Megújulva, kibővülve várja a vendégeket a Homola Pincészet az őszi téli szezonban egyaránt
Nyulasi Gábriel István írása
Nem először járunk (és reméljük nem utoljára) a Homola Pincészetnél, minden látogatásunk igazán komplexre és emlékezetesre sikerült: katt ide! (2015) és katt ide! (2017)
Organikus Homola Pincészet organikus térrel
Homoláékról bővebben itt tudsz információkat szerezni: katt ide! A kezdeti 30 000 palackról, amelyet szűkösen tudtak kisakkozni a helyigény tekintetében, a mostani bővüléssel egy nagyságrenddel 300 000 palackkal is kényelmesen megbirkóznak majd. Feldolgozás, palackozás, tárolás a fejlesztés első üteme, amely már kész is van és később kerül kialakításra a több száz fős vendégtér kialakítására. Ez az organikus tér pedig a köztes időkben változatos programokkal várja a látogatókat.
Jazz zenével syrah szüret közepén
Ritkán fogadják az újságírókat szüret közepén, főleg ha még az építkezés is köztes fázisban van. Érkezésünkkor éppen syrah szőlőt fogadott Homonna Attila, borász vezényletével a feldolgozó egység, rögtön el is kezdődött a bogyózás-zúzás folyamata. Mindeközben vendéglátónk kellemes jazz zene kíséretében számolt be a tervekről, a megújulás szakaszairól. Borászati, kulturális és gasztronómiai központtá szeretnének válni.– szögezte le Homola Szabolcs, a borászat tulajdonosa.
Félgravitációs, gravitációs feldolgozás
A jövő a gépi szüreté sajnos a munkaerőhiány miatt! – jelentette ki Homonna Attila. Nemcsak szakács nincs a Balatonon, hanem szőlőmunkás sem. Ám a technológiai fejlődés lassan eltünteti a gépi és a kézi szüret közötti különbségeket. Ebben a pillanatban a Homola Pincészet egy óriási kézműves borászat. A mustot hűtve ülepítik 24 órán keresztül és másnap reggel engedik le a pincetérbe erjesztésre. Három irányban is jelen van a pince: a hagyományos feldolgozás kézi szürettel, a reduktív vonulat és a naturális borok. Sok terület bioátállásban van, tehát a természetesség további erősödésére lehet számítani. Kénmentes borok, narancs borok, tojásban erjesztés zajlik már 5-6 éve és folyamatosan fejlődik ez a szakirány a borászaton belül.
Ember a technológiában, deus ex machina
Az új borászati épület csupa látszóbeton, és sok-sok üveges rész a betekintésre. Belátsz és átlátsz mindent: tökéletesen komponált funkcionalitás. Homola Pincészetnél fontosnak tartották, hogy a látogatók belépve a megújult terekbe bizonyos pontokon tényleg azt érezzék, hogy részesei lesznek az ott zajló folyamatoknak. Ember a technológiában, bent a sűrűjében, ott ahol a dolgok megtörténnek, ahol háromszázezer palack születik majd évente. Ahogyan a görög drámákban az Istent játszó színész leereszkedett egy daruval vagy egyéb szerkentyűvel a színpadon zajló események közé, kicsit úgy érezheti magát az ember a pince mélyére jutva… A raktározás, tárolás nagyon fontos egy borászat életében, Szabolcsék erre kiemelt figyelmet fordítottak, tágas és átlátható ez a terület is.
Kultfröccsözésől a divatbemutatókig…
Egy vagány épületet szeretnének ahol multifunkcionálisan például a préstér nemcsak a szőlőfeldolgozást szolgálja, hanem közösségi térként is egész évben kihasználásra kerül. A tervek szerint meg sem állnak az évi 50-100 rendezvényig, lehetőség tehát lesz bőven. A paloznaki „Kultfröccs” irodalmi estektől, szakmai beszélgetésektől, zenei rendezvényeken át a divatbemutatókig számos izgalmas eseményt kínál. Az új borászati épület átadása előtt a megújult Homola Borterasz várja programjaival az érdeklődőket az őszi és téli szezonban, mintegy bevezetőjeként az új gasztrokulturális koncepciónak.
Meg kell ismerni a Homola Borteraszt
Zenével, kultúrával, gasztronómiával csalogatják az embereket. A covidos korlátozások időszaka után újra kell építeni a láthatatlan kötelékeket a pincészet és közönsége között. Kísérleti időszak ez, a folyamat minden nehézségével és szépségével együtt. Cél a 4 évszakban való létezés, a folyamatos nyitvatartás. Évszakonként más-más tartást adni a helynek és kihozni a maximumot a szezonalitás adta lehetőségekből. Extra tematikák, változatosság a jelszó és mellette az arany középút. A 2021-es őszi szezontól Horn Tamara és Pacsai Martin valósítják meg Homola Szabolcs álmát, amelyben egy laza, amíg lehet fűben pokrócozós, de mégis ínyenc, fine bistro borteraszra találhat a látogató.
Magyar Tapasra Magyar!
Az ízkombinációk és a kiszolgálás finomra hangolt kettőse minden érzékre kell, hogy hasson. Élményközpontúság a javából, ebben akarnak kitűnni a Balaton északi partján. Mindent megpróbálnak beszerezni helyi termelőktől, célozva ezzel a fenntarthatóságot is. Összhangban a borokkal edukálni egyúttal a közönséget minden hónapban más kínálattal. Könnyen fogyasztható fogások a magyar tapas és a bar food közötti tartományban. Eljön egy egész család és kiülnek a fűbe, lerakják maguk elé a kis papír tálcákat és lazán étkeznek, ez a fő koncepció. Nem kell feltétlenül az asztalhoz ülni a Homola Teraszon, hanem szabadon a természetben heverészve is lehet élvezni az ízeket… Egy vadiúj foodtruck is ott állomásozik a terasz mellett, a látogatásunkkor is onnan bújtak elő a finom falatok.
Homola menü – magyar és ázsiai fúzióban
A bemutatott fogások és a borok:
sütőtök taco, pisztráng, kapor – Furmint Pezsgő 2018
kacsamáj tarte, alma, mák – Hajnóczy Olaszrizling 2018
Őszi tekercs, káposzta – Sáfránykert Olaszrizling 2018
Rántott csirke, popcorn, kóla – Syrah Siller 2020
Szilvás pite – Kékfrankos Selection 2017
A legizgalmasabb fogás, amiben megegyeztünk az asztaltársasággal az a Kacsamáj tarte – alma – mák trió volt. A kacsamáj egy éjszakán keresztül lett pácolva, majd 80 fokon volt 25 percig szuvidálva, mákkal vegyítve és helyi zöldalmából készített almaszósszal megbolondítva. Nekem a másik kedvenc az Őszi tekercs, káposzta kombó volt. A fogás a káposztás tésztának egy streetfood-os változata, rizstésztába van betöltve a karamellizált káposzta és így lett kisütve. Lilakáposztából készült kecsap, házi fermentált gyömbéres káposzta salátával tálalva. A tányér környezetbarát, búzakorpából készült, akár meg is lehetne enni hozzá. A textúrák és ízek tobzódása, a tekercs finoman roppanós, a tripla káposztás (karamellizált, kecsap, fermentált) gyömbéres ízek ázsiai fűszerekkel és az olaszrizlinggel nagyon ülnek.
A borokban a kiegyensúlyozottság
Tudatosan moderált alkoholokkal dolgoznak! – fejti ki Nagyváradi Péter a borász, aki helyben a rezidens és Homonna Attila a “flying winemaker”. Vannak közös projektek, a szüretet együtt nyomják le, de például a kis tétetelekben készülő természetes borokat Péter készíti. Ilyen a tavaly piacra kerülő Tramini narancsbor és az idén debütáló Syrah+ 2020-as, ami egy igazi siller bor. Összesen 2 napot ázott a héján, aztán speidel tojásban volt tavaszig, mozgatás nélkül. Minimális kénnel lett letöltve, szűrés derítés nélkül. Meg is tetszett a zabolátlanul könnyed gyümölcsös füszerességével, rögtön az Októberi BorMozira is kértem belőle. Kiváló nyitás volt a Furmint pezsgő 2018-as, amelynek az alapborát készíti a pincészet, a “pezsgősítést” az ausztriai Szigeti cég végzi. A tradicionális pezsgő két év palackos érlelést. Véleményem szerint egy összetettebb pezsgőnél ennyi a minimum amit érlelésre kell szánni. Citrusos, alma körte lendületes, krémes élesztős, jó érzetű, közepes finomságú bubikkal. A dűlőszelektált Hajnóczy Olaszrizling 2018-as, 10 hónap hordóban palackban is eltöltött egy kis időt… Bársonyosan sós, citrusos krémes, ásványos, magas mésztartalmú talajon termett, melyre utal az elegánsan hömpölygő mineralitás.
A Homola Pincészet Gastro pop-up rendezvényekben utazik
Gőzgombóc, érlelt sajtos nokedli, savanyított hagyma, grillkolbász, tehát igazi comfortfoodok a hűvösebb napokra. Alapanyagok tekintetében, ez esetben is a regionalitáson és szezonalitáson lesz a hangsúly, borokból pedig olyan tételeket válogattunk az ételek mellé, amik tökéletes harmóniát alkotnak, amikor a kandallóban ropogó tüzet hallgatva vacsoráztok vagy ebédeltek a birtokon. Azoknak pedig, akik nem szeretnének elszakadni a panorámától, kültéri melegítővel és puha plédekkel készülünk! Ez lesz november 20-án a Gasztro pop-up // Hütte Vibes és november 27-én pedig Gasztro pop-up // Adventi vásár és hütte menü, kalandra fel, a Homola Pincészet otthon van a Balaton parton, érezd magad Te is otthon Homoláéknál!
Ezúton is köszönjük a meghívást a Homola Birtokra!
(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )