Mesebeli Mecseknádasd, ez a szlogen pattant ki a fejemből a Pannon Borrégió Top25 Kóstolófesztivál után…
Nyulasi Gábriel István írása
Vigyázat, hosszú cikk, de érdemes elolvasni!
Mecseknádasd és a Többiek várnak Rád!
Mecseknádasd többet érdemel és a Pécsi és Tolnai borvidék is… Hány olyan szeglet van még kis honunkban, hány olyan bor, amelyekről nem hallottál még… Ismerd meg az országodat, járj új helyekre, kortyolj új nedűket és a haza fényre derül… Mennyi titok van még amiről nincs fogalmad, mennyi élmény, ami csak arra vár, hogy rátalálj.
A legendák homályában rejtőzködő (bor)vidékek
Mit tud az egyszeri (bor)fogyasztó honpolgár Mecseknádasdról és környékéről illetve a Pécsi borvidékről vagy még inkább a Tolnai Borvidékről? Nem túl sokat, de azon vagyunk, hogy egyre többet tudjon. Hiszen Mecseknádasd egy kis ékszerdoboz és a Pécsi és Tolnai borok (a Villányi és Szekszárdi területtel alkotják a Pannon Borrégiót) is igen tehetségesek csak kevés palack jut a borfogyasztó asztalára. Bár a Pannon Borrégió Top25 borverseny idén a 12. alkalommal kerül megrendezésre, mégis nem lehet eleget beszélni a kevésbé ismert régiókról. Pécs és Tolna többet érdemel…
Újraindított életek, Mecseknádasd védettségivel…
Végre meg lehetett tartani a bormustrákat, végre kimozdultunk, ettünk-ittunk maszk nélkül. Annyira kellett ez már, mint egy falat kenyér, bő egy év bezártság után születtünk újjá. Maga a Pannon Borrégió Top25 Kóstolófesztivál is így járt, 2020-ban nem lehetett megtartani. Mint ahogy Az ihatóbb Magyarországért BorMozi sorozatából is kilenc előadásból csak négyet tarthattunk meg. A nagyobb beltéri, több száz fős eseménysorozatokat még ma sem lehet tartani szabadon… A Pécsi Borozó által, Győrffy Zoltán invitálására érkeztünk a helyszínre, ezúton is köszönjük a meghívást. Szépen kortyolgattunk a fesztiválon, aztán egy gyorstalpaló Mecseknádasd turisztikája körtúrán vettünk részt Pintér Réka, helyi “kulturális attasé” jóvoltából, de erről szólunk még bővebben!
Mi ez a Pannon Top25 Kóstolófesztivál Mecseknádasd tájékán?
Picit belemegyünk abba, hogy mi is ez a Top25-ös borverseny, mi a menete, mióta van, egyebek.. A legilletékesebb személyt kérdeztük meg, Győrffy Zoltánt, a Pécsi borozó főszerkesztőjét. Közben pedig beillesztünk pár bort a válaszok közé és hasonlóan folytatjuk ezt az egész cikkben. Anno ott voltunk az pesti Ybl palotában 2010-ben amikor a Fővárosban Top 25-özhetett a publikum: katt ide!
Mióta van Top25 és mi hívta létre?
2008 volt az első év. Ez most a 12. alkalom volt. A cél egy verseny létrehozása volt, ahol mégsem a versengés az elsődleges cél: a TOP 25 sokkal inkább eszköz a régió borászatának népszerűsítésére, egyúttal lehetőség a bemutatkozásra-kiemelkedésre a kisebb borászatoknak. A régiós összefogás egyik sikeres példája, hiszen másfél évtizede megy, kisebb döccenőkkel…
Danubiana Zöldveltelini 2020 (Tolna) Kellemes zöldalmás, citrusos nyitás, kis ásvánnyal, “húsos” a korty, szépen betölti az ajkat. Jó nyitóbor volt!
Hány borból választják ki a Top25 borokat és milyen alapon megy a kiválasztás?
A borokat a hegyközségi és borvidéki versenyek aranyérmes és ezüstérmes boraiból választja ki a zsűri, ezek a borok indulhatnak, kivéve az idei évet, ahol ezek elmaradtak, így a borászatok saját belátásuk szerint indították a legjobbjaikat. A verseny nevezési díjas, így ez is szűrő tud lenni.
Takler Borbirtok Syrah Rosé 2020 (Szekszárd) Karakán rozé, nem az egynyári kategóriából, hanem a tartalmasabb verzióból. Borsosan fűszeres, piros gyümölcsök élén szamócával. Jó savak, sűrűbb szövésű ital…
Idén a négy érintett borvidékről 56 pincészet nevezett be 170 bort. A Top25 kategóriánként áll össze (fehérek, rozék, hazai és nemzetközi fajtaborok, házasítások, még több alkategóriára bontva), a nevezett borok arányának megfelelően. A régió sokszínűségének bemutatása is cél ugyanis.
Mennyire népszerű ez a díj a borászok és a közönség körében, milyenek a visszajelzések?
