Fabroéknál jártunk – Hordókincsek kóstolója

2014. december 13. – Az ihatóbb Magyarországért

Ha Miklóscsabi az egyik legkedvesebb úti célunk, akkor a Fabro Pincészet a másik. Pakson sok a szép emlék és most újabbak gyűltek hozzájuk. Volt minden, ami kell: sok jó vörös, birka pörkölt, különleges kisugárzás, templom… Pakson otthon vagyunk, főleg ha olyan kiváló vendéglátónk van, mint Kovács Sándor a Fabro Pincészet tulajdonosa!

Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Csípős szelekkel indított a bortúra november idusán, de aztán felragyogott a nap is. Napsütésben jobb azért kortyolni és járkálni pohárral a kézben. A szokásos hangolás most a villányi feltörekvő Linbrunn Pincészet boraival történt útközben, beiktatva egy kóstolót Paks felé. Két borunk volt, egy izgalmas fehér Pinot Noir 2014-ből, ami egy igazán érdekes kezdeményezés friss, kékszőlőből, de mégis fehér bor. Hogy ez miképpen lehetséges? Nagyon óvatosan kell préselni, hogy a kékszőlő festékanyagai (amelyek igazán az erjedéskor szabadulnak fel) ne bontakozzanak ki. A pincészet zászlósbora volt a másik bontás, az egyensúlyos, kerek vörös házasítás, az Eqilibrium 2011-es mely két bor a Cabernet Sauvignon és a Cabernet Franc szerencsés vegyüléke. Mindkét bor osztatlan sikert aratott, soha rosszabb bemelegítést!


Aztán megérkeztünk az igazi Sillerek őshazájába, Paksra! Nem kérem, nem (csak) az atomkor kezdődött itt hazánkban, hanem a vörösbor és a rozé közötti tartomány letéteményese a Siller is itt született. Amelyből Pakson most már évről-évre a Fabro Pincészet készíti a legjobbat, ezt tanúsítja az évenkénti Országos Siller Fesztiválon kibérelt első helyezés.

Gyorsan le is huppantunk a társasággal az asztalhoz a Fabro Pincészet, akár 80 fős társaságok vendéglátására alkalmas, présházból igényesen kialakított vendéglátó egységében. Nyitóborként a már erősen palackérett 2013-as Chardonnay-val indítottunk. A fehéreknek ezzel vége is lett, így került sorra a 2013-as Zweigelt rozé. Dél lévén megszavaztuk, hogy mielőtt komolyabban belecsapunk a húrokba, alapozunk az ebéddel. Birkapörkölt burgonyával majd utána rétes, aki arra jár, próbálja ki a Fabro-konyhát is! Jól eltalált házias ízek, de tudnak rafinált fine dining-os fogásokat is produkálni.

Mire mindenki jóllakott megérkezett a házigazdánk, Kovács Sándor egy külföldi tárgyalásáról és rögtön kezébe vette (ahogy szokta) a dolgok irányítását. Felpattantunk a buszra és a csodálatos Makovecz által tervezett és épített Paksi Szentlélek templomig meg sem álltunk.
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
A Hősök terén áll a Makovecz Imre által tervezett, a Szentlélek tiszteletére felszentelt római katolikus templom lenyűgöző épülete, a XX. század organikus építészetének kiemelkedő alkotása. A templom a karcsú, tűhegyes csúcsban végződő tetőzetével, ívelt kapubejáratával, egyéni stílusával hírnevet szerzett a városnak és tervezőjének. Az alkotó az ősi szimbólum, a magyar forma- és hitvilág jelképeit ötvözte a keresztény hagyományokkal. (paks.hu)

Ilyen is van Pakson, bor mellé kultúra! Ha már bor, akkor útközben fogyott el a Fabro 2014-es fehér cuvée, mely egyszerre volt illatos, friss és a testecskét sem nélkülözte. Egy jó páros: Sauvignon Blanc és Cserszegi duett. Sláger történet a javából, és a busz haladt tovább. Az organikus építészettől vissza az ókorba, mert Paks határa egyben a Római Birodalom határa is volt. Lussonium a hely neve (melyet a Fabro Pincészet is megörökít egyik borának nevével), a rómaiak itt jelentős katonasággal védték Pannónia tartományuk határát.

A provincia határát képező Duna vonalán építették ki a hódítók a Kr.u. 1. század végére – 2. század elejére védelmi rendszerüket, a limest, melyet erődítmények és őrtornyok láncolata alkotott. Ennek az erődláncolatnak volt egyik tagja a dunakömlődi Bottyán-sáncon felépített castrum (tábor), Lussonium. A határvonal szerkezetének megfelelően Paks körzetében több őrtorony is állhatott, melyek őrszemélyzetét a lussoniumi cohors (500-1000 fős gyalogos csapategység) katonasága adta. (lussonium.hu)

A római hősök vagy kegyetlen hódítók emlékére (kinek, hogy tetszik) egy 2014-es Fabro rozéval koccintottunk, érdekes kontraszt volt a friss, még alig lepalackozott borral a kezünkben a több ezer éves romok között lenni.

Ám az élet nem áll meg, csak néhány pillanatra lassítottunk be, de Kovács Sándor a pincészetünk hihetetlen fordulatszámon pörgő első embere nem hagyott minket sokáig elmélázni.
Vissza a Sárgödör térre, ahol éppen Polgár Zoltán pinceajtaja volt nyitva és abban a minutában meg is jelent a borosgazda és szívélyesen beinvitált minket pár pohárka borra. Polgár Zoltán nemcsak lelkes borkészítő, hanem a Paks Sárgödör téri Présháztulajdonosok Egyesületének Alelnöke. Újboraiból most a Zöldveltelinit, Sauvignon Blanc-t és egy Kékfrankos Sillert mutatott be.

Aztán jöhetett az alászállás a Fabro föld alatti paradicsomba, vagyis Magyarország egyik legszebb pincéjébe mentünk hordómintákat kortyolgatni.
Hordókincsek, mikor kerültök palackba? Na, ez egy fogós, ravasz kérdés… A Fabro Pincészetben nem szerénykednek, ha igényes hordókban kell pihentetni a borokat. Francia, magyar hordók legjavában érnek a tételek, médium, médium pluszos pörkölésű is előfordul.

A 2013-as esztendővel kezdtük, a Cabernet Sauvignon elvarázsolt húsos illatával, hordó és animalitás magas fokon. Gyümölcsös és combos az utána következő Merlot és Kékfrankos az azonos évjáratból. Nagyon ígéretes a 2012-es évjárat, ékköve a Mari cuvée (2012). Cabernet Franc az alap (lám, nemcsak Villányban emelkedik az ázsiója) mellett a Cabernet Sauvignon, Merlot, Kékfrankos, Zweigelt is szerephez jut. Van itt kérem minden, gyümölcs, test, fűszer, hordó és egyikből sem kevés… Nagy beltartalom, bővérű gyümölcsös és tüzes nedűk a 2012-esek.

2011-ben járunk a Fabro hordókóstoló túrán, Cabernet Sauvignon került a poharunkba, ebből az évből egy bizonyos szelektált mennyiségben készült válogatott tétel még nem hivatalosan az Endorfin. Mi is az endorfin? Az endorfin az endogén opioid peptidek gyűjtőneve, amelyek neurotranszmitterekként működnek. Ezek a fehérjék a gerincesek agyalapi mirigyében és a hipotalamuszában termelődnek fizikai hatásokra, izgalmi állapot esetén, fájdalomérzületkor, fűszeres ételek fogyasztásakor és az orgazmus időpontjában. Képességeik lényegét tekintve hasonlítanak az opiátokhoz, azaz fájdalmat csillapítanak és kellemes érzést idéznek elő. (wiki)

Szóval ilyen a bor, mely az est egyik csúcsa volt!

Ezután már 2011-es palackos tételekkel vezettük le a pinceélményeket, Kékfrankos, Merlot aztán jött újra az Atom cuveé, amely a tavalyi bortúránk sztárja is volt. Arányait tekintve, a Cabernet Sauvignon 40 %-ban uralja az összképet, a Kékfrankos és a Merlot 30-30%-ban van jelen. Ez az amit tavaly jegyeztünk fel róla, ez nem változott, ám sokat simult azóta, és még tud hová fejlődni!
Köszönjük Sándor! Ha 2015-ben lesz rá lehetőségünk, visszatérünk! Paks számunkra már jó ideje a jó bor otthona! Mert ne feledjétek, legfontosabb az élmény és abból Pakson mindig jut bőven!

(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )

update: (Fabro Pince legfrissebb) Ma, 2014.12.13-án éppen Forralt Boros Kolbász ünneppel hangolódnak a Karácsonyra. Aztán december 20-án egy különleges avatásra is sor kerül, melyben egy pilisi speciális faragott mészkőszikla foglalja el a helyét a pince mágikus pontján.

Kategória Egyéb