Hűsítő borfürdő – VinAgora Borgála 2012.

2012. július 26. – Az ihatóbb Magyarországért

Időpont: 2012. Június 30. 12.00-20.00

Helyszín: New York Palota – Boscolo Konferencia Központ

A Borkultúra Nonprofit Kft-vel már több évre visszamenőleg szoros együttműködésre törekszünk, programjaikat kiemelten támogatjuk. Hiszünk a kezdeményezéseikben. Eddig nem csalódtunk, mindig a legnagyobb lelkesedéssel és profizmussal szervezték meg eseményeiket. Az egyik csúcsrendezvényük a Budavári Borfesztivál, a másik pedig a Vinagora Borverseny és a hozzá kapcsolódó Borgála. A rekkenő hőségben az utóbbit látogattuk meg a Boscolo Konferencia Központ falai között, és vettünk egy hűsítő borfürdőt.

630 bor? 630 bor! Bizony, nem semmi – pestiesen szólva. Teljesíthetetlen kóstolómennyiség, nincs ember, aki ezt a Borgálán mind megízlelte. Rekord a javából, a verseny történetének legnagyobb tételszáma. Ebből is látszik, hogy a Vinagora fénye nemhogy megfakult, hanem emelkedik a csillaga. Újabb és újabb pincészetek gondolják úgy, hogy a fogyasztók bizalmát növeli a versenyen elért helyezés. Természetesen a zsűri mindig nehéz helyzetben van, ám szerencsére nem teszik komolytalanná a versenyt az aranyak szórásával.

Számokban az idei versenyről

Kiváló volt a 2011-es évjárat, a fehérboroknak kedvezett az idei VinAgora. 4 Champion díj, 2 nagyarany, 89 aranyérem, 107 ezüstérem, 8 fajtabor díj.

A borverseny szabályzatának egyik pontja szerint a nevezett borok csupán 30%-a kaphat érmet, annak ellenére, hogy az értékelések alapján több bor is megfelel az érmes borok színvonalának. A ponthatárok ennek értelmében főkategóriánként külön-külön kerülnek meghatározásra, és a champion díjak is a főkategóriákból kerülnek ki egy külön választás során. Idén 82,5 ponttól lehetett ezüstérmet szerezni, ez a ponthatár azonban kategóriánként változó. – borkulturakft.hu

5. alkalommal került sor a VinAgora Borgálára a New York Palota Boscolo Konferencia Központban. A helyszín telitalálat: igényes környezet, és ami a legfontosabb, hogy a légkondicionálás kiválóan működött. Hálás előrelépés volt ez, hiszen  pár éve jelentősen csökkentette a Borgála élvezeti értékét az Iparművészeti Múzeum impozáns, ám minden hűtést nélkülöző légköre. Idén volt az eddigi legnagyobb próbája a hőmérsékletcsökkentésnek, ugyanis a gála időpontja a legforróbb szaharai hőségre esett.

A borok elrendezése optimális volt, a személyzet készséges, és hozzáértő. Minden palack mellett az adott borra vonatkozóan kitöltött, vízálló (borálló) szakmai bírálati lap a pontozással.

630 elbírált bor került ki asztalra a gálán, hogy a borrajongók személyesen is megbizonyosodjanak a minőségről. A versenyt tekintve a VinAgora ott van az élmezőnyben. 1992-es alapítása óta – a VinoFed tagjaként – a világ 10 szakmailag legelismertebb versenye közé sorolandó. Megszerezte a meghatározó nemzetközi, szakmai szervezetek – OIV (Nemzetközi Szőlő és Bor Szervezet), UIOE (Nemzetközi Borász Szövetség) – védnökségét. Aktív tagja a VINOFED-nek (Nagy Nemzetközi Borversenyek Szövetsége). A VinAgora Magyarország egyetlen olyan borversenye, amely nemcsak széles nemzetköziséget képviselő zsűrijével, de emellett – a számtalan hazai bor társaságában – a külföldről nevezett borok  jelentős arányával is kiemelkedik országunk borversenyeinek élmezőnyéből. – borkulturakft.hu

A külföldi részvételről

A külföldi országok közül a legtöbb mintát Uruguay küldte, majd őt követte Ausztrália, Szlovákia, Brazília, Románia, Horvátország, Németország. Érkeztek még minták Ausztriából, Bulgáriából, Bolíviából, Csehországból, Franciaországból, Olaszországból, Japánból, Libanonból, Szlovéniából, Spanyolországból, Svájcból és Tunéziából.

Bár Uruguay 2 mintával több bort küldött be, mint Ausztrália, mégis a kenguruk földjének oszthatjuk ki a képzeletbeli „legeredményesebb külföldi ország“ díját: 17 nevezéséből 12 aranyat gyűjtött be. A magyar borok kétharmados többséget (479 minta) értek el a nevezésben, mi vittük el a nagy aranyakat is, mintegy 65%-át az összes aranyéremnek.

Hangulat: könnyed, nyárias. Nyári party a kellemesre hűtöttben. Modern és impozáns. Hagyományos. Két szint, sok terem. Sok arc, sok test, sok alak. Sok illat, sok aroma. Nemzetköziesen hazai, hazaiasan nemzetközi. Fehér-rosé-vörös. És pezsgő. Édes, illatos. Száraz is. Kóstolták, bírálták, eldöntötték, élvezzük. Nincs izgalom, nincs meglepetés, nincs váratlan. Várt és megkapott van. Vagy meg nem kapott. Csinos csajok, hozzáértő pasik. Ízletes sonkatál, frissítő ásványvíz. Ezerjó Nektár Királyleányka Rózsabimbó Pink Gyönyör Sylvie Nyár esti Borzongás Erato New Generation XY Életművész Carpe diem. – alkalmi, szubjektív hangulatjelentés egy borkortyoló hölgytől.

Jól sikerültek a kísérőrendezvények, többek között a díjátadás, vakkóstolás, előadások. A VinAgora megtalálta a helyét, és mindenki megtalálta benne a helyét. Gratulálunk a szervezőknek, a jó hagyományokat pedig folytatni kell, úgyhogy már várjuk a 14. VinAgorát!

Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012Vinagora 2012

Kategória Egyéb