Mór, Somló, Doblo – Csetvei és Spiegelberg egy pesti este

2011. december 31. – Nyulasi Gábriel István

Voltak már Önök a Doblo Borbárban? Még nem? Véletlenül sem? Hiszen az ilyen helyekre az ember csak úgy beesik, hogy aztán törzsasztala legyen évekre ott. Magába szippant az aurája, gyengéd félhomály, téglafalak, teáskanna lámpák, védett zegzugok. A Dobloba nem siet senki, és nem is késhetsz el, a hely megvár. Egyszer csak ott vagy, és kérsz egy jó pohár bort. Megáll az idő ott a bárpultnál, szöszmötöl, mint egy lusta szerető. Borbár és boráruda egyben, Popovics Dávid itt a tulaj és a hely szelleme egyben.  Azon a bizonyos estén, a jobb sarokban, Csetvei Krisztina, Mórról. A bal sarokban Spiegelberg István, Somlóról.

Nem, nem volt itt összecsapás, hanem egy csendesülős borkóstoló Doblo-módra. Nyugodtan, lassacskán indult az egész. Nem kapkodta el senki sem, ahogy kell, hiszen nem lóverseny ez. Nem az ideges zakatolás az úr itt, nem idegrángásos kortyolás, a „gyorsanmerittamásik” bor. Akár az emberek, úgy a borok is ott voltak, finoman megjelentek. Ha volt kérdésed a borról válaszoltak a termelők, eldiskuráltak veled. Az egyik pillanatban néhány asztal foglalt, de pár perc múlva zsong a bár. Hullámzik a népsűrűség, apály – dagály jelenség a pesti Dob és Holló utca sarkán.

Csetvei Krisztina, a móri friss erő, egyelőre még hivatalosan „egyboros” de már több bora készül idén, köztük rozé is meg új fehér házasítások. Borászhölgyünk, hivatalosan fél hektár olaszrizlinggel és kékfrankossal rendelkezik Móron. Meglátni és megszeretni, leülni egy mezőre és megvenni azt. Így történt, hiába szerencsecsillag kíséri Krisztát, akit Miklós Csabi és Kamocsay „Maurus” Ákos is segít. A 2010-es Napholdcsillaggal már találkoztunk a Borfesztiválon, ott voltunk a premierjén. Somlón is termel(tet) szőlőt Krisztina onnan is várhatunk egy csiszolt minerális gyöngyszemet. A Doblóban még december elején egyelőre újra a 2010-es Napholdcsillag szerepelt.

Első bor, többen hümmöghetnének, hogy jó, ha ilyenkor megüti a mércét a tétel. Ám kortyoljanak bele ebbe a borba! Bizony barátaim, új móri csillag született, ez a bor nagyon szép munka, az egyensúly csiszolatos. Gyönyörű harmónia, egyszerre férfiasan ásványos, és fineszesen gyümölcsösen könnyed. Komoly bor, és mellette itatja magát! Csak óvatosan 555 palack készült belőle. 2010-ben 40% Szürkebarát, 30% Chardonay, és 30% Ezerjó adta az ívet. (idén az arány változott, a Chardonnay elszedett az Ezerjótól 10%-ot, a Szürkebarát maradt 40-nel az élen.) Egy érett alkotás, méltó társa volt e móri bor a somlóiaknak, melyek a Csetvei remek után következtek.

A somlói borok, a somlói terroir. Minden ami Somló, a kövek, a talaj, a levegő, a szőlő, a nap melege, az eső, a levegőben poroszkáló élesztő gombák, a pincék, borászok… Velük már sokat foglalkoztunk, és személyesen Spiegelberg Istvánnál is jártunk bortúrán. Támogatjuk Somlót, hogy elfoglalja a méltó helyét itthon és a világban. Mert a Somlóval nem lehet eleget foglalkozni! Spiegelberg most az élmezőnyben van a Somlón, ezt minden részrehajlás nélkül kijelenthetjük. Ezen a kis talpalatnyi bazalt kúpon, mely mégis Tokaj nagyságához mérhető potenciállal rendelkezik. A talaj, a terroir egyik legfontosabb szegmense, hiszen a gyökerek ott szerzik be a nedvességet, a tápanyagokat. Sokan próbálták megfejteni a mineralitás titkát, hogy áramlik az a teljesen egyedi ásványosság a szőlőbe, majd a borba.

