Égett a szőlő! – Tűz a Csobánc-hegyen

A napokban futótűzként terjedt a hír, hogy a Csobánc-hegy kigyulladt és égett a szőlő!

forrás: Janosh Von Beőthy

Nyulasi Gábriel István írása

A tűz helyszíne

Csobánc hegye a történelmi Badacsonyi borvidékhez tartozó tanúhegyek egyike, egy már 2,5 millió éve kialudt vulkán melynek talaja a Pannon tenger fenekén megtalálható agyag, mész és homok keveréke a vulkáni eredetű bazalt különböző változataival, mikroklímája a hüvös kontinentál és a forró mediterrán égöv keveréke, egyszóval a szőlő számára ideális.  A Von Beőthy Pince honlapjáról

forrás: Janosh Von Beőthy

Janosh Von Beőthy a tűzvonalban 

A borvidéki tűzről Janosh Von Beőthy Meta oldaláról értesültem és rögtön megosztottam a hírt Az ihatóbb Magyarországért platformján. Pár óra múlva kapcsolatba léptünk a károsult gazdával és egy “mikrointerjú” erejéig Janosh Von Beőthy a Von Beőthy Pince borász/tulajdonosa válaszolt a kérdéseinkre.

– Mi lehetett a tűz oka?

– Nem tudjuk, a tűzoltók azt mondják, hogy öngyulladás következett be.

-Hogy vettétek észre, hányan voltak a hegyen éppen?

– Szokatlan pattogást hallottunk és a füstöt is észrevettük, a déli forróságban senki sem mozgott a hegyen. 

– Meddig éghetett a tűz?

– A tűzoltók fél óra alatt eloltották a lángokat és további egy óráig még locsoltak.

– Mekkora a keletkezett kár?

– Nálunk leégett jó fél hektár szőlő és az öreg présház, a szomszédban a ház előtt kiégett az elektromos kapcsolószekrény.

– A szőlő ellenálló növény, de vajon milyen mennyiségben kell esetleg újratelepíteni?

– Ezt majd csak később tudom megválaszolni, erre nincs tapasztalatom.

– Mi a tanulsága az esetnek, mit javasolsz a hasonló adottságú területek gazdáinak a megelőzés érdekében vagy a károk csökkentésére?

-A tűzoltók szerint erre konkrétan nincs jótanács, mert ők sem tudják pontosan mi okozta. 

– Olvastuk, hogy majdnem a pince is áldozatul esett, mennyi idő kellett volna a tűznek, hogy elérje?

– Nem kívánom senkinek azt átélni, hogy a tűz két irányból is jön feléd, a házad felé. Ám három méterrel a házad előtt, mint egy csoda megfordul a szél és megállítja a lángokat.

– Isteni csodaként is felfogható, hogy megmenekült a Pincészet! 

– Mondom, én nem vagyok különösen vallásos, de gondolhatjátok mi megy végbe bennem. 

Tűz után füstös bor?

„Egy-két óra expozíció elegendő a glikoziláció, vagyis a füst kötődésének beindításához a szőlőben lévő cukrokhoz” – mondta Clement Prelat borászati tanácsadó, aki a környék borászainak ad tanácsokat. „Ez a füstös íz csak az erjedés után fog megmutatkozni.” forrás: standardmedia.co.ke

Hőkupoláktól óvj meg minket!

Szerencsére a Csobánc-hegyen rövidebb ideig égett a tűz, tehát bízhatunk abban, hogy a füstös íz nem jelenik meg a környék 2026-os boraiban. Hosszabb távon számolnunk kell, hogy ha következő években folytatódnak a szélsőséges, hőkupoláktól kísért nyarak, akkor bizony egyre több szőlőültetvény kerülhet veszélybe. Franciaországban jelenleg a második világháború óta a legsúlyosabb erdőtűzekkel küzdenek, amelyek a szőlőket is fenyegetik…

(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )