Traumák és borok egy kiállítás megnyitóján

2011. október 22. – Nyulasi Gábriel István

Bor és Táj rovatban, igen ott, mivel a miliő most egy galéria. A borok köszönik, jól érzik magukat egy kiállítás megnyitóján. A Spiritusz Galériában ezen a héten nyitott Jahoda Réka és Mayer Hella, Traumák című, közös kiállítása. Sok gondolat felvetődik az emberben művészekkel beszélgetve, hol pedig a pult mögött állva bort töltögetve, és még több a kiállítás után. A borokat ezúton is köszönjük a Monori vállalkozóknak, Orbán Pincének, Csetvei pincészetnek. A művészetre és borokra szomjas közönség elégedetten látogatta a boros sarkot. A borokról, művekről, művészekről a témákat váltogatva számolunk be cikkünkben. Tapasztaltuk, hogy könnyebb elképzelni mindezt, ha egy fotógaléria is a segítségünkre siet.

Az első tétel a legfiatalabb volt, Mikla László képviselte a monori vállalkozókat, a 2011-es Portugieser rozéval. Jó kis behízelgő pirosgyümölcsbomba, megfelelő savak, érezhető, hogy ez az év kegyesebb volt a szőlőhöz, így érettebb volt az alapanyag. Gyorsan ki is töltögettük az összes flaskát.

Mayer Hella, az alkotási folyamatáról: „Leülök a székre, előveszem a falemezt vagy vásznat és elkezdek festeni. Olajjal. Kézzel festve összeáll a kép adott anyag találkozásából. (Kenek, törlök, átfestek, több réteget festek, kitakarok, tépek, vágok, újra átfestek és így tovább). Éppen készülőben lévő képeket adott helyzetben való érzéseim alakítanak: témában és technikailag is. Nagy szerepe van a véletlennek (éppen  észrevettem valamit; véletlenül elkentem valamit; meg akarok szabadulni valamitől, de félúton a megsemmisülés felé megtartom mégis; valamit közben átélek, meghallok; valami elszomorít, felvidít, mérges leszek például.) A képek saját állapotomat tükrözik. Utólag veszem ezt észre.” (www.hella.freeblog.hu)

A második bor az Orbán Pince 2009-es Chardonnay-ja volt. Szinte régi ismerősként tekintettünk rá, a borfesztiválon is kóstoltuk. Kőtenger, igazi minerális generális, majd kicsattan az ásványoktól. Lendületes savak, lime, grapefruit, szikárság, masszív test. A Balaton-felvidék minden szépsége benne rejlik cseppfolyós állapotban. Ereje teljében a bor, ellentmondás nélkül hengerel.

„A gondolatok sorát Jahoda Réka folytatja, akit első benyomásra a vidám színek, játékos képek, könnyed témák jellemeznek. Valójában ennél többről van itt szó, az idill-valóság határát kutatja a giccs és a naivitás eszközeivel. Saját bevallása szerint számára a művészet „főként önterápikus célzatú, a stressz és agresszió levezetési formája egy látszólag könnyed, játékos világban megjelenítve.” Ez a játékosság azonban az ezredforduló női gender keresésére vezethető vissza. Gyakori témája az én-keresés, mely az iróniától nem mentes…” (http://artportal.hu )

A gender jelentése: Társadalmi nem (gender): a nőknek és férfiaknak társadalmilag kiosztott, a neveltetésünk során elsajátított szerepeinkből fakadó, az időben változó, kultúránk, osztály-, vallási vagy etnikai hovatartozásunk, tanultságunk, földrajzi, gazdasági és politikai környezetünk által meghatározott különbözőségeink. Biológiai nemünk mellett e magatartási minták alakítják viselkedési normáinkat, s határozzák meg, kik vagyunk.