Szerencsére nem olyan egyszerű a helyzet, mint a hordózásnál, nem lehet becsempészni utólag a bazaltot, andezitet, riolitot, és egyéb vulkanikus kőzetet. Nincsen tudomásunk szerint, minerális kivonat, melyet borba adagolva „somlóhű” italt lehetne készíteni.

Stefán borai jöttek csendesen sorba, a pohárba, ahogy a vendégek is a Dobloba. A halk és szép leányok  töltögettek.

Az ültetvényekről

Származási hely: Somló hegy, Somlójenői oldal

Dűlő:   Szent Ilona-dűlő legfelső részén

Fekvés: dél-nyugati oldalon, 190-230 méter magasságban, enyhe lejtésű

Talajtípus: köves, barna erdőtalaj, sörétes bazalttörmelék

Borai hasonló utat járnak be, vinifikációjuk a következően alakul. Zúzó-bogyózó, 24 órás héjon áztatás, rövid egyszeri kézi préselés és 24 órás mustülepítés. Az erjedés természetes úton vad élesztővel tölgyfahordóban történik. A bort finomseprőn tartják, és rendszeresen felkeverik (battonage). A bort kétszer kézzel fejtik. A borok mindegyikére elmondhatjuk a nagy test, nagy élvezet. Hosszúak a borok, férfiasak, ásványosak.

2010-es cuveé

50% Olaszrizling alkotja az alapját és 50% egyéb fajta (Furmint és Juhfark) 12,5 az alkohol, cukor mindössze 1,8g, tehát száraz, a sava kerek 6 g/l. A 2010-es tételek 9-10 hónapig erjedtek általában. Citrusok, némi körtebefőtt, bazaltos mineralitás visszafogottan. A házasítás egy könnyedebb somlóit hoz ki jelenleg, olyan érzetünk van, mintha a bor még tétovázna, hogy milyen irányban fejlődjön. Lehet, hogy nem lesz rá ideje, hamarabb kerül eladásra az utolsó palackkal. A Doblo urának a személyes kedvence.

2010-es Olaszrizling

Az ültetény 15 éves, hagyományos bakműveléssel, ezzel a művelési móddal a szőlő közel van a földhöz, így a hőenergiával jobban gazdálkodhat a növény. A szőlőnek 10%-a volt a botrityses szüretkor. Az alkohol 13,7 (magas, de nem lóg ki), a sav 5,5g/l, minimális cukor 2,3g/l, (az általános érzékelési küszöb 4g/l, a sav, test, alkohol relációban egészen minimális cukrot is ki lehet érezni a borból) Masszívan bazaltos, kovakővel ásványozza esténket, tűzről pattant. Hengerel a fiatalosságával, lendületes, szép savak mind jöhet. Valahogy mindig az olaszrizling az a fajta, amelyik képes a terroir legerőteljesebb visszaadására, a somlóinál is somlóibb.

2010-es Furmint

10 éves tőkék, középkordonos szőlőművelés, a szőlő 30%-a volt botrityses szüretkor.  13,4-es alkohol, cukor 4,7g, sav 6,7-es. A mineralitás itt kissé kovaköves, füstös bazalttá válik, parfümös körte, tengerérzés a sósságból, a citrusokkal vegyítve most érződik az ásványosság legmagasabb foka, masszív koncentráltság. Hosszú, jó fanyarságú korty, Szent Ilona ereje velünk van.

