Valami Amerika Egerben – Kovács Nimród a csúcsra tör!

2016. március 14. – Nyulasi Gábriel István

Egerben jártunk, egy zártkörű kóstolón, melyet Kovács Nimród a pincészetében tartott, ahol a kortyolók számára kitárult a világ. Kovács Nimród nem aprózza el, nem kisebb célt tűzött ki maga elé, minthogy a boraival meghódítja a világot. Nem egyszerűen jó egri borokat akar készíteni, hanem a világ nagy és elismert pincészeteinek boraival kíván versenyre kelni és stabilan jelen lenni külföldi piacokon is. Honnan ez az acélos elhivatottság, honnan a célratörő ambíció? Bizony ebben benne van Amerika és az Elnök. Hogy melyik? A válasz ott van a Kovács Nimród Borászatban, és itt a cikkünkben…

A szellemiség, amely a Kovács Nimród Borászatot áthatja a névadó, alapító, tulajdonos életéből fakad. Az a karrier, amely után nagyon sokan hátradőlnének és csak az örömöknek hódolnának is benne van a borokban. Ám Kovács Nimródnak kellenek a kihívások, sportos eleganciával tölti a pincészetében a nyugdíjas éveit. Az 1970-es években mondhatni „úszva” érkezett az USA-ba, hogy aztán a kábel-televíziózás nagymoguljaként térjen vissza Magyarországra. A borok érzékenyek és átveszik a szellemiséget, Nimród jó úton halad, ismeri a világot és már a világ is kezdi őt megismerni…


Még további képek ideklikkelve!
Egy rendkívül nyugodt ember
Kovács Nimród nyugdíjba vonult nemzetközi üzletember. Budapesten született, de 20-as éveiben az Egyesült Államokba emigrált. Tanulmányai idején pincérkedésből élt, majd a Thunderbird School of Global Management-en MBA diplomát szerzett. Ezzel kezdődött 35 évet felölelő üzleti karrierje, melynek során a reklám-, a kábeltelevízió-, és a telekommunikáció világában merült el. A világ szinte minden táján dolgozott, de most már ideje nagy részét Budapesten tölti. Nimród rendkívül nyugodt ember, a filantrópiának, a természetnek és persze a jó boroknak él. 2009-ben visszavonult, hogy régi szenvedélyének, a boroknak hódolhasson. Jelenleg saját borászatát vezeti Magyarországon, Egerben. http://kovacsnimrod.hu/biografia/

Ronald Reagan a pincében
Kovács Nimród gondolt egyet a nyugdíjas éveire és megalapította a pincészetét. Persze nem csak egyet gondolt, hanem jó üzletemberként tudatosan építi a mai napig a birodalmát. Nemhiába, az egyik példaképe, a nagy kommunikátor, Ronald Reagen. Az Amerikai Egyesült Államok 40. elnöke, Ronald Reagen nagy hatással volt Nimródra. Az elnök, aki „megdöntötte” a Szovjetuniót, aki azt először nevezte a „Gonosz Birodalmának”. Kovács Nimród testközelből élhette át Amerikában Reagan elnökségét. Az igazi, nagy formátumú vezető megtestesítője számára, és híres kampányüzenete is ott van a fényképe mellett a pincében: Vezess, kövess vagy el az utamból!

A mindenséggel mérd magad
Amíg elmagyarázod valakinek, hogy mi az Egri Bikavér, addig már a másik borkereskedő el is adott pár karton olasz bort. Az Egri borvidéket el kell helyeznünk a külföldiek tudatában, a magyar Burgundia és észak Rhone völgyeként kell magunkat hirdetni. Ez az új pozicionálás, ezt a világ érti. A fajták pedig a Chardonnay, Pinot Noir, Syrah. Sok a hasonlóság, a klíma, a fajták és a történelmi beágyazottságban. Amikor már a világ ezzel a módszerrel felfedezett minket, akkor jöhetnek az egyéb hazai borok, csillag, bikavér, kadarka… Az egri dűlők hűvösebbek, ezért olyan fajtákat kell telepíteni amelyek jól érzik ott magukat. Az egri borok lassabban érnek, időt kell hagynunk nekik. A francia Grand Cru-k már több száz éve tökéletesítik a borkészítést és nem volt törés a folytonosságban. Kovács Nimród nagy reményeket fűz a legjobb Pinot Noir klón megtalálásához, a kísérletek folyamatban, az eredmények ígéretesek…

A kóstoló
A nemzetközi kitekintés fontos, ha az ember a legmagasabb minőségre törekszik. A pincészet borászai, szakemberei is jól ismerik a világ borait. Hiszen a pincészet vincellére Szerdahelyi Péter többek között Ausztráliában is tanulta a mesterséget és Kent Barthman, pedig Amerikából amolyan flying winemaker-ként szakértő a pincészetnél.
A belsőkörös kóstolón, amelyen Kovács Nimród vendégül látta a borászat dolgozóit és még néhány szerencsés embert, fantasztikus borsor alakult ki. Nimród nem sajnálja a csapatától a csúcsborokat és a lazán összerakott kóstolóban három fő panel jelent meg. A borok túlnyomó többsége a 90 pont felett tartományban játszott. Chardonnay, Pinot Noir és Syrah borok csoportjaiban mérkőztek meg a Kovács Nimród Borászat tételei.

Egy laza rozéval kezdtünk, rá hárult a belövő bor szerepe a pincészet 2015-ös Pinot-ja jól oldotta meg hangolódás feladatát. Aztán máris érkezett a Chardonnay szakasz, a versenyzők: 1. Kovács Nimród Pincészet, Monopole Battonage, chardonnay, Eger, 2013, 2. Y Rousseau, Milady, Mount Veeder, Napa Valley, California, chardonnay 2010, 3. Louis Carillon, Puligny-Montrachet, Bourgogne, chardonnay, 2004
Még további képek ideklikkelve!
Nem lejtett a hazai pálya, de egyértelmű volt, hogy a három tétel közül a még újonc Monopole Battonage 2013-as kiváló egyensúlyával előzte meg a francia és amerikai vetélytársait. A Battonage-ban a krémesség, a gyümölcs, az ásvány, a fa mind-mind nagyon szépen, elegánsan a helyén volt. A kaliforniai Milady egy intenzív trópusi mixet hozott, melyet jól kerekített a hordóhasználat. A francia tétel, a maga 12 évével lassabban nyílt ki, hosszú ásványossággal kísérte a kortyot.

A második panel a Pinot Noirok nagy küzdelmét hozta el, népesebb mezőny hét versenyzővel. Burgundia és Kalifornia húsdarálójában kellett helytállnia a Kovács Nimród Borászat Pinot-jának, nem volt könnyű dolga. Az est több aduásza is ebben a sorban bukkant fel, Robert Parker kedvence (98 pontra díjazta) a Rosemary’s Vineyard, Arroyo Grand Valley, California, pinot noir, 2012 – szóval ez a tétel beszántotta a pályát, már illatban is olyan komplex és intenzív volt, amit ritkán tapasztal az ember. Jött a fa, gombás, karamellás, málnás, dohányos korty egész ajkat betöltve, nagyon izmos textúrával. Ez a bor ledózerolta a kortyolóját, ellenben a francia társával a Louis Jadot, Grands Echezeaux, Grand Cru, Bourgogne, pinot noir, 2012-essel, amely finom eleganciával operált. Egyszerűen elbűvölő volt a harmónia, nem akarta ledönteni a lábáról a kortyolót, hanem visszafogott gyönyörűséggel játszott. Finom ibolya parfüm, kis meggyesség, hűvösen kerek…