Könnyed ugrás a Szigetcsépi Gál Szőlőbirtok és Pincészet 2010-es Rajnai Rizlingje, előre egy évet, és tartályok birodalmába. Keserves év volt a 2010-es, ám így a 2011-es év vége felé sokat szelídültek a savak. Meglepően jól teljesített a bor, jobban, mint amikor Az ihatóbb Magyarországért a pincészetbe vezető bortúráján kóstoltuk. Enyhén vegetális, zöld villanások, markáns, de nem bántó savgerinc. Bortúránk: https://ihatobb.hu/?p=5881

A negyedik borunk, (szintén Az ihatóbb Magyarországért Egyesület készletéből, illetve szintén szerepel bortúráink térképén) populárisabb tétel a 2008-as Ottonel Muskotály és Cserszegi fűszeres házasítás félédesre hangolva a Hagymási Pincészettől. A bor kissé már leszálló ágban van, de még így is a cukor és a sav kellemesen tartja a harmóniát, a díszítő elemek kihátrálóban. Néhány galérialátogató megjegyezte, hogy ez a nők bora. Valóban inkább a nők fogyasztották, mi azonban nem tartjuk ezt a nemi elkülönítést a borfogyasztási szokásokban. Ez a gender is változóban, úgy érezzük, hogy csak üres sztreotípiák rögzültek széles társadalmi körben. Bortúránk: https://ihatobb.hu/?p=246

A borkimérésből percekre szabadulva, a kazincbarcikai születésű Jahoda Rékával beszélgettem. Megkérdeztem, hogy a kiállított művek közül melyik áll a szívéhez a legközelebb, hogy amellett készítsek róla fényképet. Amikor boncolgatni kezdem a „Mama” című képét, kategorikusan visszautasította a képen szereplő vörös folt szerepének elemzését. Az összbenyomás számít, az adja a komplexitást. Önmagában kiragadva egy-egy részlet értelmetlen, és az számít, hogy bennünk mit mozgat meg, mit élhetünk át általa. A két művésznő közötti párhuzam adja magát, hasonlóan dolgoznak a lélekmunka, az érzelmek megélése, az én kifejezése terén. Az alkotás közben öntudatlanul törnek felszínre, és öltenek képi formát a vásznon a traumák. Ha már fizikailag megjelentek a világban, egy képben a negatív hatások, ezek után könnyebben lehet tőlük távolodni, és fel lehet őket dolgozni.

Csetvei Krisztina, az esős, dugókkal sújtott utakról küzdötte be magát a megnyitóra, így kerültek az ő borai a végére, az ötös-hatos tételek. Mórról szól a történet, egy fiatal leányt magával ragadja a terroir, és ott együltő helyében beleszeret a tájba. Ráadásul azt a területet vásárolja meg ahová leült, így ér haza a szabadkai lány, és érik nővé. Első borát az idei Borfesztiválon ismertük meg a „napholdcsillagot”-ot. ( https://ihatobb.hu/?p=6839 )

Most is egy különleges bemutatóval készült, igazi „csikóborokkal”, friss 2011-es egy hónapos állapotukban lévő szüretlen borokat hozott. Olaszrizling és királyleányka pörgött poharunkban a limonádénál is sűrűbb opálosságban rejtőzködve. Nehéz ilyenkor megjósolni a fejlődés végét, talán az olaszrizling mutatta tisztább arcát, a királyleányka fülledtebb volt. Mindkét bor igazi rostos gyümölcsbomba volt, becsapós alkoholérzettel. Visszavárjuk őket idősebb korukban, a poharunkban.

Valljuk, hogy a borokba is bekerülnek az érzelmek, a szőlészeti-, borászati munkálatok során telítődnek mindenféle energiával. A bor energiái hatnak ránk, túl a savakon, tanninokon, és az aromakorongon is túl. Nem kell, hogy a borász jólelkű legyen (de azért ez a legideálisabb), vagy szentemberként magasodjon a borvidéke fölé. Egyszerűen jelen kell lennie hitelesen a bor születésénél, (legjobb, ha már a szőlőnél is) át kell élnie a folyamatokat, benne lenni szívvel-lélekkel. Másképpen nem születhet nagy bor, és igazi művészi ábrázolás sem.

A kiállítás 2011. november 19-ig tekinthető meg, bővebb információk: http://www.spiritusz-galeria.hu

Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011Spiri 2011

Kategória Egyéb