Kelet és Nyugat találkozása – Megnyílt Wang mester új étterme a Mandarin Bistro

2014. december 16. – Nyulasi Gábriel István

Wang mester konyhaművészete már régóta látóterünkbe került, Turóczi Gábor, a Lucullus Bt. elnöke jóvoltából. Amikor Wang a zuglói Gizella utcában nyitotta meg kínai éttermét, akkor is ott voltunk. Wang mester otthon érzi magát nálunk, és a kínai konyha is népszerűségnek örvend a magyar gyomrok között. Minket már régóta érdekel a magyar borok és ázsiai fogások közötti kapcsolatteremtés. Nem is hinné az ember, hogy az ízek és a gondolatok milyen barátságokat tudnak kötni…

Wang mester

A szakácsmesterséget egyrészt a nagyszülőktől örökölte, másrészt Peking legjobb éttermeiben tökéletesítette. Hiszi, hogy meg tudja ismertetni az érdeklődőkkel az ötezer éves kínai konyhaművészet titkait – mind az elméleti síkon, mind a gyakorlatban. (kinaikonyha.hu)
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!

Mandarin Bistro, a legújabb étterem

Kelet és Nyugat, vagy a sorrend meg is fordítható, hiszen csak viszonyítás kérdése. Melyik oldalról nézzük Wang mester legújabb éttermét, melyet a belvárosban nyitott nemrég. Már a név is a kettősséget hangsúlyozza, a két világ egyesülését. Melyik volt előbb? A gondolat vagy a tett? Például hirtelen megmozdulunk és észrevesszük, hogy a cinikus filozófia egy taoista rezgés az összbölcsesség egén.

Szóval, Mandarin.

Mi is az? Egy nyelv, nem a gyümölcs. Bővebben: A mandarin a kínai nyelv legjelentősebb nyelvváltozata. A sztenderd mandarin a pekingi dialektusra épül, amely a mandarin nyelv számos dialektusának egyike. A mandarin dialektusokat az ország nagy területén beszélik. (wiki)

Hol itt a filozófia?

A főzőmesterünk egy átfogó éttermi kínálatot kíván meghonosítani vegyítve az általános kínai fogásokat egyéb területekkel, koreai, vietnámi, japán vonalakkal kiegészítve és továbbgondolva őket. Bistro enteriőrben, fine dining minőségeben..  No lám, újra itt a gondolkodás.

Bistro?

A környezet, a laza elegancia a nyugati bisztrók lelkületét próbálja átvenni. Na, eddig sokan eljutnak, a nagy feladat, hogy mindez a konyhán is igényesen megjelenjen. Ha boros hasonlattal akarunk élni, legyen az illat, amit rögtön érzünk az első szippantással „pariban” a zamatokkal.

A Mandarin Bistro különlegessége, hogy itthon vélhetően eddig soha nem tapasztalt magas (fine dining)színvonalon mutatja be az ötezer éves kínai konyhaművészetet, viszont „új köntösben”. Az ételeket koreai és japán ételinspirációk, összetevők, fűszerek is kiegészítenek, a tányérszerviz pedig inkább emlékeztet egy francia vagy spanyol magas színvonalú étteremre, mintsem egy ázsiaira. A belső tér szép, letisztult, és arányos. Dinamikusan vegyítve a keleti motívumokat a modernitással. A pontos étlap is kialakulóban volt még látogatásunkkor, a tapasztaltak alapján nem fognak csalódást kelteni.

néhány fogás:

Mandarin kostoló (Mandarin tekercs, szívkagyló és GuoTie)

Vaslapos királyrák reszelt Gaudával és házi currys-halas Jiao Zi-vel

Teriyakis kacsamell kinai articsókával

Gong Bao libamáj házi pitával

Kókusszal bevont rizstészta sárkánygyümölccsel
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!

A borokról…

A 0.1-es megnyitón a borok kínálata nem volt még kialakulva. Ám fehérben találtunk egy alapot, amely néha picit kevés volt, de mindent összevetve azért jól teljesített. Ez a bor pedig a Szeremley Pincészet, Badacsonyi 2013-as Olaszrizling-Rajnai Rizling házasítása volt. Semmi nagyobb flikk-flakk, alap ásványosság és megfelelő savgerinc, feketén-fehéren és szárazon ennyi. Nyúlon túl, csirke, szívkagyló, tonhal, sertés, marha, kacsa, rák… Szép kis állatsereglet, a fűszerezés néha valóban egy sauvignon blanc, tramini, irsai vonalat is elkapott volna és a médium pörkölésű kacsamellhez egy karakteres sillert is elképzeltünk.

Szurkolunk Wang mesternek! Izgalmasak a fogások, vonzó a helyszín. Ezúton is biztatjuk, hogy bátran fejlessze a borkínálatát hazánk boraival, mert végsősorban az ázsiai konyha is lehet terepe a keleti nyitásnak…

A Mandarin Bistro címe: 1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 7.

Kategória Egyéb