2011. november 11. – Az ihatóbb Magyarországért
Gyöngyöspata. A település neve fogalommá vált: erőszak, kisebbség, politika, bérelt hely a híradóban. Pedig az élet nem erről szól, vagy legalábbis nem erről kellene szólnia. Van ott szőlő, vannak jó pincék, és lelkes termelők, akik még most kóstolgatják dűlőiket, de már kiemelkedő eredményekre képesek. Közülük az egyik Losonci Bálint, aki kitart a borászata mellett.
„Pillanat alatt megszeretni egy földdarabot. Nekem így kezdődött a szőlészet. Megérezni, hogy ott valami különleges születhet….” – Losonci Bálint
-Mi foglalkoztatja Önt mostanság?
-A napi munkák mellett leginkább a jövő hangsúlyainak megtalálása foglalkoztat. A legnagyobb kérdés maga a birtokméret végleges határa, nem szeretném elengedni a személyes kapcsolatot a szőlőtőkékkel, ugyanakkor sok új dolog vonz, amit ki szeretnék próbálni. A jelenlegi hat hektáros birtokot még nem tudom, meddig szeretném fejleszteni. Úgy szeretném, hogy a prémium boroknál megmaradjon az a munkamódszer, hogy a szőlőben és a pincében a legfontosabb mozdulatokat a saját két kezemmel tegyem meg. Alapborokból el tudok képzelni esetleg nagyságrendi váltást.
A fajták közül egyelőre a kísérletezés zajlik, jelenlegi tapasztalataim és megérzéseim alapján a rajnai rizling, a pinot noir illetve a kékfrankos lesz nálunk a meghatározó, de számos magyar fajtát szeretnék kipróbálni. Előbbi kettőből, bár nagyon kis mennyiségben, de igen biztató borok születtek legkülönlegesebb dűlőnkben, a Geregben. A hosszú távú álmokat illetően komoly csalódást jelentett számomra, hogy több, óriási potenciálú gyöngyöspatai dűlőről kiderült, hogy Natura 2000 terület, ahol nem lehet szőlőt telepíteni (holott azok sokszor több száz évig szőlők voltak). Mindezek mellett természetesen Gyöngyöspata jövője is foglalkoztat, nagyon biztató, hogy az inkább negatív médiakampány ellenére számos új birtok illetve befektetőjelölt jelent meg a falu borászati térképén.
-Mit üzen Az ihatóbb Magyarországért mozgalomnak?
-Azt üzenem, hogy sok erőt és örömöt ad, hogy léteznek, és ilyen kedvvel, lelkesedéssel vesznek részt a programokon. Öröm látni, hogy évről évre nem csak egyre több kitűnő új borászat jelenik meg idehaza, de maga a borkultúra is épül, és ebben nagy szerepe van az ilyen szervezeteknek, borkluboknak, baráti társaságoknak. Továbbá azt üzenem, hogy remélem, idén találkozunk Gyöngyöspatán, hogy megmutassuk Nekik ezt a különleges falut és környékét!
-Kit említene meg, mint borászt, vagyis kinek adná tovább a szót?
–Szentesi Józsefnek adnám át a stafétabotot, évek óta a magyar borászat egyik ékkövének tartom a birtokát, borait. Maximalista, aki ráadásul egy korábban szinte egyáltalán nem ismert, ám igazi különlegességet hordozó borvidéket élesztett újjá. Hivalkodást teljesen kerülő személyisége mellett, szerintem a körvonalazódó magyar borászati avantgárd (sokszor kézművesként definiált) mozgalom vezető alakja.