Miklós Csabihoz mindig élmény bortúrázni!

2013. január 27. – Az ihatóbb Magyarországért

Évek óta, Az ihatóbb Magyarországért egyik legnépszerűbb bortúrája Mórra vezet Miklós Csabihoz.  Szeretünk Csabihoz túrázni, mert Ő mindig kitalál valamit, és persze a borok is mindig más arcukat mutatják. Célközönsége borászunknak az életigenlő és a legálisan borfogyasztó közönség. Hiszen ezek mi vagyunk, hát ott a helyünk!

Jókedvűen vágtunk neki az útnak, és hamarosan a jól bevált első megállónál tartottunk. Hagyomány a martonvásári Brunszvik kastélypark megtekintése, minden évszakban mást ad. Tavasszal a virágok özöne, medvehagyma szőnyegek, különleges fák, a híd, a tó, a gyep. Ősszel az aranysárgába öltözik a park. Harsogó zöldek nyáron, havas tájkép télen, ezernyi hangulat.

Beethoven most is könyörtelen zordsággal vigyázta a parkot, sajnálatunkra a tó most szárazon tátongott. Ám a kastély előtt vidám menyasszony és vőlegény tekintett bizakodóan a jövőbe és a kamerába.

Következő állomásunk a Királyok városa volt, Székesfehérvár, itt mindig mindenki 2óra szabadidőt kap a bortúrán belül. Ezt bármire felhasználhatjuk, örömteli városnézés, kávézás valamelyik teraszon, éttermi kalandozás. Aztán újra összegyűltünk a busznál, és csapatunk ráfordult a végcélra, Mór, Miklós Csabi.

Csabi a legfényesebb mosolyával és törkölypálinkával fogadott minket. Az tömény ital hatását, Királyleányka (2011) fröccsel lazítottuk fel. Aztán a szőlő felé vettük az irányt Házigazdánkkal.

A tőkékről töppedt aszús szemeket rágcsáltunk, Csabi kézi refraktométerrel vizsgálta a szőlőt.

Rövid leírása a mérési módszernek:

„A refraktométert átlátszó folyadékok (présnedvek, oldatok) szárazanyag-tartalmának vizsgálatára használják. Orvosi alkalmazásokban főleg a vérszérum és más  testnedvek fehérjetartalmának gyors meghatározására szolgál.

A refraktométerrel közvetlen módon átlátszó anyagok optikai törésmutatója határozható meg. Az abszolút törésmutató (n) a fény terjedési sebességét jellemzi az illető közegben:

c/v=n

ahol c a fény vákuumban, v pedig az illető közegben mért terjedési sebessége. Az abszolút törésmutató mindig egynél nagyobb szám.”

A lényeg, hogy a műszer 23,5 fokos értéket mutatott, és szőlő mézédes volt. Már a lányok mosolyogtak, ahogy a friss Miklós Csabi 2011-es Királyleánykát kortyolták, majd a komolyabb, és krémes Ezredes (Ezerjóból) 2011-ből következett. Átsétáltunk a szivárvány alatt, majd folytatódott a kóstolás a pincében.

Füligérrel (2011) kezdtünk a hordók között, majd jött a Mámor 2011-es Rizlingszilvániból. Ekkor már biztosak voltunk, hogy a 2011-es évjárat sokkal, de sokkal jobban sikerült, mint a 2010-es. Harmadik alkalommal jártunk Csabinál, 2010, 2011, 2012. A Blanc 2011-es ásványaival dédelgetett minket.

Majd jóivású karakán Vécsei borok jöttek Vécsei úrral a szomszédból, kis kóstoló a nagy kóstolóban spontán. Tőle móri Zöldveltelinit kortyoltunk, majd Csabi borára váltottunk: Nem férünk a bőröndbe 2011-es változata, igazi Chardonnay a javából. Vécsei Chardonnay csak az összehasonlítás végett, és a szomszédvár állta a sarat, komplex, zöldalmás jelleg, ásványossággal.

Mindig élmény a bébi borokat kortyolni, must, murci változatukból érezni erejüket.

2012. október 13-án jártunk Móron Miklós Csabinál. 2012. szeptember 18-án szüretelt Zöldvelteni (25 napos) már benne a kén, jó matéria. Kicsit későbbi Ezerjó (három hetes) az ember kénytelen legurítani őket, hiszen ezek a legfinomabb gyümölcslevek. Majd a 3 napos Ezerjó must következett a Csókakőről, 20,7-es cukorfokkal szüretelt. A sort a végén egy Kékfrankos Siller zárta, egy napos volt a gyöngyöm, hát képzelhetitek…

Csabi lendületben van, a 2012-es évjárat mindenképp ígéretes, szóval folytasd, mi újra és újra visszatérünk 2013-ban is!

A bortúrán készült többi kép elérhetősége a Facebook-on ideklikkelve!

Kategória Egyéb