2010. október 18. – Nyulasi Gábriel
Bár kis hazánkban nincsenek óriási távolságok, valljuk be: nehéz a kortyolókat mozgásra ösztökélni. Az ötlet kézenfekvő, vigyük el a borokat és borászokat a fogyasztóhoz egy impozáns kóstoló formájában. Budapesten természetesen sorjáznak az ilyen programok, na de mi lesz a vidékiekkel? Akiknek nem könnyű a fővárosba utazni, majd visszatérni főleg egy munkás hétköznap. A Sándor Zsolt által szervezett Tokaj Grand Tour rendezvénysorozat ezen az aránytalanságon kívánt segíteni.
A rendezvénysorozat állomásai:
Szeged – 2009. december 12.
Győr – 2010. február 20.
Pécs- 2010. március 27.
Székesfehérvár – 2010. április 17.
Kecskemét – 2010. május 29. (ahol a lejebb megtekinthető 42 kockás képgalériánk készült)
A kecskeméti szecessziós Cifrapalotában, Dr. Mészáros Gabriella, a Borkollégium alapítója, nemzetközi borakadémikus tartott nyitóelőadást Tokaj-Hegyaljáról, illetve a tokaji borok kóstolásáról. Előadónk jellemezte a főbb tokaji szőlőfajtákat. A Furmintot úgy mutatta be, mint a dűlők erejének megjelenítőjét, mely keményebb a Hárslevelűnél karakterben. A tokaji száraz borok neuralgikus pontja az almasav bontás, mellyel a krémesebb, gömbölyűbb vonulat elérhető.
A édes borok kóstolását tartja Gabriella a legnehezebbnek. Viszont a tokajink egyedülálló a világon a magas cukor, és a magas sav harmóniájában. „Nem egyszerűen borok, hanem igazi borok!” Egy rövid kóstolástechnikai összefoglalást is kaptunk, lépésről, lépésre haladva. Egy 2006-os Dobogó Furmintot pörgettünk meg poharunkban, élveztüka tiszta erőteljes mineralitását, mandulás diszítéssel. Fűszerekkel, fahéjjal és szegfűszeggel behízelgő, de komoly bor.
Az előadás után a szokásos forgatókönyv szerint díszes termekben megkezdődött a borok kóstolója. A résztvevő pincészetek: Árvay Családi Pincészet, Béres Pincészet, Bott Pince, Demeter Zoltán, Dereszla Pincészet, Disznókő Szőlőbirtok, Dorogi Testvérek, Hétszőlő Szőlőbirtok, Kikelet Pince, Királyudvar, Lenkey Géza, Oremus, Patricius, Pendits, Royal, Szepsy
A mintegy 15 pincészet, közel 45 borát lelkesen kóstolta a publikum. A helyszín elbírt volna egy sűrűbb tömeget is, valószínű, hogy az egy időben fellépő programbőség csökkentette a látogatottságot. Sajnos az ígéretes sorozatnak egyelőre búcsút inthetünk. Ám Sándor Zsolt barátunkat nem olyan fából faragták, hogy sokáig boros tevékenység nélkül kibírná. 2010. október 9-én szervezésével, a miskolci WSET (Wine & Spirit Education Trust) tagozat megtartotta a nyitórendezvényét. Kitárultak a kapuk Kelet-Magyarország borismeretre elhívatott egyéniségei előtt. „Egy nap a borismeret, a bor és a gasztronómia jegyében!” – ez volt a nyitónap jelmondata. Tehát újra az esélyegyenlőség nyomában – sok sikert kívánunk Kelet-Magyarország borkultúrájáért küzdőknek – ezzel is közelebb kerülhetünk egy ihatóbb Magyarországhoz!