Úgy látjuk, hogy népszerű. A borászok kedvelik, hiányolták, amikor nem volt és sokan használják fel a háromszög alakú versenymatricáinkat, vagyis van rangja a versenynek a fogyasztók szemében is.
Lelovits Tamás Pincészete Két Hold 2018 (Villány) 12 hónapot töltött hordóban 100% merlot válogatás. Feketecseresznyés, szamócás a dzsemes fajtából, erőteljes fás grafitos az orrban. Picit húz a tannin, de még van esélye jobban integrálódni.
Általában Pécsett szokott lenni a díjátadó és kóstoló, mi szólt most Mecseknádasd mellett, mint helyszín?
A verseny és a bemutató profi megszervezése költséges mutatvány, erre a Mecseknádasdi Szőlő- és Bortermelők Egyesületével közösen tudtunk forrást teremteni, ráadásul így borvidéki településen, de mégis semleges helyszínen valósulhatott meg. Az majd kiderül, hogy hosszabb távon is itt marad-e a program, hiszen eddig ez a talán legtöbbet költöző kóstoló és verseny, a 12 alkalom 8 különböző helyszínt járt meg.
Stier Pincészet Kékfrankos 2017 (Villány) Konyakmeggyes, szilvás, hordófűszeres. Nem egy egyéjszakás kaland, mindemellett elegáns kékfrankos. Kellemes tanninokkal, izmos az alkohol, de bírja a test…
Mennyiben volt más az idei mustra így a covidos időszak után?
Mindenki nagyon várta már a versenyt, a bemutató talán kicsit alacsonyabb részvétel mellett ment, a pandémia megtette a hatását, viszont aki itt volt jó érezte magát, köszönettel tartozunk a mecseknádasdi társszervezőinknek, segítőinknek, akik valóban méltó környezetet és lebonyolítást hoztak össze. A Pécsi borozó idei cikke a Top 25-ről, az összes borral: katt ide!
Most már végre essen szó Mecseknádasd vidékéről…
“A Budapest felől az országos 6-os főúton érkező utazó Tolna megye határát elhagyva lassan emelkedő dombok kanyarulatában éri el Mecseknádasdot. A festői fekvésű település évszázadok során kialakult történelmi és műemléki környezete dél-dunántúli viszonylatban is egyedülálló.”– mecseknadasd.hu
Pintér Réka, az elhivatott mecseknádasdi turisztikai szakember
Pontosítunk, Pintér Réka Turisztikai, kulturális referens és rendezvényszervező. Lelkesedése magával ragadó, igazán szívügyének érzi a vidék ismertségének fellendítését. Olyan Réka ebben a szegletben, mint egy motor, amely beindítja az áramlást a vidékre. Mecseknádasd és környéke tele van kincsekkel, amelyeket csak újra fel kell fedezni, hiszen már Államalapító Szent István királyunk is több szállal kapcsolódott ehhez a területhez. A dombok, völgyek, kövek mind-mind meséket, legendákat közvetítenek csak segíteni kell, hogy beszélni, szólni tudjanak és megelevenedik a táj. A turizmus fellendül, a helyiek munkához jutnak és érdemes lesz itt lakni, ahol életre kelnek a történetek. Sok-sok Rékára lenne szüksége a többi felfedezetlen vidékünknek, hogy életre keljenek a legendák az utazók meg útra… A Mesebeli Mecseknádasdon legendáinkat újraéljük! Elérhetősége: katt ide!
Szende Pince Kopár Villányi Franc 2017 (Villány) Ez a bor 24 hónapot töltött vadonatúj tölgyfa hordóban. Erőteljes nagy vörösbor. Meggyes, dohányos, poros és a hordófűszerek is tiszteletüket teszik masszívan, az alkohol sem kevés, de egyben van a bor. Még érhet egy picit, simulhat a bor
A tizennyolc karátos hintó
Egy mesés vidék legyen tele mesés kincsekkel és a Réka-vár vagy a Schlossberg eleget is tesz ennek a kritériumnak. A török hódoltság idejére tevődik az aranyhintó legendája, amelyben a nemesfém szekeret orvul szerzi meg az ellenség. Az aranyjármű kereke meghibásodik a király kisasszony utazása közben, a törökök megígérik a gyors szervízt. Ám a csalárd hódítók a király kisasszonyt elfogják a hintót pedig elássák és akik ebben részt vettek azokat kivégzik, hogy a titkos rejtekhelyet fel ne fedjék. Az aranyhintó azóta is őrzi a titkát, lehet, hogy a mecseknádasdi Schlossberg (Várhegy) tetején lévő romok alatt pihen vagy a Réka-vár alatt van vagy esetleg a Szent István-kápolna közelében… Állítólag a két helyet pincerendszer is összeköti, amely szintén felfedezésre vár.
