Szezon előtti tóparti pezsgés – Az első Balatoni Nagy Pezsgő & Gyöngyöző teszt

2016. március 25. – Rattner Réka –

Idén márciusban első alkalommal került megrendezésre a Balatoni Nagy Pezsgő & Gyöngyöző teszt a Dél-Balatoni Bor egyesületének szervezésében, a rádpusztai szabadidő centrumban. A balatoni borrégiók számos neves képviselője megjelent kiállítóként, hogy újdonságaikat és különlegesebb tételeiket bemutathassák a fogyasztóknak is, hogy a nyári szezon kezdetére már tudják mit szeretnének inni a széles balatoni kínálatból. A Dél-Balatoni Bor március 12-i Nagy Pezsgő és Gyöngyöző Tesztje megmutatta a balatoni összefogást és ezzel együtt a balatoni borok sokszínűségét.

A Buzás Szőlőbirtok 2015-ös merlot-kékfrankos habzóborában tombolnak a piros bogyósgyümölcsök, savanykás meggy, ribizli és ringlószilva násza ez egy jó adag, frissítő savassággal, amit egy kis maradékcukor tesz kerekebbé. Az asztalon várt még ránk egy másik tétel, amire nem lehetett nemet mondani, egy játékos, izgalmas illatú, élénk savú Irsai Olivér volt. Különlegessége abban rejlik, hogy a kellemes buborékoktól még a fajtától megszokottnál is könnyedebb érzetű a bor.
A rendezvényen készült többi fotó ideklikkelve érhető el…

A St. Donát Pince ismét hozta a tőle megszokott minőséget, ezúttal egy olaszrizling alapú brut nature pezsgőt, a Kishegyet 2009-ből. Savai élénkek, illatban és ízben is visszafogott, nagyon elegáns, de emellett lendületes. Nagyon kellemes élmény volt!

A pécselyi Söptei Pince bőven tartogatott számunkra meglepetést. A 4,5 hektáron gazdálkodó testvérpár, erős hozamkorlátozással termeszti borainak alapanyagait, hogy azok minél tartalmasabbak legyenek. Ezt érezhettük a kóstolóra szánt és a remek 2015-ös évből származó tételeiken is: Bubori blanc névre hallgató házasításuk pinot blanc és chardonnay alapú, mely igen magas alkoholfoka miatt nagy testtel és jelentős glicerinédességgel bír. Mindemellett megmaradt friss citrusos aromatikája, érett gyümölcsössége és ami a legfontosabb, frissítő savai is, amelyek a buborékokkal együtt kiválóan kompenzálják a vaskosabb struktúrát. Bubori frank a kékfrankos alapú habzóbor ugyancsak magas alkohollal bír, de annak ellenére tudott könnyed maradni, hogy van benne tartalom. A fajta összes szépségét hozza, úgymint bogyósgyümölcsös aroma, gyümölcsösség, fűszeresség. Színe egy sillerére hajaz, ízben könnyedebb, a buborékok szépen teszik a dolgukat.

A balatonboglári borvidéken több területtel is rendelkező Várszegi Pincészet a 2015-ös nagy közönségsikernek számító Csabagyöngye gyöngyözőbor száraz változatával kápráztatta el a nagyérdeműt: a könnyed, gyümölcsös bor illatra nem túlzóan parfümös, illatában a fehérszőlő, a szőlővirág és a muskotályos jegyek fedezhetőek fel, ami ízben citrusokkal bővül. A játékos buborékok rendkívül jól állnak neki, kellemes nyári itallá teszik.

A badacsonyi Istvándy Borház egy különlegességgel érkezett, Kéknyelűből szűrt 2012-es hagyományos eljárással készült pezsgőjüket kóstolhattuk, amely legtöbbünk ízlését elnyerte hízelgő fanyarságával, trópusi gyümölcsökre emlékeztető aromakarakterével, selymes buborékaival. Érdekes módon egy második kóstolásnál már darabosabb buborékszerkezetet mutatott.

Légli Ottó, aki most már 2015 vége óta az új elnök a magyar borvilágban, vagyis a HNT-t is vezeti, hozott magával a pincészetéből egy igazán kedves pezsgőt, szintén a Szentesi istálló közreműködésével. A 2013-as tétel fele rajnai rizlingből, fele pinot blanc-ból készült. Kerek történet, jó élesztős jegyekkel, finom buborékszerkezettel.