Volt még izgalom a sorban a teljes pinot panel a következően alakult: (a sorszám a kóstolási sorrendet mutatja) 4. Kistler Vineyard, Kistler, Sonoma Coast, California pinot noir, 2013; 5. Bridges, Sonoma Coast, California, pinot noir, 2012; 6. Kovács Nimród Pincészet, Monopole Pinot Noir, 2012; 7. Rosemary’s Vineyard, Arroyo Grand Valley, California, pinot noir, 2012; 8. Louis Jadot, Grands Echezeaux, Grand Cru, Bourgogne, pinot noir, 2012; 9. Adelsheim Vineyard, Elisabeth’s Reserve, Willamette Valley, Oregon, pinot noir, 2011; 10. Domaine Dugat-Py, Coeur de Roy, Gevrey–Chambertin, Bourgogne, pinot noir, 2005

Nagyon érdekes volt még a sorban az Adelsheim Vineyard, Elisabeth’s Reserve, Willamette Valley, Oregon, pinot noir, 2011-es, áradó mályva cukros beköszönéssel indított, a szép savszerkezete vitte a bort. Ebben a mezőnyben a hazainak a Kovács Nimród Pincészet, Monopole Pinot Noir, 2012-esnek nem maradt más, mint a tisztes helytállás. Az egri pinot még alakulóban, van benne minden: komplexitás, jó savszerkezet, hordó – minden, ami kell, csak még picit kusza. Még idő kell neki, hogy igazán kisimuljon.

A harmadik panel főszereplője, nem volt más, mint a világon és most már idehaza is méltán népszerű fajta a Syrah. Itt egy ötös fogat volt: Colorado, Eger, Villány, Mc Laren Valley (Ausztrália), Oregon helyszínekkel. A Ruby Trust, Stranglehold, Grand Valley, Colorado, 56% syrah, 22% cabernet sauvignon, 22% petit verdot, 2013-as nem tisztavérű syrah, de ez nem vált hátrányára, egy lekváros, buja kigőzölgéssel indított, nem semmi volt ez a bor, kicsit maga alá gyűrte a fogyasztóját a magas alkohollal, de szép volt a korty. Az ausztrál versenyző, szintén jól össze volt rakva, fűszeres tétel volt, de valahogy nem jött át a végén. Kicsit sprőd volt az oregoni társával együtt. Itt viszont kiemelkedett a Kovács Nimród Pincészet, Soul Syrah, Eger, 2012-es tétele. Sűrű bor, gyönyörű borsos fajtajelleggel, szilva, dohány, meggyes erdei gyümölcsök. És nyílik és nyílik, a jó textúra mellett érződik a potenciál, még előtte az élet. Sajnos a Vylyan Syrah betlizett, fáradt és fakó volt, talán majd máskor… A syrah sor: 11. Ruby Trust, Stranglehold, Grand Valley, Colorado, 56% syrah, 22% cabernet sauvignon, 22% petit verdot, 2013; 12. Kovács Nimród Pincészet, Soul Syrah, Eger, 2012; 13. Vylyan Pincészet, Syrah, Villány, 2011; 14. Mazza Shiraz Mclaren Valley, Australia, 2014; 15. Roots, Syrah, Oregon, 2008

A végén még voltak kiemelkedő tételek, csak a teljesség kedvéért és a szarvas sült méltó kísérőiként: 16. Benhaim Winery, Israel, cabernet sauvignon, 2006; 17. Niebaum-Coppola Rubicon, Napa Valley, California, cabernet sauvignon, 1999; 18. Kovács Nimród Pincészet, NJK, Nagy Eged, Eger, kékfrankos-syrah, 2009

Egy 17 éves Coppola cabernet sauvignon tudja a dolgát, és hihetetlen friss volt a korához képest. Az NJK 2009-es nem véletlenül a Kovács Nimród Borászat egyik zászlós bora gyűjtőknek javasolt kategóriában. A Nagy-Eged itt megmutatja, hogy mire képes, elegáns és egész estét betöltő…

Jó kóstoló volt, tele gyöngyszemekkel és tele tanulságokkal, így kell ezt csinálni, kérem. Nimródnál kitárult a világ, és ebben a világban megláttuk, hogy ott van a helyünk. Nem kell szégyenkeznünk, a magyar bor Nimródékkal nemzetközi szinten van.

(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )