2013. július 30. – Nyulasi Gábriel István
Rác gyógyfürdő, egy nagy múltú hely felújítva, de mégis parlagon. Hungarikum Nagykóstoló helyszíne lehetett volna, de nem lett… A BorJour csapata megpróbálta élettel, borral megtölteni, nem sikerült – de ez a történet nem rajtuk ment el… Valahogy el volt átkozva a Borjour Zenit rendezvény, a csillagok állása? Mi a siker vagy a kudarc oka?
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Zaklatott nyárral indultunk az idén, jött az árvíz és elmosta a Borjour Zenit első alkalmát. Rossz-nyelvek szerint azért halasztották el egy hónappal a rendezvényt, mert nem gyűltek össze elegen a jelentkezők. Ez volt akkor a Dolce Vita csapatának a szerencséje, így megszabadultak a versenytárstól, és egy látogatott, jól sikerült mikrofesztivált rendeztek. Mindig rossz érzés a borkortyolónak, ha sok jó kóstoló van egy időben. Mert nem lehet egy fenékkel több lovat megülni, igazából csak egy eseményt élvezhetsz maradéktalanul. Persze el lehet menni többre is, de olyankor a se itt, se ott érzés kerít hatalmába, rohanni kell és a pohárral a kézben futás közben az élvezet hol marad?
A Dolce Vita Bor & Delikát (volt Budai Borszalon) kerületi hagyományteremtő céllal utcai minifesztivált rendezett a Feneketlen-tónál. A téma: Habzó- és gyöngyöző borok, fröccs és spritz, prosecco és champagne volt.
Rác gyógyfürdőről
Egyes feltételezések szerint a fürdő a 15. században, Zsigmond király uralkodása alatt épült, mások Mátyás király nevéhez kapcsolják, de mára bebizonyosodott, hogy a fürdő török eredetű. A különböző török kori leírások különböző néven emlékeznek meg az egykor a Rác fürdő helyén álló fürdőről: Evilja Cselebi török utazó Tabahéne ilidzsaszinak nevezi, Marsiglinál Kücsük ilidzsa (kisfürdő), míg Brown angol utazó a Tímárok terére néző fürdőként emlékezik meg róla. (Wikipedia)
Mi a hungarikum?
Megkülönböztetésre, kiemelésre méltó érték, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével, minőségével a magyarság csúcsteljesítménye, amelyet külföldön és belföldön egyaránt a magyarság eredményeként, kiemelt értékként tartanak számon, védett természeti érték, kiváló nemzeti termék, amit a Hungárium Bizottság hungarikummá minősít, és ami a törvény erejénél fogva hungarikum.
Eljött a kóstoló napja, sokan hirdették az eseményt, minden adott volt ahhoz, hogy sikeres legyen – ekkor jött a közlemény:
Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy a Katasztrófavédelem ma délutáni bejárása és ellenőrzése során a RÁC Fürdő ÉPÜLETÉNEK állapotát nem találta megfelelőnek, tűzbiztonsági szempontokra hivatkozva. Emiatt mai rendezvényünket a fürdő előtti teraszon tudjuk megrendezni. Az épület látogatását és bejárasát 25 fős csoportokban biztosítjuk, kollégáink segítségével. – Borjour.hu
A fürdő előtti terasz a macskaköves parkoló volt, sebtében kihelyezett asztalok, ahol a megvilágítást a lámpák fénye adta. Nem a legideálisabb helyzet, de mit lehetett tenni? Esetleg újra lemondani az eseményt? Nem volt már rá idő, aznap délután derült ki az áldatlan helyzet. Természetesen, annak akinek a megváltozott körülmények nem feleltek meg visszatérítették a belépőjét. Salamon Adrienn (A BorJour szervező bizottságának oszlopos tagja) szerint 180 fő látogatta meg a helyszínt. Az épület bejárása némileg kárpótolta a borkortyolókat, a fürdő felújított állapotában megmutatta pompáját.
Érdekes volt, hogy ugyan senki sem használja a létesítmény, az mégis itt-ott újra a romlás jeleit mutatja. Hiába, a kihasználatlanságban is amortizálódnak az épületek, és/vagy a rekonstrukció nem volt alapos és megfelelő minőségű. Málló vakolatok, lehámlott mozaikdarabkák a tetőtéri medencékben, meglazult szövetű lépcsőborítások. Felújítva, de üresen kong a fürdő a több éve tartó jogi huzavonában. Nem tudjuk, hogy ki nyeri a meccset, az biztos, hogy mi szívesen mártóznánk már meg a történelmi falak között. Az atmoszféra fantasztikus, a törökkori, a modern, a XIX. századi stílusok keveredése lenyűgöző. A panoráma is megér egy misét, sőt…
Borok
Cikáztunk a pultok között ahogy kell, belehúztunk és építettük a kóstolósort. Kezdés Mátrával, Benedek Cserszegi Fűszeres 2012, ami mindig olyan amilyennek lennie kell. Könnyű, friss, illatos… Miklós Csabi Ezredesével 2011-ből már az egyszerre krémes és ásványosságba hajló Ezerjóval folytattuk. Mórról Badacsonyba a biokörülmények között termő Szászi Rózsakő (kéknyelű és a budai zöld fajtákból származik) még ásványosabb zamatokkal és markánsabb savgerinccel örvendeztetett meg minket. A kő gurul (helyben maradunk Badacsonyban) egy picit és jött egy igazi rusztikus Málik Budai Zöld 2011, mely iskolapéldája a jó ásványosságnak, kalóriadús magyar ételekhez kiváló kísérő.
