Újra Fabroéké a legjobb Paksi Siller!

Mindig kitűnő alkalom az ország sillerhelyzetének felmérésére ez a rendezvény. A sült halak reggelire mennyei étek, aztán jön a verseny…

Halat reggelire!
Halat reggelire!

4, 66, 157, 200
Négy ország 66 településéről 157 borász 200 borát minősítették a tizedik Országos Sillerfesztivál keretében megrendezett versenyen, a Sárgödör téren. Az ország minden részéből és határokon túlról is érkeztek szakvizsgával rendelkező borbírók Paksra. Idén kereken 200 siller bort neveztek be a versenyre, melyre még Felvidékről Szlovákiából, Délvidékről Szerbiából és Németországból is volt nevező. A versenyen a paksi termelők huszonhatan voltak, 35 nevezéssel.

Az eseményen készült további képek itt érhetőek el.

5, 19, 60, 66, 50
A X. Országos Sillerfesztivál fővédnöke dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, a szakmai nap fővédnöke Nyitrainé dr. Sárdy Diána a Szent István Egyetem Borászati Tanszékének vezetője az ötfős csúcsbizottság csúcsbírája: Dr. Pásti György, a Szent István Egyetem Borászati Tanszék vezető-helyettese volt.
Szakmai grémium döntése alapján 5 Nagyaranyérem, 19 Aranyérem, 60 Ezüstérem 66 Bronzérem, és ötven Oklevél született.

Bizottsági munka
Bizottsági munka

Fabro Siller újra az élen
Nagyaranyérmes és a fesztivál legjobb sillere: Polhammer László (Süttő) 2016-os Kadarka Sillere lett.
Nagyaranyérmet kapott a Tomolik Családi Pincészet (Cabernet Sauvignon – Kékfrankos Siller, 2016, Bölcske), Nagyaranyérmes dr. Tóth Mihály (Cabernet Franc – Kékfrankos Siller 2016, Bölcske) és a Polgárbor Kft. (Kadarka Siller, 2016, Villány). Nagyaranyérmes és a legjobb paksi siller elismerést kapta a Fabro Pince (Merlot Siller, 2016, Paks) Az eredményhirdetés után hagyományosan sor került Kárpát-medence 100 legjobb siller borának ingyenes közönség kóstolójára is.

 

Szekszárd nincs sehol.
5-6 szekszárdi minta érkezett a versenyre, az okot nem tudni. Biztos, hogy több termelő is készít sillert, de valamiért félnek a versenyre benevezni. Annyi bizonyos, hogy a szekszárdi siller, a sokak által nem szeretett „fuxli” történet nem tűnik túl sikeresnek. Évről évre csökken iránta az érdeklődés és maguk a borászatok sem igyekeznek, hiszen már az utóbbi években megszokott 10-12 siller helyett, ennek a felét hozták össze. Nem is volt idén Húsvét előtt Pesten bemutató…

 

Vigyáznunk kell a siller minőségére
Ami még kimaradt, hogy bizony sok hibás tételbe futottunk bele a bírálat közben. (illós, fülledt, oxidált) Ez annak köszönhető, hogy mindenki, aki beküldi a mintáját, annak a bora a versenybe kerül, nincs előzsűri. A hibás borokat beküldő gazdákat jó lenne megfelelően tájékoztatni, hogy következő évben már kiküszöböljék a technológiai félresiklásokat. Illetve ami szintén problémás, hogy hol kezdődik a siller és meddig tart? Ingoványos talaj ez, hiszen sok rozénak vagy vörösbornak beillő tétellel is találkoztunk. Mi alapján határozzuk meg az igazi siller színt? Milyen az igazi siller, milyen paraméterekkel rendelkezzen? Kellene egy közös nevező, kellene egy sillerhatározó, amiben kialakulhat egy igazi konstruktív egység.

Középen, Kovács Sándor, Fabro Pincészet, a legjobb Paksi Siller készítője
Középen, Kovács Sándor, Fabro Pincészet, a legjobb Paksi Siller készítője

Az eseményen készült további képek itt érhetőek el.

Mi is az a siller?

A siller (kastélyos bor) nem egy szőlőfajtára utal, siller szőlő nem létezik. A siller egy színtartomány — a rozénál sötétebb, a vörösbornál halványabb. Az ilyen néven forgalmazott bor minősége egyszer jobb, máskor rosszabb, árnyalata is változhat. A siller bor sötét rózsaszín. Több százéves múltra tekint vissza. Eredetileg vegyesen szüretelték, egy puttonyba rakva a vörös és a fehér fürtöket. A mai bortörvény ezt a megoldást tiltja: siller bor már csak kékszőlőből készíthető, ezért ízében a fehérbor zamata már nem található meg, és a mai sillerek a régieknél sötétebbek. A rozé bornál tovább áztatják a héjon, ezért abból több szín- és cserzőanyag oldódik ki. A rozéborok és a sillerek legfőbb különbsége, hogy utóbbiak valamennyi ideig együtt erjednek a törköllyel, így kapják meg a vörösborokéra hasonlító, ám azokénál lényegesen lágyabb ízüket. A siller bor magyar és német sajátosság. Magyarországon ennélfogva leginkább a sváb területeken népszerű. Hazánkban a legfontosabb szőlőfajta, amelyből siller bort készítenek: a kadarka.  (wikipedia)

Képünkön a paksi Sárgödör tér, és a Fabro Pincészet épülete
Képünkön a paksi Sárgödör tér, és a Fabro Pincészet épülete