Par Excellence Díj 2014 – A Magyar Borkultúráért

2014. december 18. – Az ihatóbb Magyarországért

Egy újabb díjjal bővült a magyar borkultúra világa, a MASOSZ tagsága alapította és választja ki évente a győzteseket. Ezúttal mintegy öt kategóriában örülhettek a kitüntetettek. A Magyar Sommelier Szövetség elnökségi tagja, dr. Kosárka József kiemelte, hogy a választásban résztvevők egyöntetűen döntöttek minden egyes kategória győztese mellett.

Par Exellence – francia eredetű kifejezés, jelentése: kiváltképpen, különösképpen, elsősorban.

Most először került a díj kiosztásra, de reméljük nem utoljára, hanem egy értékálló és rangos kitüntetéssé válik az évek során. Természetesen garancia erre a széles szakmai konszenzus és a díjazottak elévülhetetlen érdemei.

A Magyar Sommelier Szövetség 2014. december 16-án sajtótájékoztatót tartott a belvárosi Kárpátia Étteremben, melyen bejelentették a Szövetség által létrehozott Par Excellence díj kitüntetettjeinek nevét. Az ünnepélyes díjátadásra 2015. február 22-én kerül sor a Magyar Sommelier Bajnokság aznapi döntőjének megkezdése előtt, a budapesti Hotel Corinthia Kávébár Bazár 2015 rendezvényének keretein belül.

Miért?

2011. májusában történt megalakulása óta a Magyar Sommelier Szövetség több mint ötven szakmai programot és továbbképzést szervezett tagjainak, melyek során folyamatosan kapcsolatban áll és szorosan együtt működik a hazai borszakma meghatározó szakembereivel. Így merült fel egy díj létrehozásának gondolata.

A Magyar Sommelier Szövetség Elnöksége – az elfogadott alapszabályban foglalt felhatalmazásával élve – elfogadta a PAR EXCELLENCE díj alapításáról rendelkező szabályzatát.  Az Elnökség arról is döntött, hogy első alkalommal már az idén, 2014-ben sor kerül a díjak adományozására, aminek érdekében felkérte a Tagságot, hogy szavazzon arról, hogy az öt kategóriában – termelő, kereskedő, vendéglátó, oktató, szakíró – kiket tart érdemesnek erre az elismerésre.

A PAR EXCELLENCE díj a Magyar Sommelier Szövetségnek, mint civil szervezetnek a szakmai elismerése olyan személyeknek, akik tevékenységükkel eredményesen járulnak hozzá a magyar éttermi kultúra, illetve különösen a bor- és italfogyasztás színvonalának emeléséhez, valamint a vendéglátói munka megbecsültségének és népszerűsítésének növeléséhez. Ennek megfelelően egy olyan értékítéletet tükröz, amely egyaránt figyelembe veszi a díjazott eddigi magas színvonalú szakmai tevékenységét, valamint azt is, hogy munkássága mennyire segíti a Magyar Sommelier Szövetség célkitűzéseinek megvalósulását, illetve mennyire ad támogatást tevékenységének eredményességéhez

Kik?

Par Excellence díj – termelő kategóriában: Heimann Zoltán, a Heimann Családi Birtok tulajdonosa és reprezentánsa

Heimann Zoltán az 1758-ban alapított családi pincészetet viszi tovább. Feleségével, Ágnessel sikeres közgazdász karriert maguk mögött hagyva fordultak ismét a szőlő és a bor felé. A szőlő iránti elkötelezettségüket mutatja, hogy a főváros mellől 2009-ben teljesen Szekszárdra költöztek, hogy minden erejükkel a borászatra koncentráljanak.

A Heimann Családi Birtok jó példa arra, hogy hogyan lehet egy színes egyéniséggel rendelkező feleséget és egy gyermeket integrálni a családi birtok feladataiba, úgy, hogy közben valamennyien kibontakozhassanak.

A Heimann birtok olyan modellt követ, amelyben nem növekedni akar, hanem a gasztronómiában karcsúbb, gyümölcsösebb, elegánsabb boraival a gourmet-gourmand határon mozogva szeretne továbbfejlődni.

Par Excellence díj – vendéglátó kategóriában: A Gundel Étterem csapata

A Gundel Étterem kapcsolata a borkultúrával messzire nyúlik vissza:

Itt dolgozott először Magyarországon főállású sommelier Malatinszky Csaba személyében

A Gundel Étterem két örökös magyar sommelier bajnok Kovács Antal és Fabók Mihály „inkubátora” és munkahelye. Több magyar bajnok is itt dolgozott és mélyítette el tudását, köztük Cseke Gábor. Az étteremben jelenleg is három (!) főállású sommelier dolgozik. Számos borász, így például a somlói Györgykovács Imre vagy a villányi Bock József emlegeti úgy a Gundelt, miszerint itt kerülhetett fel bora először borlapra mintegy húsz évvel ezelőtt, itt szolgálták fel először boraikat „fine dining” étteremben.

A Gundel étterem eddigi fennállása alatt több mint 180 borvacsorát szervezett és több borász a Gundel-beli bemutatkozást követően robbant be a magyar „bor köztudatba”.

Par Excellence díj – szakíró kategóriában: Alkonyi László

Alkonyi László az első nívós borszakújság, a Borbarát Magazin kiadója és főszerkesztője, melyet az 1996-os alapítástól a 2010-es megszűnéséig vezetett. Az elsők között száz hibátlan eredménnyel tette le az okleves borbírálói tanfolyamot. 2000-ben írta meg a „Tokaj – A szabadság bora” című könyvet, mely a hazai boros szakirodalom előfutárának tekinthető. A könyvet Micheal Broadbent a Decanter angol kiadásában a világ valaha írt 10 legjobb borkönyve közé sorolta. 2001-ben kiadta a „Birtokok és Borok” című könyvet, ami 300 hazai borászat leírását és minősítését tartalmazta. A könyvben hat régióra osztva mutatta be a magyar borászatot, utalva arra, hogy a mai, 22 borvidékes felosztás kommunikációs, szervezési szempontból tarthatatlan. Ekkoriban vették fel a Grand Jury Europén tagjai sorába. 2004 januárjában adta ki a  „Tokaj-Dűlőmitológia” című könyvét, amely kiadvánnyal szintén úttörőként jelent meg a Tokajjal kapcsolatos modernkori szakirodalomban. A könyv felvezetője volt és egyben filozófiai megalapozását jelentette annak a változásnak, ami a hegyaljai borinnovációt az aszúborról a dűlőszelektált száraz tételek felé fordította. A tokaji borászat ezt követően fordult a dűlőszelektált száraz borok készítése felé.

2007 és 2010 között a 7×7 könyvek és kiadványok szerkesztője.

Jelenleg két dolog foglalkoztatja: 1.) A 300 éves tokaji dűlőklasszifikáció rekonstruálása, életre keltése, és visszavezetése a hivatalos eredet-védelembe. 2.) Egy birtok felépítésével (Kaláka Pince) gyakorlati értelmet adni mindannak a kulturális örökségnek, amiről eddig írt.

2010-ben a magyar borért és Tokaj-Hegyaljáért végzett munkájáért megkapta a köztársasági érdemrend lovagkeresztjét.

Par Excellence díj – oktató kategóriában: Káli Ildikó, jelenleg a Kodolányi János Főiskola oktatója, címzetes főiskolai docense

Káli Ildikó több mint tíz éve tanít bortanfolyamokon, így a hajdani Magyar Borok Házában, a Vatel Rendezvényiskolában, a Dionysos borházban. Később a francia Sopexa borpromóciós szervezet felkérésére tartott kurzusokat.

Immáron két éve tanít a Kodolányi János Főiskolán, ahol borismereti kurzusokat tart alapozó és haladó szinten.

2014. decemberében a főiskola szenátusa munkája elismeréseképpen “címzetes főiskolai docens” címet adományozott Káli Ildikónak, a következő indoklással:

“Rendkívül igényes, precíz, megbízható oktatót ismertünk meg személyében, aki munkáját kiemelkedően magas színvonalon, ugyanakkor magával ragadóan látja el. Kivételes szakmai tudása mindenkit lenyűgözött a kurzusok résztvevői közül.”

A hallgatók véleménye szerint változatos és tartalmas előadásait, melyeken átsugárzik hivatástudata, nagy élmény hallgatni. Nem csak oktat, hanem egyben közösséget is teremt. Káli Ildikó érezhetően missziónak tekinti a minőségi borkultúra terjesztését.

Par Excellence díj – kereskedő kategóriában: dr. Szalay Péter, az IFDT Kft ügyvezető igazgatója és tulajdonosa

Cége, az IFDT Kft. 1998-tól foglalkozik borkereskedelemmel. A jelenlegi rendkívül széles import portfólió mellett a 2000-es évek közepétől kezdte el magyar borászatok termékeit is forgalmazni. Ma már a magyar borok részaránya a döntő a termékpalettán. Büszkék arra, hogy néhány kistermelő rajtuk keresztül vált ismertté a piacon, mint arra is, hogy néhány nagy márka is megtisztelte őket bizalmával.

A cég borválasztékát saját kinevelésű, elismert borakadémikus állítja össze, aki szinte minden HORECA partnerük sommelier-jének bevonásával rendszeresen tart kóstoló tréninget a felszolgáló csapat számára, innen a napi kapcsolat a magyar sommelier közösséggel.

Kategória Egyéb