Pátyon forralt borral pátyolgatnak! – Pincehegyi Téli Toporgó jan. 26-án

2013. január 19. – Az ihatóbb Magyarországért

Buda környén is van borélet, bizonyság erre a következő program. Pincehegyi Téli Toporgó Január 26-án, szombaton 11 órától a télen is varázslatos Pátyi Pincehegyen felmelegítjük a dermedt végtagokat finom forralt borokkal, disznótoros finomságokkal, sültekkel és egyéb meglepetésekkel. Jöjjön sétáljon egyet és keressen fel minket a nagypince előtti téren! Minden érdeklődőt vár a Borkultúra Egyesület.

Új program debütál a Főváros szomszédságában, a Pincehegyi Téli Toporgó. A Széna térről félóránként indulnak a buszok, melyek félóra alatt vannak Pátyon, a megállótól a pincék 5-10 perc gyalogútra vannak. Pecsenyékkel, sültekkel forralt borokkal várják a kedves látogatót! 2013. január 26-án szombaton 11 órától. Az árak: Karszalag 1500Ft, amiért korlátlan forralt bor fogyasztás jár. 700Ft-tól egytál étel disznóságokból.

Pátyi Pincehegy történetéből (részletek)

A XIX. század Páty életében jelentős változást hozott, a jobbágyfelszabadítással a birtokszerkezet is megváltozott, a hagyományos szántóföldi kultúrán túl tért hódított a zöldség-, gyümölcs-, és szőlőtermesztés. A falu déli fekvésű domboldalán telepített szőlőből minőségi bort készítettek a pátyiak, ami Pátyi vörös néven lett ismertté. A régi falu egy völgyben feküdt, a talaj nedves, a talajvízszint magas, emiatt nem lehetett pincét ásni a házak közvetlen közelében. Erre kiváló lehetőséget kínált a kertek végében magasodó löszös talajú domb, a későbbi Pincehegy. Ekkor alakult ki a Pincehegy a Hegyi-dűlő alatti terület és a Kossuth utcai kertek találkozásánál. A több utcás, 250 pincés pincesoron, vagy ahogy Andrásfalvy Bertalan fogalmaz, a pátyi pincevárosban a legrégebbi évszám 1805-ből való és a 20. század első harmadáig követhető az építkezés.

A növénykultúra, a családok életformájának változásával együtt a Pincehegy is elvesztette régi szerepét. Sok ingatlan gazdát cserélt. Az új – gyakran városi – tulajdonosok hétvégi pihenőhelynek, társasági rendezvények színhelynek alakították ki a felújított présházakat.

Segíti ezt a megújhodást az 1994 óta évenként megrendezett Pátyi Pincenapok eseménysorozata a pátyi borosgazdák részvételével, valamint a közép és ifjabb korú pincetulajdonosok borkultúra iránti elkötelezettsége és az általuk 2010-ben újjáalakult Budakörnyéki Borkultúra Egyesület létrejötte, amelynek székhelye a Közösségi Ház ad helyet Páty Faluközösségért Alapítvány által rendezett kiállításoknak, zenei, irodalmi rendezvényeknek, kézműves foglalkozásoknak, a helytörténeti gyűjteménynek és az abból összeállított tárlatoknak. Az épület pincéjét a BBE. használja, de lehetőséget ad arra is, hogy bemutatásra kerüljenek a helyi szőlő és borkultúra emlékei képben, tárgyban, valamint írásban. – bbe.hu

A 2003-ban alakult Budakörnyéki Borkultúra Egyesület többségében a pátyi pince-gazdákat tömöríti, de a Zsámbéki-medence több településéről is vannak tagjaink. Az újjáalakulás előtti időszak legnagyobb eredménye, hogy 2004-ben Páty ismét visszakerült az Etyek-Budai Borvidékbe.

A 2010-es újjászerveződés ismét elindította a gazdák civil összefogását, azóta folymatosan bővül a tagságunk. Falu- és regionális szinten is egyre több borral kapcsolatos rendezvényt tartunk, ami, a Pincehegyet és Pátyot népszerűsíti. Egyesületünk jelenleg harmincegy főt számlál. – képek és a dőltbetűs szövegrészek a www.bbe.hu honlapjáról

Kategória Egyéb