A Homola Pincészet hozta a 100%-os borcsaládjából a Habzó Rosét hozta el a kóstolra. Tiszta kékfrankos habzóbor, elegáns meggyességgel, jó bubikkal vár a parti szélre. Egy nyári este, egy terasz és mi kell még ha van a poharunkban egy jó habzó ital…

A balatonlellei Bujdosó Pincészet is újdonsággal várt, méghozzá Bordó névre hallgató vörös habzóborával. A házasítás merlot, cabernet sauvignon és kékfrankos alapú, amelyek már önmagukban szavatolják az intenzív gyümölcsösséget, piros- és fekete bogyósok változatos keveredése tesz izgalmassá minden kortyot. Kétféle változatot kínáltak, az első kicsit rusztikusabb verzió, de izgalmas egyensúllyal, ez volt a kedvencünk. A második verzióból egy derítéssel csökkent a tannin és ezzel emelkedett az édességérzet. Ezáltal a savai kissé elmaradnak a bor testessége mellett, összességében azonban egy élvezetes tételről van szó.

Maradva a vörös habzóboroknál, a Pócz Pincészet 2015-ös Bubbori rosé névre hallgató házasítása cabernet sauvignon, kékfrankos és shiraz fajtákból áll. Keverednek a piros- és fekete bogyósok, ami határozott málnásságba csap át idővel, kerek savak kíséretében. Kedves, jóivású, citrusos lecsengéssel.
A rendezvényen készült többi fotó ideklikkelve érhető el…

A boglári Hujber Pince érdekes cabernet sauvignon rosé tankpezsgővel rukkolt elő, amibe csupán az erjesztés során keletkezett széndioxid van benne. Érett meggyes, feketeribizlis aromái mellett, játékos savai vannak, kevéske maradékcukorral elsimítva rakoncátlanságát, selymes buborékaival élénkítve gyümölcsösségét.

A Garamvári Pince 2007-es pinot blanc alapborból készült Vincent Brut Natur pezsgője nyerspezsgő, vagyis nem expedíciós likőrrel töltötték fel a degorzsálást követően, hanem önmagával. Fehérhúsú barack és barackvirág jellemzi illatban, ami ásványossággal egészül ki ízben. Krémes textúra, kellemes buborékok, tökéletes elegancia jellemzi. A kóstoló egyik kedvenc tétele lett. Másik kedvencünk a 2002-es Chardonnay, amely a Marriott szállodák ház pezsgőjeként is kortyolható jelenleg. A több mint 12 évnyi seprőn tartásnak meg is mutatkozik az eredménye magasabb extrakt és komolyabb test formájában. 15 gramm körüli édessége és kerek savai ideális egyensúlyt alkotnak.

A kóstoló konklúziója az lett számomra, hogy jó úton halad a régió és örömteli dolog az, hogy folyamatosan kísérleteznek, kipróbálnak új fajtákat és eljárásokat. A marketingen, az arculaton azonban még van mit csiszolni. A küllem – ahogy bármely más terméknél – nagyon fontos szerepet játszik a fogyasztóhoz való eljuttatásában, vagyis el kell érni azt, hogy levegye a polcról az üveget. Több olyan tétellel találkoztunk, amelyik jól el volt készítve, valóban élvezetes volt, azonban külsőre csalódást, sőt bizalmatlanságot keltett. Ha már végre elmondhatjuk azt, hogy jó a belső tartalom, szépek a borok, akkor ne a címkén csússzon el a siker!

A Dél-Balatoni Bor március 12-i Nagy Pezsgő és Gyöngyöző Tesztje megmutatta a balatoni összefogást és ezzel együtt a balatoni borok sokszínűségét. Az első alkalom ódiuma mindig kicsit meghatja a szervezőket és gyengéden figyelik a látogatókat, nem volt ez másképpen ezúttal sem. Március elején még hűvös az idő, így csak elképzelni tudtuk, hogy milyen lenne a finoman hevítő napsugarak között játszadozni a buborékokkal. Családias légkörben lehetett végigkóstolni a kínálatot, jövőre már biztos tömöttebbek lesznek a sorok.


(Ha tetszett az írásunk, képeink, találkoznál még velük szívesen, értesülnél a programjainkról, akkor kövess minket vagyis csatlakozz, Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon: ITT )

Kategória Bor