Vinorium Borbár – A hagyományok és az újdonság erejével a Belvárosban

2013. január 18. – Az ihatóbb Magyarországért

Pár hete indult a legújabb pesti borbár a Vinorium. Iványi Biancával beszélgettünk, a hely vezetőjével, aki nálunk is publikált, a nyitás alkalmából faggattuk terveiről. Friss a helyszín, a pesti Belvárosban, amely régi alapokra épült, és egyedi borkínálatával poharazva bejárhatjuk Nagy-Magyarországot és Dél-kelet Európát kortyonként.

– Művészeti vonalról érkeztél, publikáltál nálunk is, aztán borszaküzletet is vezettél, hogy érzed magad most a legújabb borbár vezetőségében?

– A legjobban, mert eddig ez a legváltozatosabb munkaköröm, a koncepciótól kezdődően, ami a bor- és helyprofilt egyaránt érinti, tehát a beszerzéseket és izgalmas új borászatok és borok felkutatását, a programokon át, melyek nem csupán szakmaiak, hanem széleskörűek kulturálisan a kommunikációig minden. Nem beszélve a legprózaibb, praktikusabb dolgokról, üzemeltetésről, pénzügyi ügyek stb. intézéséig. Nagy kihívás, komoly kaland. De szórakoztató ezért egyben, élvezem. Persze rengeteg a teendő, főleg, mert nem elég a befuttatás – ami nem kevés egyébként – nem akarunk a 100. pesti borbár lenni.

– Miben tudtok mást adni, mint egy már befutott pesti borbár?

– Egyrészt a borpaletta változatosabb, meg merem kockáztatni, sok esetben izgalmasabb, olyan portfolió, amilyet csak mi kínálunk itthon: balkáni borokat a magyarok mellett. Szlovén, szerb, bolgár borok szerepelnek most az itallapon és sorakoznak a polcokon, de lesznek megint grúzok is. Mellette klasszikus orosz vodkák. Azért tartom ezt kiemelendőnek, mert ezek az országok méltatlanul fehér foltként tátongnak a bortérképen, mármint ami a hazai ismereteket illeti, annak ellenére, hogy ezek a több, mint 10 000 éves borkultúrájú helyek, a bor bölcsői, őshazái. Ettől is, no meg a remek nedűikről, őshonos, izgalmas fajtáktól, más klímától, terroir-tól, kifinomult technológiától érdekesek. Nagyon finomak és nem drágák, amelyre egyébként a hazai boroknál is törekszünk. A magyar borok esetében minél több kevésbé ismert fajtát és termelőt fogunk képviselni, egyre több „extravagáns” és sok egyszerűen harmonikus, szép tétel szerepel a Vinoriumban.

– Milyennek látjátok a konkurenciát, milyen jövője lehet a boros helyeknek?

– Változatos a konkurencia, szóródik a minőség, amik tetszenek, ott leginkább a hangulat és szenvedélyes hozzáállás ragad meg, hisz ilyenre törekszünk mi is. Még élőbbé fogjuk varázsolni a helyet egyébként, nemcsak a borokkal, programokkal. Visszatérve a többi borbárra, sajnáljuk, hogy több bezár vagy üresen áll, mert ami konkurencia, serkentő jelenség is egyben, a magyarok és turisták figyelmének a magyar minőségi borokra és a keleti-délkelet-európai borrégiókra való felkeltésében. Egyértelmű jövőjük van, vagyis inkább már jelenük.

– Mi a véleményetek a magyar borkultúráról?

– Ez az egész ambivalens, egyrészt csodás, változatos borrégiók és borok, borstílusok, izgalmas egyéniségek jellemzik, másrészt a rossz vagy hiányos marketing, a magas árak szabályozási-törvényi keret sajátosságai stb. miatt méltatlanul alul van reprezentálva a világban még mindig. És ez idehaza is megkeseríti a szereplők és fogyasztók – már ha vannak – borral való foglalkozását.

– Az események, programok nagyon fontosak egy új borkultúrát terjesztő helyen, mivel készültök?

– Szakmai kóstolókat, szélesebb körű és populáris borbemutatókat tervezünk, pörgős borbulikat zenekarokkal, rendszeres bor és jazz hétvégéket, élő zenével minden pénteken-szombaton, de lehet, hamarosan már hétfőn, jó kis hangulatos, hangos hétfőket például. Művészet, divat is bejön majd. Remélem, sok eseményben Az ihatóbb Magyarországért is hozzánk társul!

Kategória Egyéb