Akiket Laposának hívtak – Rendeződni látszik a badacsonyi névvita

Ha egy kapcsolat megszűnik, néha maradnak elvarratlan szálak. Nem könnyű ez emberek és cégek között sem.

 

Végleges elutasítás

A Kúria végérvényesen elutasította a Bazaltbor-Badacsony Kft. „Laposa Badacsony” védjegybejelentését

A Badacsonyi borvidéken dolgozó családi vállalkozást 1992-ben alapította dr. Laposa József tájépítész és borász. A cég reputációja folyamatosan emelkedett, köszönhetően a hazai és a külföldi borversenyen elért eredményeknek, és a fogyasztók egyre szélesebb körű elégedettségének. 2008-ban Laposáék közös céget alapítottak Póczik Péter nagyvállalkozóval, és az új vállalkozást Bazaltbor-Badacsony Szolgáltató Kft.-re keresztelték, de az alapítás után nem sokkal útjaik mégis elváltak. A Laposa márkanevet ennek ellenére továbbra is használó, (egyúttal a „Laposa Badacsony” ábrás védjegybejelentéssel élő) Bazaltbor-Badacsony Szolgáltató Kft. munkájában a család ezt követően semmilyen módon nem vett részt, így a 2011-es évjáratú borok elkészültében sem volt már szerepük. A birtok vezetője, Laposa Bence ezzel egyidőben ugyan visszavonta a Laposa márkanév használatára vonatkozó szóbeli engedélyt, ám annak használatával kapcsolatban többéves jogvita alakult ki.” Eddig a sajtóanyagból idéztünk, úgy néz ki, hogy egy régi ügy lezárult.

 

Először a Laposa borokkal 2008-ban

Egy fantasztikus kóstolón vehettem részt még az akkor üzemelő Magyar Borok Házában, ahol még a jelenleg a Bor és Piac, boros újság főszerkesztője Bozzai Zsófia szervezte az eseményeket. A 2006-os évjárat pazarul sikerült és belém vésődtek a borélmények. Olyannyira, hogy az akkori Borászportálok oldalon meg is osztottam az élményeimet.

részlet, az akkori cikkből:

Bazaltborok

Bazaltboroknak nevezik a borászok a bazalthegyeken születő remekeiket, mivel a kihűlt vulkánok megszilárdult bazaltjának „levéből” él a szőlő, így az ebből a szőlőből származó borok hosszú életűek, testesek, tüzesek.

Az első bort – Badacsonyi Rizling 2006. – Laposa Bence, az ifjabb Laposa mutatta be, méltatva az egészen különleges 2006-os évjáratot, mely jellemzőivel hozzájárult, hogy ezen az estén ily kivételes hatásoknak tegyük ki ízlelőbimbóinkat. Eltérő a szokványostól, hogy háromféle stílusból kerül a flaskába ez a bor, az acélhordós, az újfahordós, és az idősebb ászokhordós érlelési vonalat ötvözik palackozás előtt néhány hónappal. Komplex, sokrétűségében szép e borital, a badacsonyi hegy meleg ölében készült, talán a legmelegebb mikroklímával rendelkező területen. (borászportál.hu)

 bazaltbor

A bazaltbor.hu oldalon – Ami azoké, akiket Laposának hívnak

Családunk 2009-ben új pincészet építésébe kezdett egy befektetővel közösen. A létesítmény 2010-re készült el. A projekt szakmai vezetője Bence volt, az üzem megnyitása után pedig – mint a pincészet vezetője – a borászi feladatokat is ellátta. Az együttműködés azonban 2011 végén – szakmai és emberi okok miatt – megszakadt. Mi tehát újra a régi családi feldolgozóban készítjük a borainkat. Jelenleg az egykori partner is a Laposa nevet használja a palackjain, ami félreértésekre adhat okot. Bízunk abban, hogy a kusza helyzet hamarosan megnyugtató módon rendeződik. (bazaltbor.hu)

Tehát a helyzet pikantériája, hogy ugyan a Bazaltbor-Badacsony Szolgáltató Kft. nem használhatja a Laposa nevet, ám a Bazaltbor név még mindig két szálon fut. Ez a Laposa család honlapjának domain-neve, illetve Bazaltbor-Badacsony Szolgáltató Kft.-hez is kapcsolható.

UPDATE

Laposa Bencével telefonon beszélve kiderült, hogy a Bazaltbor márkanév letiltása is folyamatban van. Idővel, gyakorlatilag ez probléma is meg fog szűnni, de tudjuk a jog malmai nem túl gyorsan őrölnek.

 

A Laposa Családi vállalkozás impozáns fejlődése

A Laposa Családi vállalkozás az utóbbi időkben szépen felfejlődött a borászaton kívül, szinte egy borvidéki ernyőszervezetté. A vállalkozás részét képezi a KisHableány: A badacsonyi nyár kihagyhatatlan helyszíne, egy ikonikus balatoni épület újjáéledése a KisHableány. Gondosan válogatott, helyi alapanyagokból készült beach food, válogatott borok a környékről, kézműves sörök, hétvégenként DJ-szettek várnak a KisHableány teraszán. A Gábli: A „gábli” késői villásreggelit jelent: se nem reggeli, se nem ebéd, ugyanakkor mindkettő. A káptalantóti piacon található Gábliban sós finomságokkal, süteményekkel, házi szörpökkel, kávéval és Laposa-borokkal várunk minden vasárnap. Illetve a frissTerasz: egy igazi balatoni hely nyugágyakkal, jó minőségű grill ételekkel és badacsonyi borokkal. Egy közösségi tér, ahol pihenhetsz, bulizhatsz, meccset nézhetsz és ahol a felnőttek mellett a gyerekek is jól érzik magukat. Megtalálod mindezt a Badacsony-hegy lábánál, hamisítatlan balatoni hangulatban.