Erre az esztendőre a (vírus)hullámok vetettek mély árnyékot, ám a Bormedencének szerencséje volt.
Nyulasi Gábriel István írása
Most aztán van időnk bőven – jó, van az év végi hajtás, de az is csak online…
Bizony visszatért az online lét, amiről már megírtuk, hogy mennyire szeretjük itt és itt… Nem tudjuk nagyon megszeretni a zoom-os, teams-es kóstolókat. Most sem egy ilyenről írunk, hanem egy pár hónapos adósságunkat rójuk le ezúttal vagyis egy októberi eseményről emlékezünk meg: klikk!
Emberben, borban összefüggő, organikus egység
Igazán a piacon ebben az időben nem voltak giga rendezvények (500 fős limit volt), hiszen azok nem kaptak zöld utat. A járványgörbe emelkedett, de még mindenki bizakodott, hogy a nagy lezárást elkerülhetjük. Az ihatóbb Magyarországért is visszatért a BorMozi programmal és sikeresen rendezte meg a szeptemberi és az októberi eseményét és már készült a novemberire.
A Bormedence kifejezetten a kárpát-medencei magyar borkultúrára koncentrál és ezzel mi természetesen egyetértünk. Idézzük is szó szerint a Bormedence Hitvallását, mely a Kárpát-medencei együttműködésekért jött létre többek között: „Hisszük és valljuk, hogy a Kárpát-medence emberben, borban összefüggő, organikus egység.” –www.bormedence.hu/
Borozni maszkban igazán nem lehet!
Vagyis lehet, hogy lekapdosom egy korty erejéig aztán visszarántom a textilt az arcomról, de valljuk be ez nem túl életszerű. Nem is működött, a bejáratig komoly, felkészült covidos kinézete volt a rendezvénynek (maszkban ülő regisztrálók), aztán belépve a boros standos termekbe már alig-alig láthatott szájat-orrot eltakaró egyént. Valahogy úgy volt vele az ember, hogy most borkóstoló van, és bár ezt a vírus nem tudja, de valahogy bíztunk egymásban és a bor jótékony hatásában. “A koronavírus miatt eddigi hagyományainkkal ellentétben külhoni díszvendég idei egységes megjelenését nem tudjuk biztosítani…” – hiányoztak is nagyon, de azért volt sok kortyolnivaló bőven.
Belecsobbantunk a Medencébe és kóstolgattunk…
Nem volt terv, nem volt szisztéma, hogy mit szeretnénk megismerni. Mentünk és spontán megálltunk és beszélgettünk a kiállítókkal és vendégekkel egyaránt. Pont egy hónap múlva zárt újra az ország, itt még egy picit szabadabban érezhettük magunkat. Spontán jártunk keltünk a borászatok között, de figyeltünk és a Novemberi BorMozira is válogattunk tételeket – összekötöttük a kellemest a hasznossal. Ennyi merengés és előzmény után jöjjenek a borok!
Gedeon, nemcsak a nők bálványa…
Ahol minden bor vegánnak is való, ahol a Generosa szőlő is otthonra talált. A birtok kialakulását 1999-től követhetjük nyomon, amikor Varga Árpád az első területét tudhatta magáénak a Kunsági borvidék lankáin. Innen nem volt megállás és a pár hektáros birtok 80 hektárra duzzadt napjainkra. Gedeonos cikkünk: klikk! Szóval Alföld, Napfény, Gedeon – Megbízható borok Izsákról. Csiszer László kereskedelmi vezető hisz a magyar fajtákban és ez látszik is a birtok borfajtáin. Nem először találkoztunk boraikkal, már többször is vettek részt BorMozis projektekben is. A Bormedencében a kínálatból két bort is kiemelnénk a Generosa 2019-est, mely kis citrusos, licsis, jó savakkal egy kerek történet, és az Aranysárfehér 2018, egyedi (ritkán kortyol az ember aranysárfehéret), méhviaszos, különleges eleganciáját. Ez egy jó indulás volt, kellemes start.
