Érezzünk Furmintosan – Tokaj Nyitány 2013

2013. április 22. – dr. Gál Fruzsina

…tisztán emlékszem: a Sárga Borház teraszán ültem, amikor úgy kóstoltam először a furmintot, többet egymás után, hogy figyelmeztettek rá, jól figyeljem meg, hogy mit tud itt, szerte a vidéken a fajta. Utánozhatatlan volt a Borház teraszán furminttal a pohárban, a szájban (…és igen, majd a szívben is) a dűlőket bámulva átélni és hinni, hogy ezekkel a borokkal újjászületik a borvidék.

Pedig akkoriban még csak a legelején járt a gondolat, hogy a furmint felemelkedjen és a borvidék zászlós borává váljon. Azóta valahányszor a furmintra gondolok, mindannyiszor eszembe jut a tokaji borászok fajta iránti szenvedélye, meg hogy az összefogásukkal milyen egyedülállóan emelték ki a furmintot a borvidék többi fajtája közül. Valahányszor furmint kerül a poharamba, újra és újra szeretek bele miatta Tokajba, mert ez az összetartás jut eszembe először. Az „én furmintjaimban” mindig benne van ennek a közös munkának az íze és odaadása, bevallva természetesen, hogy naivan úgy képzelem, a furminttal hálás lehet együtt dolgozni: izgalmas, mert többarcú, sokat mutat, mindig mást.

A legszebb mindebben persze, hogy a borászok, akik mindennapjaikat töltik együtt a fajtával, minduntalan képesek rácsodálkozni sokoldalúságára. Nem tudom, hogy valaha megfejthető-e a titka annak, hogy mi mindent rejt ez a fajta, de az olyan mesterkurzusok, mint akár a Tokaj Nyitány „10 év furmintjai” kurzusa (2012-1996) kétségtelenül a segítségünkre siethetnek a kérdés megválaszolásában.

Még a kurzus elején tisztázásra került, hogy a furmint esetében felesleges azzal a megkülönböztetéssel foglalkozni, hogy jót vagy rosszat tesz-e a szőlőnek az adott év. Ahogy haladtunk előre a kóstolósorban, tökéletesen érthető volt: nincs jó vagy rossz, csak más. Nem lesz egyszerű a titok megfejtése… Nem panaszkodás persze, szeretem, ahogy a furmint játszik. A változatosság gyönyörködtet, a fajta bebiztosítja magának, hogy sosem fogjuk megunni.

A legérdekesebb élmény összekóstolni két olyan tételt, amik azonos pincészet, azonos dűlőinek borai, ám különböző évjáratból. A Béres Pincészet Lőcse furmintja szép példáját hozta a fajta karakterének. A 2003-as és 2007-es Lőcse furmintokat érdemes volt egymás után is visszakóstolni. A 2007-es furmint kóstolásakor a borban érezhető volt, hogy jelentős fejlődési potenciállal rendelkezik. Béresék 2007-es bora mandulás-diós, vaníliába hajló illatával vonz. A dűlő-szelektált 2003-as Lőcse Furmintjuk viszont egyértelműen lenyűgöző. Sűrű és olajos karakterével utat mutat, hogy évek alatt milyen szép életpályát járhat be a fajta. Elegáns. A seprős érlelés nyomai érződnek krémességén, illatában hasonló a 2007-es Lőcséhez, ám annál mélyebb, mézesebb.

A friss, pár éve született furmintok könnyedebbek, egészen más illattal csalogatnak. A mézes-mandulás jegyek kevéssé bontakoznak ki, birses, almás, citrusos illatvariációk tömkelege, fűszeres gyümölcsösség illatban, ízben egyaránt.

Lassacskán feltérképeződtek a tokaji dűlők, különös íz- és időutazás ez a kurzus a bemutatott borokon át. A furmint egyértelműen hálás fajta, szépen tükrözi vissza a termőhelyi karaktert. A Tokaj Nobilis 2008-as Barakonyiját ezért szerettem. Rajongok a gyümölcsösségért, volt is bőven, főleg körte meg fűszeresség. A vulkanikus Barakonyi dűlő azonban kedves sóssággal – mineralitással ajándékozta meg ezt a spontán erjedt, fahordós érlelésű furmintot, lenyűgözött a gyümölcsösségnek és ásványosságnak ez a szép egyensúlya.

Matt Walls, borszakíró furmintokról szóló cikkében fejtegeti, hogy a legjobb fiatalon, négy éves koráig fogyasztani a furmintot, de azért elismeri, hogy lehetnek szép furmintok 10 év felett is, az édes változatokról nem is beszélve.

A kurzus különlegessége a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok Birtok Furmintja 1996-ból. Túlélve a fent említett 10 éves kort, a bor a kóstolósor végén bizonyította, hogy 10 év felett is él és vibrál a furmint, fejlődését érdemes figyelni, érdemes rá várni.  Botritiszes karakter (ami az évjáratra egyébként is jellemző), krémes állag és lecsengés, kicsi citrussal, jószerivel inkább naranccsal.

Szóval kell nekünk a Furmint, és a hírét vigyük mindenfelé, hogy az átlag borfogyasztó is tudjon róla… Az ünnepek és a hétköznapok borává kell, hogy váljon ez jó magyar szőlőfajta! A Furmint tud, és egyúttal még egy felfedezésre váró világ – ha szeretjük, bizony meghálálja – rajta hát, ízleljünk még több Furmintot!

Kóstolt tételek:

Samuel Tinon, Szent Tamás,2012

Barta, Öreg Király, 2012

Füleky, Furmint Dry, 2011

Erzsébet, Birtok Furmint, 2011

Dereszla, Lapis, 2010

Sauska-Tokaj, Birsalmás, 2009

Orosz Gábor, Betsek, 2009

Tokaj Nobilis Barakonyi, 2008

Béres, Lőcse, 2007

Dobogó, Birtok Furmint, 2006

Patrícius, Birtok Furmint, 2005

Disznókő, Dorgó, 2004

Béres, Lőcse, 2003

Gróf Degenfeld, Birtok Furmint, 1996

Kategória Egyéb