Hogy csinálják a franciák? A Beaujolais buli

2012. november 20. – Dr. Pelyhe Szilárd

„A programot a Francia Turisztikai Hivatal rendezte és nagyjából a következők szerint zajlott: egy csapat jókedvű, mindenre elszánt újságíró/kereskedő/szakember, „beaujolais” feliratú szalmakalapban, egy fellogózott emeletes busszal nekivág a reptérnek, hogy ott fogadja a Lyonból érkező, raklapnyi bort a gyomrában cipelő járatot.”

Beaujolais borvidék Franciaország keleti felében, Lyontól északra található. Nevével egybeforrt a minden év novemberének harmadik csütörtökén forgalomba hozott újbor, a beaujolais nouveau, ami a vékony héjú, alacsony tannintartalmú, viszonylag egyszerű kékszőlő, a gamay bora.

A beaujolais nouveau nem a hagyományos erjesztési-érlelési módszerrel készül, hanem az ún. széndioxidos macerációval. Az eljárás lényege, hogy a szőlőfürtöket nem préselik, hanem az erjesztőtartályba gyűjtve, azok saját súlyukkal préselnek ki némi mustot, amelyben megindul az erjedés és a képződött (esetleg hozzáadott) széndioxid elzárja a levegőtől az ép szőlőszemeket is. Ettől az erjedés a bogyókon belül indul meg és azok szép sorban felrobbannak, ami egy friss, kirobbanóan gyümölcsös, egyszerű vörös primőrbort eredményez.

Az esemény világszerte nagy népszerűségnek örvend, brutális mennyiséget adnak el a borból és igazi parádésorozatot vonz ez a novemberi dátum. Érdemes megjegyezni, hogy nem csak a franciák tapsolnak maguknak: a világ minden táján hódít a divat és tavaly Japán megelőzte a franciákat a fogyasztásban (ha jól emlékszem 7,9 millió beaujolais csúszott le a torkukon, a franciák 7,2 milliójával szemben). Szóval nem a sarki bolt akciós partyja, az biztos.

A programot a Francia Turisztikai Hivatal rendezte és nagyjából a következők szerint zajlott: egy csapat jókedvű, mindenre elszánt újságíró/kereskedő/szakember, „beaujolais” feliratú szalmakalapban, egy fellogózott emeletes busszal nekivág a reptérnek, hogy ott fogadja a Lyonból érkező, raklapnyi bort a gyomrában cipelő járatot. A konvoj megindul, igazi 2CV-k (kacsák) kísérik buszt, lufik, ünnepi hangulat mindenütt. Aztán érkezés előtt jön a hír: a repülő még Lyonban, vágni lehet a ködöt, a felszállás időpontja bizonytalan. Szerencsére szervezőinknek volt „B terv” a tarsolyában, úgyhogy egy gyors fotózás a reptéren, majd a visszaúton a buszba bekészített karton beaujolais bontogatása indul meg. Klassz, egyszerű ivóbor, a mi portugieserünknél kissé lágyabb, vékony, harsogó savú, elsődleges szőlőaromákat mutató gasztrotermék. A jelentős mennyiség és a kötött időpont miatt biztos vagyok benne, hogy nem fukarkodnak minden megengedett borászati technológia bevetésében, de végül is működik.

Az ünneplés a Pavilon de Paris étteremben folytatódik, kiváló sajtokkal és ételekkel, malacsütéssel, macaronnal és persze az újborral. A társaság elégedett, interjúk, feljegyzések készülnek, nekem pedig Szent Márton napja és az Egri Csillag március 15-ös bemutatója jár a fejemben: Meg tudjuk csinálni mi is!

Kategória Egyéb