2009-es Furmint

Itt még értelemszerűen egy esztendővel fiatalabbak voltak a tőkék. 25%-os botritys fok. A kis kerekítő cukorka itt van 4,8 g/l-nel, savból 5-ös, alkohol 13,6,  és itt egy nagy ugrás, 20 hónapig volt új magyar tölgyfahordóban. Sokat lett volna a fában? Nem, ez egy cseppet sem érződik rajta, friss a furmint, és buján játékos, selymes és ásványos, kész van a bor, érettsége a zeniten, ez a somlaicum. Jó napod van, ha kortyolhatod, és még van benne potenciál, reméljük még sok napja van hátra. 739 palackkal készült.

2009-es Olaszrizling

10%-os a botrityses szőlőszem a szüretkor, amely 2009-ben október elején történt meg a Szent-Ilona dűlő minden ültetvényén. 20 hónapig pihent egy 11 éves hordóban. 13,2-es alkohol, 4,6-os sav, és a gömbölyítő cukkedli itt is elég magas 8,4-es, idomul a kevesebb savhoz, úgymond aránylik. Az egyik legkoncentráltabb tétel, több rétegű ásványosság, olyan mint egy triplafedelű bőrönd, és ebbe a kofferbe bizony sokat bepakoltak. A bazalt mintha vonalakba rendeződött volna. Ahogy a tűzhányóból ömlött a láva egykor és rétegekbe rakodott le, úgy párállik fel a mineralitás a poharunkból. Fűszeres, édesköményes, a savak a helyükön vannak, pont elég, az alkohol sem lóg ki. Kraftos és jó egyensúly és egy cseppet sem édes.

2009-es Juhfark

30%-os botrityses szőlő, 9 hónapig egy 11 éves hordóban erjedt, 14,5-ös alkohol, 9,1-es cukor, 5,5-ös sav. Meleg illat, kicsit nehezen bontakozik ki, kis animalitással indít, majd szépen nyílik a körte és a grapefruit, vastag a bor, olajosan, lassan pörög a pohárban. Jó lenne ezt a bort is elrakni még, és pár évet érlelni, noha már most is kész a bor, de tovább érlelve palackban, még több somlói finomság bújna elő. Ám ki győzi kivárni?

A képek után még egy kicsit a minerális érzésről…

Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011Doblo 2011

Még egy kicsi minerális… A borok harmóniáinak végtelen változata van, illatban, ízben mindig változó. Nem árulok el nagy titkot, az ásványosság is változó. A mineralitás foka, zamata, intenzitása is különböző lehet, megvannak a finomságai. Néhány verziót fel is sorolok a végtelen tárházból. A mineralitás lehet hűvös, szinte rideg, szögletes, metsző, de lehet melengető érzetű. A meleg árnyalatú ásványosságra lehet példa, amikor úgy érezzük, hogy az illat mintha egy felhevült napsütötte bazaltról származna szárazon. Természetesen lehet intenzív, és lehet decens, kis finoman, elegánsan jövő illat és zamat egyaránt. Előfordul, hogy olyan karaktert vesz fel, mintha magáról a nedves ásványról, (bazaltról például) szállna fel a pára. A sósság, is a mineralitás része, nem feltétlenül jelenik meg, de gyakran kíséri, vagy maga válik az ásványosság főmotívumává. A sók, magnéziumos, kalciumos, nátriumos, káliumos, verziói is előfordulhatnak ízben, illatban, hogy ezeket a szőlő miképpen építi be, ez külön kérdéskör. Egyáltalán milyen koncentrációban mutathatóak ki, nem igazán tudjuk, erre érdemes lenne egy kutatócsoportot ráállítani. Kovás, füstös, tűzköves ásványosság, mintha éppen két követ összeütettél volna. A kesernyés ásványosság, a keserűsós érzetig is elmehet, a szulfátok, a kénessav is ásványosság fokozó. Nem szabad elfelejteni, hogy a mineralitás csak egy része a kompozíciónak, kölcsönhatásban van más tényezőkkel, elfedhetik más illatok, zamatok, vagy éppenséggel erősíthetik.

Kategória Egyéb