Somlói Tavasz 2011-es évjáratkóstoló – Fából vaskarika?

2012. április 5. – Iványi Bianca  és Karmacsi Andrea

Iványi Bianca
A tavasz, nem csupán Somlói változatában, de ismét Pesten jár. Ha nem is szó szerint legüdítőbb, ám legfrissebb megnyilvánulása nekem mégis a hagyománnyá ért Somlói évjárat bemutató, mely immár megingathatatlanul villantja a hordók mélyéről, olykor tartályfalakról a szinte spirituális jelentőségű hegy termését. A tavalyiét. Mondhatjuk, hol van már az a hó, a tőkegyökerek sem szippantják már régóta, sőt, virágzik az a boranyag, melyet majd jövőre, ugyanitt vizsgálunk így először, kollektíve. De a tavalyi szőlő most itt van, a poharunkban, és még nagyon friss (néha ress).

De jobbára ígéretes – ezért is varázsoljuk ezt a tavaszköszöntő, új évekre, életre mutató, azt jövendölő bor-attrakciót. Én először nagy hóban jártam a Somlón, mely mégsem volt zord, hanem egy sokfényű mesevilág sziporkái ejtettek ámulatba, ahogy maguk a somlai borok is azóta, így előre drukkolok minden évnek és erőfeszítésnek. Vártam is áhítattal ezt a bemutatót, seregszemlézni megint olyan, ismétlődő, múlhatatlan dolgokat, melyek mégis – és ebben is egyedi a szőlő és a bor, valamint a teremtő emberi tényező – múlandók, változók, ingatagok olykor. Viszont kétség is férkőzött a szívembe, melyben persze mindörökre ott marad a Somló: miért hat kicsit erőltetetten – minden erénye, minősége mellett – ez az örökös tavalyi évjárat bemutató?

Ezt a kérdést boncolgattam, miközben a borokat is a poharamban, mégsem akartam ízekre szedni az eseményt – jóval inkább a bort -, hanem inkább magamba szívni a hangulatát, átélni egy magasztos élményt. Ez jóformán teljesült, csak ez a kérdés ne motoszkált volna – de többen mondták már, meg is írták, így nem újdonság ez a kritika: miért, vagy miért csak hordómintákat kell kóstolgatnunk, főleg ugye Somlóról? A szép, beteljesült vagy legalábbis kerekedő tételek, az Igazi Somlói hiányát érezzük szinte minden kortyban, jobb indulattal az ígéretét.

Mert a masszív boranyag azért ennek előszelét árasztja: a hordóminta jó alapanyaggal telve valóban reprezentatív mintát szolgáltat arról, mi várható 2-3 év múlva – minimum – ebből a „nyers anyagból”. De mit kezdjünk az élvezhetetlen, szinte tesztelhetetlen, belülről maró savakkal, és azokkal a kijelentésekkel – itt s most hangzott el -, hogy ugyan, ezt még ne vedd kész… bornak, még kénezzük, kerekítjük. Akkor fából vasbor? Tarthatnánk például egy 2009-es közös szüret-bemutatót, ha nem is premiert persze, mint most itt.

Mert mindezek ellenére, az újdonság és a meglepetések varázsa hat és idevonz Somló mágnesével minden borbarátot, borszerelmest, szakembert és kíváncsiskodót. Kicsit szakrális, beavatás-szerű rituálé ez a körkörös évjárat bemutató, jöttem itt rá akkor erre. Kell ez, mert megmutat egy erőfeszítést, összefogást, meg egyáltalán, Somlót – bár bizonygatni nem kell helyét – folyvást ki-kijelöli masszívan az időnként cseppfolyóssá váló bortérképen. Jó ötlet lenne azért szerintem egy 2-3 éves és tavalyi tétel-komparatisztika – ilyen volt és ilyen lesz, lett, és néha meg a tanulsággal, hogy miért nem. Ez nyilván didaktikusabb is, de talán még izgalmasabb.

Visszatérve a délutánra: a hangolódás a Borfolk zenekarral – közben is játszhattak volna, mert kellő hangalapot szolgáltattak –, a tágas tükörtermek szép és méltó atmoszférát teremtettek. Ezt az ünnepélyességet vártam. A köszöntő, Baráth Sándor méltatása a tavalyi meleg évjáratról és annak számottevő, beérni vágyó terméséről, Mészáros Gabriella lelkesült, de tényszerű tanító szavai türelmetlenné tettek: megkezdtem a cirkulációt a borászok standjai és jobbára még címkézetlen palackjai között. A jóleső kortyokban – melyeket jó alapanyag, terméshozam, hordóhasználat, pár illatosabb reduktív tétel jellemez – finom, pezsgő savak, melegedő, érő gyümölcsök, a fel-felsejlő ásványosság, masszív, karakán test és szerkezet voltak felépülőben: Somló ígérete jött el hozzánk. Nem sorolom, nem aprózom el, ezt kollégáim megteszik az egyes tételekkel, de iskolapéldák hatottak és győztek meg Fekete Béláék, vagy a harmónia győzhetetlen erénye a Hollóvárnál, Takács Lajosnál, a kreativitás vonzereje némi sóelemmel fűszerezve nemcsak a borban Kolonics Károlynál, meglepetések, mint a Dénes Hegybirtok félédes traminije esetében, és az ígéret üdesége és ambíciója a szintén meglepetés Csetvei Krisztinánál. Spiegelberg Stefán hiányzott.


