Inkognitóban a Bujdosó Pincészet!

2015. július 24. – Az ihatóbb Magyarországért

Az ihatóbb Magyarországért saját missziójának is tartja, hogy a kulturális eseményeken megfelelő borok legyenek jelen. Mi ismerjük a pincészeteket, ezek után kézenfekvő, hogy a kultúrára szomjas közönséggel megismertessük a jó pincészeteket. A Titok Galériában már bérelt helyünk van és Adriana Daly Peterova kulturális menedzser által szervezett kiállítások is a kedvenceinkké váltak. Ezúttal a magyar borok oldalán a Bujdosó Pincészet mutathatta meg magát a 16 nemzetközi művész mellett.

Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Legyen vége annak az időszaknak amelyen a kiállítások megnyitóin borzalmas boritalokkal árasztották el a közönséget. Mondván, ezeknek úgyis mindegy, csak folyékony legyen. Nem, ez tűrhetetlen, hiszen a művészi élményt egy ócska ital a sárba tiporhatja, illetve egy kiváló bor még tovább emelheti.

A nyári megnyitó párás levegőjébe üdítő színfoltként hajózott a Bujdosó Pincészet borflottája.

Mit is lehet tudni a pincészetről?

„A Balaton déli partján, a változatos Somogyi-dombság legszebb dűlőin Viszipusztától a holládi Barihegyig a legmodernebb technológiát alkalmazva összesen nyolcvankét hektár szőlőt művelünk. Szüleink több évtizedes tapasztalatainak és az általunk használt borászati technológia eredményeként minőségi szőlőt termelünk. A minőség a védjegyünk, ezért a szőlő gondozásától a borok palackozásáig minden folyamatot mi végzünk.” Bujdosó Ferenc – www.bujdoso.com

Legjobban a Frisecco és a Prosecco nevű habzóbor ízlett a vendégeknek felidézte a könnyed nyári vitorlázások örömét, mely áthatja az egész borászatot.

„A Balaton közelsége okán családunk mindig is kötődött a tóhoz, többek közt aktívan vitorlázunk is.” Bujdosó Orsi

Nem véletlen, hogy a borok flottaként rendeződnek és itt a kiállításon is több, a vitorlás életből elnevezést kapott tétel is szerepelt. Részt vett az estén a Katamarán 2011-es mely Cabernet Franc és Sauvignon cuveé, egyedüli vörösként igen hamar a torkokban végezte ez a harmonikus bor. A Cirkáló 2013-as Olaszrizling egy komolyabb fehér volt. Jó váltótársa volt a mindig vidám 2014-es Csomó nevű Sauvignon Blancnak. Ó kapitány, Kapitányom… Jutott eszünkbe a régi Walt Whitman vers melynek címe is ez: Ó kapitány, kapitányom! Idézünk a drámai versből:

„Ó kapitány! Kapitányom! A félelmes útnak vége,

Hajónk nyerte a nagy csatát, uram eljött a béke.

Közel a parthoz harangok szólnak, a kikötő népe ünnepel,

Csillogó szemek figyelik hajónk, ahogy komoran úszik el,

De Ó jaj! Ó jaj! Ó jaj!

Vörös vércsepp koppan,

S a kapitány a fedélzeten

Vérbe fagyva, holtan.”

Egyúttal rögtön beugrik a híres és megható Disney film, amelyben a tragikusan elhunyt Robin Williams alakít nagyot.

Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Szóval egy Irsai Olivér, a Kapitány 2014-ből, és iskolapéldája a fajtájának pikáns, muskotályos szőlősvirág kert élmény, de nem tolakodóan.  A végére befutott a Nemere, komoly anyag, hordós (a Nemere az egyik leghíresebb balatoni vitorlás) 4 bor házasságából született különlegesség, finom tölgyfahordós érleléssel. A Chardonnay gyümölcsössége, a Sauvignon Blanc fűszeres frissessége, a Szürkebarát teltsége és pikánssága párosul a Királyleányka kacér illatával, üdeségével.

Adriana Daly Peterovának a kiállítás szervezőjének szavait változtatás nélkül közöljük, amelyben az ismeretlen, a művészet, a teremtés, az identitás, az önmegvalósítás mind-mind elénk kerülnek.

„A mai kiállításon 16 internacionális művésztől mutatunk be absztrakt és színes műalkotásokat, melyek sokak számára ismeretlennek, titokzatosnak tűnhetnek. Ezek a képek, festmények s talán maguk a művészek is lehet, titkolják az igazi nevüket, az identitásukat, s egy ismeretlenséget állítanak elénk. Egy absztrakt ismeretlenséget, titokzatosságot, melyik meglepetést okoz, ha belemélyülünk a feltárásukba s nekiindulunk a megismerésüknek.  A művészet önkifejezés, önmegvalósítás. A művész feladata a szépség megalkotása. Olyan képek készítése, amelyekhez nem szükséges magyarázat. Az alkotások üzeneteket rejtenek, melyek minden embernek mást jelentenek.

Miután az INKOGNITO-ban az identitás rejtett, a művész már nem csak egy egyszerű álnév alatti ember, hanem álruhás isten / hős / legenda/. Az egyszerű ember csak azt igyekszik magyarázni, ami van, míg a művész a valóságtól egyre függetlenebb világokat igyekszik alkotni. A festőművész világteremtő igyekezete természetszerűleg a festményekben tárgyiasul. Az archaikus korok embere még azzal volt elfoglalva, hogy alkotásaiban utánozza a természetet, de művésszé akkor válik, amikor jól-rosszul kiszakítja magát belőle, szellemileg függetlenedik tőle, sőt befolyásolni, átalakítani akarja azt. Amikor pedig már többet akar, maga akar világokat teremteni, az a harmadik fázis. S ebben a 3. fázisban mutathatjuk ma be a következő 16 művészünk műalkotásait:

Christian Aumüller*

*Luisa Barabas*

*Lui Dimanche*

*Manuela Eibensteiner*

*Eva Fellner*

*Manfred Fischer*

*Armina Hatic*

*Magdolna Kleinheincz*

*Karl Koschek*

*Susanna Malinowsky*

*Parivash Shirazi*

*Gerhard Tesak*

*Manuela Vignoli – Principi*

*Marta Virag*

*Dora Vozary*

*Andreas Walch*”

Mit tehetnénk hozzá a végére? A kiállítás megnyitója rendben lezajlott, a dugóhúzóval történt csak egy kis baleset, a borok szépen megállták a helyüket. Tehát elmondhatjuk, hogy a Bujdosó Borok nem csak a vitorlásokon érzik jól magukat, hanem a művészi alkotásokkal is remekül harmonizálnak. Adriana, mikor lesz a következő kiállítás a Titok Galériában?

Mindig kiváló képeket lelhetsz a Titok Galériában, a pesti VI. kerületben az Ó utca 12-es szám alatt…
(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )

Kategória Bor