2009. április 13. – Nyulasi Gábriel
Néhány alkalommal kóstoltam már Felvidéki borokat – legutóbb például Budafokon a Kárpát medencei borászok találkozóján – de nagyobb rálátásom nem volt a tőlünk északra fekvő ősi magyar borvidék repertoárjára. Ezen segített a Pilinszky Irodalmi Kávézóban a Vinum Primatis szervezésében megtartott Felvidéki kóstoló, ahol 11 pincészet közel 60 tétellel állt a borkortyolók rendelkezésére.
A pincészetek:
Bott Frigyes (Örsújfalu-Muzsla); Chateau Belá (Egon Müller, Bélai Kastély), Drozdík József és Attila (Párkány), Georgina Pince; (Nagy Géza, Gúta), Hengerics Péter (Komáromszentpéter); Kasnyík TG Wine Manufacture (Kürt), Mátyás Pince (Kisújfalu); Molnár Szabolcs (Nádszeg); Strekov1075 (Melecsky-Sütő, Kürt), Vintop-Karkó (Búcs); Zsigmond Pincészet (Ipolynyék)
Szívet melengető volt a magyar borászokkal beszélgetni, és látni, mennyire lelkesen viszonyulnak a mesterségükhöz és az anyaországi borfogyasztókhoz.
A borok minőségére sem lehetett panasz, sok kiemelkedő tételt kóstoltunk az általánosan jó színvonalú borkínálatból. A Terézvárosi Borrend tagjaival elmélkedve megállapítottuk, hogy bizony nem messze a fővárostól igazi kincsek rejtőznek, hiszen közelebb van a Felvidék, mint sok más hazai borvidék. Az ihatóbb Magyarországért mozgalommal elhatároztuk, hogy a közeljövőben egy bortúra keretében felkeressük a dél-felvidéki dűlők pincészeteit. Reméljük, hogy a Vinum Primatis szervezéséből hagyomány lesz, és többször találkozhatunk e nagyszerű borokkal és borászokkal. Büszkék lehetünk Felvidéki borászainkra, hogy megőrizték magyarságukat és ezzel együtt az ősi magyar borkultúrát.
Tekintsék meg képeinket, lejjebb…
Nyulasi Gábriel