A szórás széles volt, nagy volt a merítés, mely Somló esetében – több mint 60 tételnél – keményen (oda)hat, sőt, meleg is volt. Hiába szellőztettek, a borok melegedtek, az arcok pirosodtak, a magas alkoholfokok dolgoztak. Megdolgoztattak mindenkit. Mégis, megérte, ahogy folyvást-folyvást érdemes visszazarándokolni: télen a havas Somlóra, a Somlói tavaszra fel, nyáron, ősszel és ismét télen és újból tavasszal ide is, a Petőfi Irodalmi Múzeum Károlyi-palotájába. Jövőre Veletek – ugyanitt?

Karmacsi Andrea
Ott voltunk, szagoltunk, kortyoltunk, köptünk is, nyeltünk is ízléstől és alkoholtűrő képességtől függően.  – Kóstolás előtt elöljáróban néhány dologra felhívták a figyelmünket. A Somlói lévén lassú érlelésű bor, távol sem virágzó énjét mutatta még meg, sokkal inkább bimbózó vagy még inkább rügyező állapotában kaptunk ízelítőt ezen nedűkből. A 2011-es szüretre jellemző, hogy sokan hetekkel előbb szedtek, mint általában, a sav-alkohol arány ideális megtartása miatt – ezáltal némi koraiság fedezhető fel a borokban. Az igazi komplex jegyek a tejes érés idejében történő szüret esetén alakulnak ki, ettől függetlenül 2011-es évjáratban nagy potenciált látnak a szakértők.

Új, említésre méltó nevek a tájon: Csetvey Krisztina amúgy móri borász bemutatta Somlóról származó tételeit – nem kevés sikerrel, továbbá Ember Sándor nevét is érdemes megjegyezni, leginkább hordókísérletei miatt- azt vizsgálja, hogy a bor minőségét hogyan befolyásolja a hordóhasználat.

A poharamba került néhány tételről, néhány szóban:
Egy kóstolón jellemzően van egy belövő tétel, ami letisztítja a palettát és felkészíti érzékszerveinket az előttünk álló feladatra. Fekete Béla 2011-es Juhfarkának jutott ez a szerep az én esetemben – soha rosszabb kezdetet.
Ezt követte Takács Lajos Hollóvár Juhfark-ja, majd ha már ott jártam az Olaszrizlinget sem hagytam ki, így könnyen megfigyelhető volt, hogy a két szőlőfajta mennyire másként viselkedik, leginkább mennyire másképp fejlődik. A Juhfark még épp hogy csak cseperedett, míg az Olaszrizling egy sokkal fogyaszthatóbb állapotát mutatta már most.


Tornai Aranyhegy Juhfark –már az illatában hozza a terroir-t, ízében érezhető a kialakulóban levő komplexitás, jó potenciálú tétel.
Laposa Badacsony – könnyű, friss, a reduktív készítést szépen tükröző gyümölcsös leginkább almás és körtés ízek uralkodnak a szájban. A Juhfarknál leginkább a fajtajelleg érezhető, míg az Olaszrizlingben enyhe sörre emlékeztető jegyek jelentek meg, a Laposa Príma Hárslevelűnek pedig a pici maradékcukor szinte mustos ízeket kölcsönzött.
Kreinbacher-ék Juhfarkában a szőlőfajta és a terroir jegyei szép harmóniában jelenek meg, élvezetes mineralitással.
A somlói vörösek eddig valahogy kimaradtak az életemből, sőt azt kell mondjam nem is nagyon találkoztam vörössel Somlóról ezelőtt. Később megtudtam a filoxéra előtt Somló környéke bővelkedett kékszőlőben. Egy 1805-ös fajtaismertetésben többek között a Csókaszőlő, Kék Kadarka, Cigányszőlő, Tüskésseggű fekete és a Bakator is fel van sorolva az ottani fajták között. Egy 2003-ban telepített tőkékről származó Syrah-n keresztül nyertem betekintést a somlói vörösök világába. Szép feketegyümölcsös, barátságos, kedvelhető tétel volt, szívesen fogyasztanám a jövőben is.


Nagy általánosságban elmondható, hogy a kóstoló során az illatok sokszor hullámzó intenzitást mutattak, hol lecsendesednek, hol felerősödnek. Valószínűleg a fiatalságnak és a hordómintáknak köszönhetően többször is sörre emlékeztető jegyeket véltem felfedezni egyes tételeknél. Erősen el kellett vonatkoztatnom, hogy ne erre koncentráljak és a háttérben megbúvó illatokat, aromákat kiérezzem. Évjáratkóstolókon ez már csak így van, sok mindent a képzeletünkre kell bíznunk, hogy amit a kóstolás pillanatában érzünk, az mennyire fog pozitív vagy negatív irányba fejlődni a jövőben.

(Szerk.) Legyen Somlói Évjárat-kóstoló! Viszont mi lenne, ha mint az aszúknál, visszamennénk egy jó pár évet. Mondjuk, jövőre (2013-ban) lenne a 2009-es évjárat-kóstoló, (ahogy ezt Iványi Bianca is említette) ám természetesen megértem a játékosságot is, hogy képzeljük bele a hordómintákba a majdani nagy borokat. Fantázia az kell, majd az idő választ ad arra, hogy szükséges-e zigóta-állapotú somlóit kóstolni. Hajrá Somló, legyen minél több kóstoló, mert szeretjük boraidat!

Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012Somló 2012

Kategória Egyéb