VinCE 2011 Tokaj vs. Sauternes – A botrytises kiegyezés

2011. május 17. – Iványi Bianca (fotó: Nyulasi Gábriel)

Jómagam az egyik kiemelt programon, a Pierre Montégut és Szepsy István által fémjelzett kóstolón vettem részt, mely egymagában szimbolizálta a teljes rendezvényt: az aranystukkós, gipszhabos, mézszín-drapériás nagyterem díszei pompásan összecsengtek és visszatükröződtek az aranyló nedűkkel kristálypoharainkban, miként az előadás beltartalma, az informatív és „ínyes” részletek is harmonizáltak. E cikkben ráadásként átnyújtunk egy kis galériát a VinCE 2011 világából.

A tradíció küzdelmei – ez volt az alcím, mely elsősorban az édes desszertborok, és különösen e két régió és terroir adta nemzeti kultúrkincs népszerűsítésének, továbbfejlesztésének igényére utalt, de leginkább a hiába világhíres, ám mégis határon túl alapjaiban kevésbé ismert és keresett Tokajira. A borsor alapján az egyes fajták közötti markáns különbségek, és önmagukban a Tokaji-tételek összetettsége és rafinériája, dinamikája pedig erre predesztinálja, és kiváló összehasonlítási alapot, egyben alternatívát kínál Bourdeaux és azon belül Sauternes mellett, a premier és grand cru-k között.

A 11 tételes borsor kimagasló évjáratokat, valamint a sauternes-iek között olyan premier cru és ikonborokat is tartalmazott, mint például a Château Yquem 1988-as tétele: gazdag és decens illat- és íztobzódás, méz, méhviasz, narancshéj, konfitált barack és déligyümölcsök, virágok és fűszerek (a jellegzetes sauternes-i sáfrányosság), üdének tűnt, pedig borostyános bársonyossága nem ezt sejtetné, de mégis!

Előtte – a régión belüli, változatos termőhely, talaj, készítési módozatok és a kor függvényében: friss, üde, citrusos Château Lafaurie-Peyraguey 2007, savasabb, szikárabb, „éles” levágású Château Coutet 2004 (a neve is pengét jelent), ásványos, sós Château Suduiraut 2005, ám szépen virágos és mentás-rebarbarás, gazdagon mézes-méhviaszos Château Suduiraut 2001.

A Tokaji-tételek között Szepsy és a Disznókő jeles évjáratait is kóstolhattuk (1993, 2007). Érdekes és „szembetűnő” volt elsőre is a különbség – most minden körülménytől függetlenül, az alapvető tulajdonságokra „lecsupaszítva” – a típusok, vagy inkább „habitusok” között: a Disznókő alapvetően a frissebb, citrusos irányvonalat, ízvonalat képviseli, míg Szepsy borai – hangsúlyozom a borok komplexitása miatt egyébként nehéz és talán felesleges leegyszerűsítést – érettebb gyümölcsaromákkal és olajosabb, töményebb pörkölt ízekkel jeleskednek. Ez az impulzus hatott először, és az üdítő felütés (a sauternes-i ikonbor tobzódása után): szépsavú, citrusos, virágos Disznókő 5 Puttonyos 2007, majd egy friss, ám egyben aszalt-gyümölcsös, mély és hosszú Szepsy 6 Puttonyos 2006.

A sav és cukor szép, letisztult harmóniája (valamint a kifinomult hordóhasználat diszkréten megbúvó, csak csipetnyi füstös fűszerességet kölcsönző, egyáltalán nem zavaró, inkább belesimuló íze) kíséri a kortyot, és egy hosszú, mézes-virágos-ásványos lecsengés. Még minerálisabbnak hatott a Béres 6 Puttonyos 2005, és ismét egy frissítő intermezzo a ropogós, citrusos, mézes-balzsamos Dobogó 6 Puttonyos 2005 aszú. Végül csodaszép borostyánszín, mézes, diós, mogyorós, karamellás, aszaltas, „harapnivaló” a Szepsy 6 Puttonyos 1999 (80 g cukormentes extrakttal!), és a hasonlóan tökély-élményt adó, mézes-mazsolás, telt, bőséges Disznókő 6 Puttonyos 1993 nektárjai.

A közös vonások mellett – mint például a szőlőművelésben az alacsony termésátlag, a vinifikációban a spontán erjesztés, a hordóhasználat, az olyan alapvető kívánalmak, mint a komplexitás, krémesség, üde és/vagy érett ízteljesség, a harmóniára, koncentráltságra törekvés, melyet végül az elegancia igénye teljesít be – természetesen a különbségek eredményeztek érdekes, izgalmas következtetéseket, és kínálták ezt a bizonyos alternatívát. A szőlőfajták különbözőségén, összetételén túl (a Szepsy szerint „nem világfajta”, mert kényes, szeszélyes Furminttal – és a többi öt fajtával – szemben a Sémillon és Sauvignon Blanc, esetleg Muscadelle-lel kiegészítve) alapvetően más bort kapunk itt és ott is.

Más az éghajlat (óceáni és kontinentális), a terroir (déli meszes, agyagos talajok kontra északi vulkanikus kőzetek), az ebből (és a technikai különbségekből) adódó analitikai differenciák (savtartalom Tokaj, alkoholérték, magasabb cukor Sauternes javára). Lényegi eltérés – bár közös „szem” a láncolatban a botrytis – a Tokaji szemenkénti, a sauternes-i fürtválogatása (szinte szamorodni technika), továbbá az ebből adódó eltérő borkészítési technológia, a néhol eltérő hordóhasználat (új- és használt tölgyfahordó, érlelés hossza stb.), a tőkék kora (általában a hazaiak a fiatalabbak).

A Tokaji méltán (lehetne) világhírű, vagyis lappangóan az: az első számú nemes édes bornak titulálják, amit a már jólismert történelmi tények (írásos emlékek, méltatások, referenciák) támasztanak alá, de ezt a borvilág(piac), a szakma és – nem utolsósorban – a fogyasztók felé valóban küzdelmes marketinghadjárattal lehet csak, és kell is, kiharcolni (a tradíció küzdelmessége helyett/mellett). A kihívás ezért ez: konkurencia helyett kiegészítés és népszerűsítés – ez a végkövetkeztetés.

VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011VinCE 2011

Kategória Egyéb