Megvan a Thury-vár bora 2013-ban!

2013. szeptember 18. – Nyulasi Gábriel István

Ez a nyár nem szűkölködött a szép időben, bőven voltak forró napok, fesztiválos éjszakák. A helyi rendezvények mindenféle témában, melyek szaporodnak szép számmal szintén jó időt kívánnak. Hirtelen pottyant az ölembe a megtisztelő feladat: egy borverseny zsűrijének a kiválasztása, „leszervezése” egy vidéki helyszínre. A térség a közelmúlt iparos, bányász ékköve (ma már ennek halvány lecsengése látható) Várpalota. Borról annyira nem ismeretes a hely, viszont itt áll a magyar végvári harcok dicső emlékműve: a Thury vár!

Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!

Egy kedves borkortyoló kolléga ajánlotta a részvételt a szóban forgó borversenyen először, az 1.0-ás verzióban még, mint egyszerű borbírálóként kellett volna segédkeznem. Aztán jött a 2.0-ás frissítés, melyben már, mint a bizottság elnökeként szerepeltem, megtoldva a többi zsűritag körültekintő begyűjtésével.

Várpalota és a Thury-vár története szorosan összefügg

Hol is járunk? „A Székesfehérvártól Veszprémbe vezető fontos útvonaltól nem messze, a Bakony erdejében egy csúcson a 13. században kis vár épült, melyet a rákövetkező században kelt oklevelek Bátorkő néven említenek. A váracska a terepadottságok miatt nem igazán volt bővíthető, így a környék birtokosai, az Újlaki család a 14. század második felében Bátorkőnél tágasabb, kényelmesebb lakóépületet emeltek maguknak. Az U alakú tömböt az északkeleti sarkán első formájában egy torony is erősítette, és az udvart fal zárta le. 1397-ben találkozunk először a nevével oklevélben, ahol „Palota”-ként említik. Az elnevezés pontosan fedte a valóságot, hiszen kúriánál nagyobb, várkastélynál, várnál kisebb, illetőleg kevésbé erődített építmény volt.” – wikipedia

Szántó Attila intézményvezető, a vár mai ura hívott meg minket a borversenyre, hogy válasszuk ki a Thury-vár borát 2013-ban. Horváthné dr. Csomó Orsolya ügyvezető igazgató és Szántóné Matuz Virág, a vár urának kedves neje, lelkesen és szakértelemmel vezetett minket végig a csodálatosan felújított vár minden szintjén. Borverseny előtt megnéztük az egyenruhák kiállítását, majd később újabb sétákat tettünk a remekül felújított és gyönyörű tárlatokkal benépesített termekben.

Egy igazi Hős!

„Thury a magyar végvári vitézi élet egyik legnagyobb alakja volt. Hős katona, nagyszerű hazafi, okos hadvezér, bátor vitéz. Számtalan történetíró feljegyezte róla, hogy derék, egyenes jellemű ember volt, aki katonáit barátainak, testvéreinek tekintette. Híre egész Európát bejárta, de nem volt gőgös, sem hiú, csak az ellenséggel szemben büszke és kegyetlen. Csatában félelmetes, kemény, bátor vitéz volt Thury, aki életét gondolkodás nélkül kockára tette hazájáért.” http://thuryvar.hu/rolunk

Visszatérve a szervezésre, a várban egy Fröccsfesztiválra került sor és ennek egyik mozzanata volt a borbírálat. Gonda Györgyöt és Csík Andreát választottam magam mellé, szakértelmükben és reális értékítéletükben megbízva. A Vár egyik középkori hangulattal áldott termében került sor a bírálatra. A zsűrinek ezúttal is nehéz dolga volt, miért is lett volna másképp. Voltak vörösök is, de leginkább a fehérborokkal neveztek a résztvevők, főleg a Balaton környékéről, de Etyekről is érkezett tétel. Külön köszönet illeti meg a verseny zavartalan lebonyolításában résztvevő Várpalotai-Pétfürdői Kertbarát Egyesület tagjainak munkáját. Ők voltak azok, akik előkészítették a borokat, és a vaktesztelést megfelelően biztosították.

A győztes bor

A zsűri a végén egyértelmű döntést hozott, a legharmonikusabb tétel győzött. Könnyed volt és friss, elegáns és kerek, és nem utolsósorban kiváló fröccsnek is. A nyertes bor az Aligai Horváth Szőlészet és Pincészet bora lett: egy 2012-es Rizlingszilváni.

Az időjárás

A rendezvény előtt parádés időjárás volt és pont a nagy napon, az ég, mintha egy török bosszút állt volna a váron, orkán erejű széllel rohamozta a falakat. Hajnalban csapott le a várudvarra, álmatlan éjt okozva a szervezőknek, a felállított sátrakat szétfújta, összetépte, mindent felborogatott a kellemetlen, hívatlan vendég. Ha a szódát túl magasról eresztetted volna a pohárba, bizony a földre hullottak volna a buborékos cseppek. Így hát a bizottság tagjai nem sokáig maradtak a helyszínen. A verseny lezajlott, az embereket lasszóval sem lehetett a várban kényszeríteni. A zenekarok nem tudtak játszani, féltek a hangtechnikát a nyitott színpadra kivinni. Ez volt a kora délutáni helyzet.

Utólag kikérdezve a vár urát, Szántó Attilát, már szerencsésebb végkifejletről értesültünk:

„Délután felszívtuk magunkat és dacolva a széllel felpakoltuk a hangtechnikát, a zenekarok nekiálltak játszani és láss csodát megtelt a várudvar. Az esti koncerteken már szinte telt házzal futottunk. Szóval a kezdeti nehézségek ellenére egy sikeres rendezvényt zártunk. A bírálat nagyon tetszett, igazán érdekes volt részt venni rajta. Jövőre csak jobb lehet a program, és reméljük az időjárás is kegyesebb lesz. Igen, remélem hagyományt teremtünk és lesz Thury-vár bora 2014!”

Reméljük, hogy 2014-ben visszatérhetünk, és most már több időt töltve a verseny után az ünneplésre is jut majd tán idő! Ha  úgy gondoljátok, és van rá időtök, látogassatok el Ti is Thury szép várába!
(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )

Kategória Egyéb