Pompás kilátások, utak a termékeny völgyre…
A kilátóból csodás panoráma nyílik a vidékre, érdemes felmászni erre a barátságos magaslatra. Előttünk van a Templom-hegy 471 méteres magasságával, szépen látszik a Szent István-kápolna (Árpádkori több, mint 1000 éves) tornya is. A Templom-hegy nem a kápolnáról kapta a nevét, hanem a Szent György-templomról, amely a Főtéren áll és a hegyen állva a tornyát szinte meg tudnánk érinteni annyira közelinek tűnik. A turistamágnes Óbányai völgy is látható innen amelyet csak “magyar svájc”-ként emlegetnek. Nádasdon több országos és nemzetközi jelentőségű turistaút halad keresztül. A dél-dunántúli kék és piros, a sárga jelzésű magyar zarándokút, illetve itt megy a nemzetközi Mária-Út, melyet M-betűvel jelölnek.
Belward Pincészet Campus Zöldveltelini 2020 (Pécs) Zöldveltelini a napfényes fajtából, gyümölcsökkel megszórva, őszibarack, alma és citrusok. Épületes savgerinccel, friss, kakukkfűves lecsengéssel.
Skóciai Szent Margit első Királyunk unokája Mecseknádasd szülötte
A középkor eleje igen kaotikusra sikerült a viking támadásokkal terhelt Angliában. A monda szerint 1020 környékén települtek be Edmund és Eduárd hercegek, mint angliai menekültek. Edmund 1047-ben jobblétre szenderül, Eduárd viszont benősül az Árpádházba, vagyis Szent István királyunk Ágota nevű leányát vagy húgát veszi nőül. Itt a vidéken születik ebből a frigyből Skóciai Szent Margit Skócia királynője majd később védőszentje. Egy vállcsont ereklyét is őriznek tőle a Szent György-templomban. Nyugalmasabb időszakban a skótokra is lehet építeni a helyi turizmust…
Mesebeli Vasgyúrója is van a vidéknek!
Az eredeti magyar meséket idézi meg az óriás faszobor Mecseknádasd határában. A baranyai mondavilág szerint Vasgyúró olyan hatalmas erővel bírt, hogy puszta kézzel termelte ki a Zengő-hegy érceit, ebből nyert vasat pedig úgy formázta, mintha csak kenyértésztát dagasztana. A mecseknádasdi óriás 5,5 méter magas, akácfából készített alkotás, mely Dechandt Antal munkáját dicséri. Ezzel kapcsolatosan interaktív Óriás kincskereső játékban vehetnek részt a lurkók, kiváló általános iskolás kirándulások alapja. Nyolc környékbeli település helyi történelmét, kultúráját ismerhetik meg a gyermekek.
Vitis Pince Cabernet Franc 2015 (Tolna) Lassan nyíló cabernet franc a fűszeres fajtából. Fűszerekben fahéj, ánizs, gyümölcsben meggyes szilvás lekvárosságba hajlóan. Intenzív illat, de nem tolakodóan. Érett anyag, kapaszkodik a tannin, de szépen kerekedik, egyensúlyban van.
Erős a sváb kulturális élet…
A német telepesek Nesselrode Ferenc Vilmos megyés pécsi püspök (a 18. század elején) hívására érkeztek elsősorban, mivel Mecseknádasdon előszeretettel tartózkodott nyaranta és szüksége volt a szorgos kezekre. Felső-Rajna mellékéről, Elzász-Lotharingiából és Stájerországból jönnek az új lakók, akik szorgalmasak, hozzák magukkal a tudásukat, kézműves mesterségeket. Huszonhat féle népi mesterség honosodik meg a vidéken, a Német Önkormányzat szívén viseli a hagyományok továbbélését. Rendszeresek a fesztiválok, összejövetelek… Német Nemzetiségi Tanösvény is található a faluban, 7 állomással:
Áldás – a települést és környezetét jellemző természeti adottságok
Alázat – amellyel az isteni gondviselést fogadjuk
Tehetség – amelyet születésüktől magukban hordozunk
Kitartás – amire a családokban neveltettünk, ami munkánkban, mindennapjainkban megmutatkozik
Hozzáállás – amilyen módon teendőinket végezzük
Bőség – amilyen módon a bennünket körülvevő kincseket használjuk, értékeljük
Hála – ahogyan köszönetet tudunk mondani
Vesztergombi Pince St. László Bikavér 2017 (Szekszárd) Vesztergombi Csaba már elengedte a Bikavér barrique mentességét, tehát megy az új fahordóba a bor… Egy évjárat egy bikavér ez a jelszó. A Szent László bikavér nem dűlős bikavér, egyik legnagyobb királyunk pedig Szekszárd védőszentje. Cabernet sauvignon, merlot, kékfrankos, kadarka az összetétele, melyben 50%-ot tesz ki a két hazai fajta. Csipkebogyós, feketeribizlis, agyagos, medvecukros egyszerre fajsúlyos és bársonyos, de határozott karakter. Elegáns, sűrű textúrájú bikavér, Szent László urunk is szívesen kortyolta volna.
A Mesebeli Mecseknádasdon éld újra legendáinkat!
Vissza kell térni erre a vidékre, hiszen mennyi kincset és bort nem fedeztünk még fel. Mecseknádasd és a Pannon borrégió megér még egy misét, kalandra fel! Egy összefoglaló csodahelyek.hu oldalról a látnivalókról: katt ide!
(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )