Tokaj Nyitány 2010 – A Tokaj Reneszánsz izgalmas belépője

2010.05.31. – Nyulasi Gábriel

Még tavasszal történt, hogy a Tokaj Reneszánsz Egyesület megtartotta éves nyitó rendezvényét. Az 1995-ös megalapításuk óta nagy utat jártak be, nemzetközi szinten is elismertséget szereztek. Új helyszín, új tartalom, a változások egy kivételes estét produkáltak.

Hogyan lehet Tokaj-hegyalján végigsétálni pár óra alatt? Így szólt a borbemutató szlogenje ahol 16 pincészet mutatta be borait. Több, mint négyszázan voltak kíváncsiak a Tokaj Nyitányra amely rekord a rendezvény életében. Két mesterkurzussal készültek a házigazdák, az első bemutatóban a Michelin Guide által Bib Gourmand minősítést kapott 21 Étterem séfje, Lithauszki Zsolt és Christophe Deparday francia mesterszakács, a Pierrot Étterem új séfje komponáltak a tokaji borokhoz izgalmas ételeket. A párosításokban az új megközelítések voltak az uralkodóak, a várt siker nem is maradt el. Az Elte Campus tereivel, előadóival ideális helyszíne volt a borkóstolásnak.

Az első párosításban a paprika mágikus ereje uralkodott, mondhatni mindent vitt.  Az étel: Füstölt lazacrolád karamelizált birsalmakockával, macskapöcsű paprika emulzióval. A borok: Füleky Furmint 2007, Béres Furmint Lőcse, 2007.  Az első bor szép savakkal, jókora testtel, vaníliával, finom pörkölt mogyorós , ásványos jegyekkel mutatkozott be. A Béres birtok nedűjében a citrusok doromboltak, megkapó fűszerességgel,  melyben ánizst, borsot véltünk felfedezni. Markáns savgerinc és az újfahordóból eredő ízhatások egészítették ki az élményt. Egyértelmű volt nálunk, hogy a második bor a győztes, hiszen a paprika erejével olyan harmóniát alkotott mely, az est egyik kiemelkedő párosításává léptette elő.

Az erős entré után, mi jöhet még? – nézett fel a kurzus közönsége. Az ételünk némiképp egyszerűbbnek hatott az előző fogáshoz képest: Tejszínes csirkeragu kucsmagombával. A borok: Orosz Gábor Hárslevelű, Király dűlő 2007, Dusóczky Száraz Szamorodni 1999.  A két testes krémes textúrájú, bor megközelítőleg hasonlóan viselkedett az étellel. Orrhosszal nálam inkább a Szamorodni került ki győztesen. mint az utóbb kiderült valóban ehhez a borhoz tervezték a fogást.  A kucsmagombamártás titka a lassú főzés, a csirke végső zamatát a pirítás adta meg.

A harmadik menetben már édesre fordult a helyzet borokban: Royal-Tokaji Áts Cuvée 2008, és Samuel Tinon Édes Szamorodni 2004. Az étel: Főtt káposzta aszalt szilvával libakolbásszal és csirke osztrigájával gazdagítva. A lengyelek bigos-ához hasonló étel káposztáját füstölt szalonnán indították el lassú főzéssel. Hiába a jó zamatokhoz idő és türelem kell, a káposzta egy része savanyú a másik része édes volt. Lithauszki Zsolt séf, itt megemlítette, hogy eredetileg a nyolc borhoz nyolc étel készült volna, ám ezt technikai okok miatt nem tudták kivitelezni. Az egyes ételekhez kóstolt  két bor közül, mindig kifejezetten az egyikhez készültek a fogásokkal. A csirke osztrigája egy kifejezetten lesajnált részből számazik, a farhátból, ám annál ízletesebb ez a kis kagyló alakú húsdarab. Eredetileg fácánmellel tervezték gazdagítani a fogást, de nem találtak megfelelő minőségűt a piacon. Borjúalaplé, aszaltszilva, zsázsa. Az édes Szamorodni ölelte magához a különleges fogást.

Hogyan egyesülhet a közel-kelet és távol-kelet fűszervilága, egy tipikus magyar étellel? Az est különleges, és egyben számunkra meghatározó párosítására került sor. Az étel: Körömpörkölt római köménnyel, mandarinhéjjal, kardamommal és csillagánizzsal fűszerezve. A bor: Disznókő Tokaji Aszú 5 puttonyos 1993. A „rendszerváltó aszú” már szépen megérett, sok vihart kavart a megjelenésévelAz egzotikus fűszerek kiemelték az aszú ízrétegeit, a malacpofa és a velő dúsították az ételt. Hihetetlen komplexitás és intenzitás jellemezte a párosítást.

Egy vacsora a desszert nélkül nem teljes, a mesterkurzus végére is a koronát egy kivételes minőségű édesség tette fel. A Szántó Tibor által készített csemege, fehér csokoládé rétegből, furmint aszúszemből, bourbon vaníliából, aszalt kajsziból, és pirított mandulából állt össze. Ideális volt a Sauska (Árvay) 2003-as 6 puttonyos aszúhoz, amely éppen kezd átfordulni a fiatalos gyümölcsös ízvilágból, az érettebb felnőtt dohányos, markánsabb zamatokba.

Az egyesület 8. évjárat bemutatóján a 2006-os aszúk kerültek a terítékre, ez volt a második mesterkurzus tárgya. Kilenc bor reprezentálta a kiválasztott esztendőt, mely a Nagy jelzőt kapta. Nem túl sok, de tökéletes minőségű aszúszemeket sikerült szüretelni. Dübörög az erő a 2006-os palackokban, az évtized kiemelkedő évjáratával találkozhattunk megkapó fiatalságában.

A két mesterkurzus után  már a zene vette át a főszerepet, lassan elpakoltak a borászok,  emiatt sajnos kevés idő marad a kóstolásra. A Nemjuci zenekar koncertjén rövid ideig vettem részt, ám az ízlelőbimbóinkon még sokáig ott muzsikáltak a szép harmóniák. Molnár Péterrel a Tokaj Reneszánsz Egyesület elnökével egyetértve valljuk mi is, hogy a rendezvény sok tekintetben nyitás volt, új területek, új szemléletmódok felé.

Tokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitányTokaj nyitány

Kategória Egyéb