Spiegelberg a Somlóról a világ 100 legjobb borászata között!

2014. október 2. – Az ihatóbb Magyarországért

Stephan borait régóta kedveljük, bírjuk sajátos német humorát. Egyéniség, mint a borai és ezt most a világ is díjazta, nem is akárhogyan. Sokan írtak már róla szerencsére, mi egy picit személyesebb interjúval rukkoltunk ki a többi megjelenés között. Szóval a díj és ami/aki mögötte van, vagy amit akartok…

Röviden Stephan Spiegelbergről

1993-ban készíti az első hivatalos borát a Somlón. Németországban született és élt sokáig, de az Anyukája pocakjában már járt a Somlón. Kalandos és kacskaringós úton jutott vissza a hegyre és lett – most már állíthatjuk – világhíres borász. Karakteres borai megkerülhetetlenek, ha a Somlóról beszélünk. Egy hektárral kezdte, most 3 hektárból úgy 1,5 hektár terem. Tipikus példája a története, hogy a mennyiségnél mindig fontosabb a minőség. Érdemes akár párszáz palackkal a csúcsra törni, de kellenek mellé a szintén kiemelkedő minőségű „fegyverhordozók”.

Az ihatóbb Magyarországért is vezetett hozzá bortúrákat és nem csalódtunk. A Somló különleges hangulata az otthonos Spiegelberg birtok vendéglátásában még közelebb kerül Stephannal. Fel a hegyre, ajánljuk mindenkinek!

2010-ben Pannónia csúcsán

Bár most szünetel (idén nem volt borverseny) a Pannon bormustra, de 2010-ben a Spiegelberg művek kiemelkedőt alkotott. A legjobb fehérbor díját is hazavitte.  Örült a díjnak, ami egy hazai csúcs, ám valahogy a sajtóvisszhang gyengédebb volt. Nem készültek interjúk, hiába ért el egy impozáns díjat. Máshol biztos értékesebbek az elismerések vagy csak épp így alakult akkor. Talán belejátszott Stephan nyughatatlan természete, ami nem mindenkinek szimpatikus, a jóakarók mellett, mint bárhol másutt a világon vannak kevésbé támogatók.

Borok menni Amerika

Egy idő után úgy tapasztalta, hogy a borai itthon csekélyebb érdeklődésre tarthatnak számot. Nem mintha nagyon kereste volna a borkereskedőket. Borászunk úgy tartja, hogy elég telített a piac, és új borokkal roppant nehéz betörni a kereskedelembe. Kicsit el vannak kapatva a hazai boros elosztó hálózatok, hiszen versengenek a kegyeikért a borászok. Stephan inkább a külföldi kereskedők felé fordult és nem bánta meg. A német nyelvterületek után az Egyesült Államokban is sikerült megvetnie a lábát.

Egy kis borszubjetív

A Spiegelberg borok most bekerültek a 100 legjobb bor közé a Wine Spirit tesztelésének összesítésében. Ám így is előfordul (miért is ne fordulna elő), amikor borát a futottak még kategóriába helyezik és van, amikor a legnagyobbak közé kerül. Tudjuk, hogy annyi tényezőtől függ egy borverseny, hogy köteteket lehetne megtölteni vele.

Ez egy szerencsejáték és rád mosolygott a szerencse? – kérdeztem. Nem egészen. – mondja Stephan, hiszen már tavaly is bekerült az újságba, mint kiemelkedő ígéret, tehát nem a semmiből nyert most.

Wine and Spirits TOP 100

Az amerikai Wine and Spirits idei listáján a világ Top 100 pincészete közé került a Spiegelberg borászat, a Royal Tokaji mellett. A somlójenői borászat egyszemélyes, Spiegelberg István vezeti, mindössze másfél hektáron bio-gazdálkodik (regisztráció nélkül egyelőre). Minden borász szeretne bekerülni a Wine and Spirits magazin Top100-as listájába. A díj olyan rangú, mint az Oscar a filmművészetben vagy a Michelin-csillag a gasztronómiában. A TOP 100-as lista 1982-ben készült el először, aki ide bekerül, annak valóban rangja lesz a világ borászai között. (néhány név az idei csapatból: Gai’a, Louis Roederer, Marchesi Antinori, Chateau Ste. Michelle, Domaine de la Vougeraie, Krug) Idén két magyar borászatnak örülhetünk, Spiegelberg mellett a Royal Tokaji Pincészet is bekerült a száz közé.

14 617 borból szűkítettek 3 614-re, majd innen kerül ki jó néhány kör után a top 100 kategória. Borkereskedői tavaly küldték be először az USA-ban a borait. Ekkor 11 fős nemzetközi mezőny kapta az ígéretes címkét, hogy majd bekerülhet a százas ligába. Ezen Borászunk még jobban meglepődött, mint a mostani helyezéseken.

Az érem két oldala

Nyerni jó, persze, hogy örülhet mindenki és Stephan is büszke a díjra. Hiszen ez jó neki és az egész hazai borászatnak, kiemelten a Somló hegynek. Rákerültek a térképre bizonyos körökben, mégis ezt kevesen látják ott helyben. Összesen három borász gratulált neki miután kiderült az előkelő helyezése. Még mindig nem tudnak a gazdák együttműködni igazán, ezen jó lenne változtatni. Hogy mindenki lássa az összefogás erejét, hogy ez az egész Somlónak jó. Persze ez nemcsak magyar sajátosság, találkozott ezzel a jelenséggel más országokban is.

Néhány éve kicsit visszavett a tempóból és jóval kevesebb versenyre nevez be. Az értékesítéssel eddig sem volt gond. A 2010-es „Csúcsjuhfark” amerikai ára 60 000HUF/liter, és a többi bora sem túl olcsó. A piac beárazza a borokat, és nem tudná eladni őket, ha nem lenne rá igény.  Stephan kiemelten fontosnak tartja, hogy Somló ezzel a díjjal is felkerült a világ bortérképére. Illetve egy kis pincészet is érhet el nagy eredményeket, hiszen 2010-ben még csak 1 hektárja volt.

10 000 palack és más semmi…

Nem szeretne nagybirtokká duzzadni, felhígítani a minőséget. 10 000 palack, erre kell beállni, a birtok is körülbelül 3 hektárossá növekszik lassan. Nem véletlenül lett a győztes az itthon kiátkozott 2010-es évjárat bora. Stephan ott ahol más csak az elpusztult szőlőt látja, ő megtalálja megfelelő szelekcióval a kis mennyiséget és magas minőséget. Nem adja fel egy viharvert termést látva, igazán a palackból kell kiderülnie, hogy a nehéz évjárat mire képes. Idén is még van remény, az október eleje szépnek, naposnak bizonyul. A szüret még csak most indul, aztán mire palackba kerül…

2 in 1

Amiről kevesebben szólnak, hogy top 100 pincészet közé bekerülés mellett a top 100 borok listájára 3 díjazott borával is bejutott a Spiegelberg Kézműves Borászat.

Gratulálunk!

Kategória Egyéb