Aztán egy nagy ugrás, de az ásványtani túránk folytatódott, Basilicus Mestervölgy 2011. Nem semmi savak, kemény bor, szép fehér jóivású. Vissza a Mátrába, hiszen mostanában egyre többet beszélünk a borvidékről. Losonci Bálint F, mint Furfang 2012, gyógynövény, gyümölcs (leginkább körte), pezsgés, kis cukorka mindössze 6,6 g/l. Élénk a bor, maga szőlő is sem túl régi telepítés. Sokan nem tudják, de a filoxéravész előtt egyik meghatározó fajtája volt a borvidéknek a Furmint. Rozéból egy masszív Néro a Merfelsz Pincétől, sűrű anyag. Majd továbbálltunk csak pár lépéssel Szekszárdról szintén egy Kadarka Mészáros Páléktól nagyon korrekt egyensúlyú bor, gyümölcsös, telt, friss és érett, van benne még potenciál, 2011-ből. Aztán egy ritkaság a végére egy Csóka 2011-ből a villányi Vylyantól, fűszeres, karakteres, a Kárpát-medencéből kis híján teljesen eltűnt, de most pár éve újjáéledt.
A fürdővízről
A Rác fürdőt a kénes Nagy- és a Mátyás-forrás látta el gyógyvízzel. A közvetlenül a törökfürdő alatt feltörő víz tartalmaz kalciumot, magnéziumot, hidrogén-karbonátot, szulfát-kloridot, illetve nátrium- és fluorid-iont is. A víz – a fürdőben nyújtott kezelésekkel és szolgáltatásokkal együtt – hatásosnak bizonyul ízületi bántalmak, gerinc-megbetegedések, porckorong sérülések, idegzsába, keringési zavarok, illetve asztmás megbetegedések kezelésére. (Wikipedia)
Gondolatok a kóstoló körül
Mi kell a népnek? Milyen bor és milyen kóstoló? Hogy a magyar borok többet érdemelnének, mint 180 látogató? Jó kérdések, tudjuk, hogy a Borjour csapata már tapasztalt a kóstolók szervezésében, összeszokott a társaság és a rendezvényeiken a látogatók is egy jelentős számú törzsgárdát alkotnak. A nyári szabadságok, a halasztás majd a hirtelen kiszorulás a fürdőből sem tett jót a rendezvénynek. A maximális létszám 300 fő lett volna. A belépő a helyszínen 7500Ft volt, ez már egy elég exkluzív ár a kóstolók között. A gigantikus borfürdőben a BorJour Magnumban is 7000Ft-ért megmártózhatott a nagyközönség. Megérte elmenni a Rác fürdő elé? – teheti fel a kérdést a borkortyoló. Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, bármi is történik van amikor az élmények megfizethetetlenek. Ám ehhez nyitottnak kell lenni, mert a legjobb kóstoló is üressé válik, ha nem tudsz ráhangolódni. Nem tudni, hogy éppen mikor fedezed fel életed borát, vagy találkozol egy fontos emberrel, vagy bármi. Hiszen ezekért a motívumokért is járnak a borkortyolók rendületlenül kóstolni. A hívó szó fontos, hogy honnan érkezik (ki szervezi a kóstolót), és fontos, hogy sok helyről érkezzen (internet, rádió, újságok egyebek), és az üzenet is kell, a mottó, hogy milyen gondolatra, témára van felfűzve az egész esemény.
(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )
Nem tudni előre egy új eseménynél, hogy sikeres lesz-e, valami még nagyon meghatározó, ami nem más, mint a szerencse. A borszerencse forgandó, de kitartó és következetes, hiteles munkával a váltakozó sikerek ellenére is kialakul a harmónia. Hogy ez mikor következik be? Azt mindenki megérzi majd, néha több türelemre van szükség, vagy egyebekre… Tiszta bort a pohárba! Ez a jelmondatunk egy ideje, kortyoljunk tudatosan együtt egy ihatóbb Magyarországért! Kell ennél több? A többi már csak a ráadás…