Ahol a magyarok, szerbek, horvátok, németek találkoznak…
Az egyik legdélibb borvidékünk egy igazi kulturális mix a szubmediterrán éghajlaton. A Pécsi borvidék a Mecsek déli lejtőin, egészen Mohácsig tart, a 823 hektáron elterülő Mecsekaljai borvidék, ahol magyar, horvát, szerb és német települések határában folyik a szőlőművelés. Horváth Zoltán ide, Mohácsra tért vissza néhány kacskaringó után: a Horvát Köztársaság budapesti nagykövetségének tolmácsolt, a Vujicsics zenekarban közreműködött (2003-ig) többek között prímtamburán, basszprímtamburán, csellótamburán és járta a világot, illetve a mohácsi Podravka zökkenőmentes előállításából is kivette a részét – és ez csak néhány villanás a kalandos életútból… Zoltánnak az Art nouveau és Art deco irányzatok lelkes rajongójának standjánál: ez a Planina Borház, hogy most már a pincészetről is essen szó, a 2019-es Siller bor tetszett meg, 100% cabernet sauvignonból készült. A pincészet kézműves és családi és kb. 10 hektár alatti területen tevékenykedik. Ez a Siller egy brutális anyag, nem finomkodik betolja az arcodba, nyelvedbe, orrodba a málnás, fűszeres, cseresznyés intenzív illat- és ízvilágot. Nem egy éjszakás, hanem kettő (éjszakán át ázott a héján az anyag) lendületes savak, savanyúcukorkás vibrációval lehengerel ez a siller.
Balaton, Bazalt, Badacsony: Málik
Isteni ez az ital, mondhatjuk teljes joggal a Málik Pince borára, hiszen a különleges minősége mellett a neve is isteni eredetű. A görögök főistenéről, Zeuszról kapta a nevét ez az 1950-es évekből származó magyar nemesítésű szőlő. A zeus az ezerjó és bouvier keresztezéséből származó fehérborszőlő-fajta. Pontosítva: 1951-ben Pécsett Király Ferenc nemesítette. A Málik Pince borait is már régóta ismerjük és kedveljük, jellegzetes vaddisznó motívumos címkékkel ékesített palackjaik a terroir és a természetesség szinonimái. “Természethű borokat készítünk. A fajtakiválasztás, a szőlőművelés és a borkészítés is hagyományos módon történik. A borok minden esetben fahordós erjesztés és érlelés után, a megfelelő ideig tartó palackérlelés után kerülnek piacra.” – Málik pince – Badacsony. Málik Gábor a pince ifjú titánja állt a standon és töltötte poharunkat kedves segítőjével. A Zeus 2018-as fiatalosan minerális, még tudna érni, de már birtokában van a Badacsony adta ásványos kelléktárnak. Füstös kovakővel, bazaltorgonákkal, citrusosan markáns savakkal. Természet- és terroirhű, ahogy kell.
Kékfrankos a bükki Elnökségtől
Aztán újra B betűs magyar borvidékre ugrottunk, az általunk sűrűn emlegetett Bükki borvidékre. Élethalálharc vagy virágzás? Többször is írtunk a témában, interjúkat készítettünk, népszerűsítettünk, kortyoltunk… Egyetértés a Szövetség a Bükki borvidékért egyesületben, történelmi szándéknyilatkozat a miskolci Polgármesterrel. Jelentős tagkiválások az egyesületből, másrészt megerősített Elnökség. A borvidék létezik, küzd és közben borokat is készít. Most az elnök borát emlegetjük, az esemény beharangozójában már foglalkoztunk a Gallay Pincészettel. Tehát Hajdu Roland, aki végre 2020-ban (2019. december 22.) elkezdett digitalizálódni és már a pincészetének is van saját facebook oldala. A pince címe az egzotikus: Csecslyuki pincesor Bogács 3412. Tényleg Roland, nem gondolkoztál egy pajzán Csecslyuki küvén? A pincészet bemutatkozója feszes: “Célunk a borokon keresztül a termőhelyek és szőlőfajták együttműködésének minél eredetibb közvetítése. 5,8 ha művelt területünkön minősített ökológiai művelést folytatunk.” Itt is a terroir és a természetesség van a zászlóra tűzve. A rendezvényen a 2016-os Kékfrankos (Mezőkövesd/ Dollárhegy) ragadott meg, amely három darab háromszáz literes bükki tölgyben (light és medium pörkölésű) érlelődött két hónapig. Milyen ez a bor? Három szóval: Meggy, Föld, Fa – Szépen integrálódott a fa, a bükki savak megszelídültek, ott pilinckázik még a meggyességen kívül a ribizli és a málna és bizony jön a talaj, mely egy elegáns földes, ásványos (a talaj összetételben: erdőtalaj, meszes, vulkanikus, üledékes) vonulatot is ad a kortynak. Rögtön egy kissé véres rozé kacsamellre gondoltunk, hogy de jó is lenne vele ez a bor! Szóval a rettegett bükki savak fiatalon tartják a vörösborokat, ez van!
