Elkezdődött: VinCE 2014! – Friss képekkel, mesterkurzussal

2014.február 28.- Nyulasi Gábriel István

Elkezdődött, végre! VinCE 2014… Hiszen mindig nagyon várjuk minden évben a VinCE Borshow-t! A borfogyasztó Budapest egyik legszebb szállodájában a Kánaánban érezheti magát úgy három napig. Aki vállalkozik rá, még otthon megtoldhatja egy pár nappal. Még nem voltál VinCE rendezvényen? Mesterkurzusok, ha épp okulni vágysz, de lehet, hogy az egyik asztalnál hallasz olyasmit, amit még nem tudtál. Ne feledjétek, minden pohár egy kis tudomány, a természet és a borász tudománya. Azért módjával a tananyaggal, mindent egyszerre nem tudhatsz!
!


Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
A szálloda, Corinthia a ragyogó 5-ös fokozatú csillogásával szép, mint mindig. A belépés, a regisztráció kicsit elhúzódott, de ez csak az alaposságról szólt. A mi érdekünkben, nehogy tévesen kapjuk a világot jelentő karszalagjainkat. Ruhatárban kabát le, a csomagot sajnos most nem fogadják, úgyhogy a bőrönd méretű táskád maradjon otthon. Olajozottan működik a gépezet, szorgos hoszteszek igazítanak el, csendes felszolgálók szolgálnak. Teremről teremre tölthet el az öröm újra, hogy otthon vagy, mivel itt minden Rólad, a borrajongóról szól.

Van relaxáló szoba, ha elpillednél, egy teljes rész az étkezésnek, ha megéheznél. Szponzorált autó a lépcső tetején szokás szerint, ahogy kell. Pénteken még jól lehetett mozogni, de van sejtésünk, hogy szombaton a helyzet változni fog. Cikáztunk ide-oda a Mesterkurzus előtt és után felmérve a terepet. Érzésre kicsit kevesebb külföldi borral találkoztunk, mint tavaly, elmentünk egy szlovák kiállítói stand előtt, belekortyoltunk egy török kínálatba is. Játszottunk borjátékot Horváth Brigittával a „Cart e Bor” egyik alkotójával. Ittunk kávékat, némi pálinkát a borok mellé. Csipogunk befelé, csipogunk kifelé a karszalagokkal, jövet-menet leolvassák a vonalkódokat. A hangulat frenetikus, folyik a pezsgő, és mi pont egy pezsgős Mesterkurzusra voltunk hivatalosak.

Abrau-Durso Mesterkurzus
Van egy pincészet a messzi Krasnodarban, a Fekete-tenger partján, amelynek történelme során cárokról, hercegekről és előkelő uraságokról szól, miközben a pompa és csillogás csak néha-néha kapott helyet az életében. Azonban az előkelőség, a história és a végtelen energia, amelyet 140 év alatt a pincészetbe fektettek ott hever majd előttünk a VinCE Budapest Wine Show-n, hiszen február 28-án itthon debütál az Abrau-Durso pezsgőpincészet. Így szólt a beharangozó, nem csoda, hogy sokan nagy várakozásokkal ültek be az igen hűvös terembe. Az egész bemutató, melyen 4 tétel szerepelt nagyjából a szabadkozásról szólt. A 140 éves múlt, a potenciál nyomait nehezen lehetett felfedezni. A bemutatott tételek nyúzottak voltak, oxidáltak, túl sok élvezetet nem okoztak. A jelenlegi állapotban a hazai elmeszelt „kamuorosz” A Royalsekt Zrt. által gyártott és forgalmazott „Szovjetszkoje Igrisztoje”is szinte többet tud. Fabien Lorenzon vitte a szót leginkább, Nuno Terrao a bevezető után háttérbe húzódott.
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!

Russian Sparkling Wine Brut-tal kezdtünk bele a kóstolásba. Friss, egzotikus gyümölcsök, rövid, kesernyés lecsengés. Fabien, a technológiai hibáknak rótta fel a tétel karcosságát, csupán az alapanyaggal és az élesztővel volt probléma. 3-5 eurós árfekvésű tétel.
Előadónk kifejtette, hogy az oroszok pezsgőkultúrája roppant alacsony szinten mozog. Szerinte az orosz fogyasztóban fel kell kelteni az igényességre való hajlamot. Ismerik az Abrau-Durso márkát, de nem igazán tudnak értékelni kifinomultabb pezsgőket. Leginkább a nőket szeretnék megcélozni az illatos, friss, könnyed vonalvezetésű pezsgőkkel. 2006-ban vették át a pezsgőgyár irányítását, és azóta iszonyatos erőfeszítéseket tesznek. A cégnél több mint ezren dolgoznak, akiket szinte teljesen újra kell képezniük. A berendezések is cserére szorulnak a beszerzésük Oroszországban nem egyszerű feladat. Krasnodar egy ugrásra van a most forrongó Krím-félszigettől. A Fekete-tenger erőteljes hatása határozza meg a klimatikus viszonyokat. Homokos, agyagos a talaj, magas a napsütéses napok száma.


Második tételünk a Victor Dravigy Extra-Brut már kerekebb történet, krémesebb, megjelennek benne élesztős jegyek. Fehérvirágok illatban, ízben itt is a trópusi mix, ananász, licsi és oxidáltság reszelt almássággal. A buborékok nem túl barátságosak, a pezsgő nem túl hosszú ízben. A harmadik tételre ugorva elértük a fogyaszthatóság határát. Az Alexander II Brut bődületes oxidáltsággal indít a pohárban, szinte kiugrik az állott, reszelt almahéj, nyers, maró savérzet. Nem tudjuk, hogy esetleg a mi palackunkban volt-e a hiba vagy ez az általános helyzet. Talán a tétel pozitívuma a buborékszerkezet, ami javuló tendenciát mutat.
Fabien, aki véglegesen magához ragadta a szót, kiemelte, hogy az oroszok nem értik, hogy jó alapanyagra van szükség a minőségi termék előállításához. A szőlőt kifejezetten rosszul művelték, de ebben is lassan sikerül a szemléletváltás. Évente 5 hektárt telepítenek be újra és a már meglévő 600 hektáros termőterületet folyamatosan javítják.

A végére jött el a győzelem előadónk szerint, az Alexander II Brut Rozéról csak annyit mondott, hogy nincs hibája. Mi sem találtunk rajta erős fogást, nem volt túl bonyolult, kicsit rusztikus, gyümi és masszív savak. Szóval semmi hiba, és ez most a legnagyobb fegyvertény, a 2006 óta zajló küzdelemben. A cég ott van a moszkvai tőzsdén két éve, és a téli olimpián Szocsiban hivatalos beszállítók voltak. Idén már 24.000.000 palackot fognak előállítani, lesz dolguk az alkalmazottaknak. Lehet, hogy a tételek kiválasztása nem volt túl szerencsés, lehet, hogy tényleg messze még a fény az alagút végén. Nem tudjuk, mindenesetre jó munkát kívánunk a pezsgőmestereknek!

Itt a szombat, és itt van március és a VinCE 2014 második napja! Hölgyeim és Uraim, gyerünk a hotelbe és pohárra fel!
(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )

Kategória Egyéb