Egy mátrai pince a mennynek címezve…
Egy félbeszakadt futballkarrier, testvéri pincészet és a francia kapcsolat mindez együtt a Mátrában. Pontosabban Gyöngyöstarján a központ, de van gyöngyöspatai terület is. A focista múltra a neten rögzített évkönyvekben is vannak nyomok, például az újrainduló gyöngyöstarjáni FC. Mustang (1999.) felnőtt csapatában látjuk Renét (2007-ben) a felső sorban feszíteni. “A René’s Wine Heaven név tükrözi a szakmámhoz való alázatomat a természet szeretetét a bor minőségének fontosságát és ezzel szeretnék tisztelegni bátyám emléke előtt.” – Juhász René ( http://users.atw.hu/wineheaven/ ) A borászattól a 2019-es Siller Kékfrankost kóstoltam, a természetesség jegyében egy bio tételről van szó. “Csuda dolgok születnek a sillerből! Nálam 24-48 óra között van az áztatás. Aztán hagyományos eljárással, spontán erjesztek.” Juhász René – (gasztromagazin.hu) Érdekes karakterű a bor, az uralkodó konyakmeggyes vonulat némi animalitással keveredik. A savak rendben vannak, nem róluk szól ez a tétel. Nem egy szokásos siller annyi szent. Nekünk bejött a történet a Bormedencében.
Flóránk illatos volt.
Régebben Kiss Attila borait csak hírből ismertem, aztán egy borkóstolón belekortyoltam a markáns címkevilággal rendelkező tételeibe. Csakazértis, Tízből egy, Kedves, Francos, Hasadás – ezek mind-mind Kiss Attila bornevek, melyekhez erőteljesen kommunikáló kezek jelentek meg a címkéken. Ökölpacsi, jelentkező kezek, ökölbe szorított vagy éppen szívet formáló kezek. Aztán jött a váltás és 2019 októberétől egy jóval visszafogottabb, elegánsabb külsőbe öltöztek a palackok. “Tíz évvel ezelőtt azt mondták, hogy a Mátra a könnyű, illatos, gyümölcsös fehérborok hazája, ma már ez bővült az értékes vörösborokkal.” – Kiss Attila – marieclaire.hu/gasztro. Mi ezzel nagyon nem értünk egyet, legalábbis, hogy a könnyű, gyümölcsös borok lennének a Mátra potenciálja. A Mátra többet tud, mindenben jó! Legyen az könnyű vagy testes fehér, vörös, rozé, siller – A Mátra univerzális borvidék! A pincészettől a Flóra (2019) nevezetű illatos házasítást emelnénk ki mely 5% tramini, 45% ottonel muskotály és 50% sárgamuskotály összetételű. Fűszeres, szőlővirág, licsi, citrusok tobzódása, jó savak ami kell. Szódával vagy nélküle is jó.
Talán már a félidőben vagyunk…
Köszönjük a Bormedence szervezőinek a borkóstolót, a meghívást az eseményre, amely a körülményekhez képest igazán jól sikerült. Kicsit hosszúra nyúlt ez a beszámoló, de már vagy két hónapja tartottuk hordóban. Vagyis érleltük az írást vagy csak lustálkodtunk és kerestük a kifogást, ami sosem árt ha jó? Ez is az is, de jó volt visszaemlékezni arra az időre, ami csak bő két hónapja volt és szabadon kortyoltuk kóstolókon a borokat. Talán már a félidőben vagyunk és bő két hónap múlva óvatosan, de határozottan újra tudjuk művelni a társasági borivást, így legyen!
(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )