Érzelemdús mozival elegyítettük a borainkat az Áprilisi BorMozi idei különkiadásában.
Nyulasi Gábriel István írása
Húsvét után jött el
Az ünnepek alatt mindenki pihen és töltekezik, étellel-itallal, élményekkel. Talán kerítünk egy kis “én-időt” is és ez így van rendjén. Nem volt ez másképpen a Húsvéti ünnepek alatt sem, ám ezek után jött el az Áprilisi BorMozi. Nehezebb pálya az ünnepek múltával közönséget toborozni, szerencsére ha a teltházas állapot nem is jött el, azért voltunk elegen. A változatos borsor mellé egy Takeshi Kitano filmet helyeztünk el, hogy az érzelmek húrjait is megpendítsük a tavaszi zsongásban.
Öreg(szem/ű) Sárfehérrel indítottunk
Kedves Filoxéra! Csúnya műsort csináltál a 19. században, amellyel alapvetően átrendezted a magyar borvidékeket. Jó, tudom, hogy Trianon és a kommunisták is megtették a magukét… Szóval, ősi magyar borfajták, ezekre már nincs élő emlékezet, nem csaphat senki az asztalra, hogy az Anna presszóban is ezt mérték. Így érkeztünk el az Aranysörte Kézműves Borászathoz és Pflanzner Sándorhoz, aki nemes céllal elegyítette bortermelői akaratát, nemcsak a legjobb bort szeretné termelni a vidéken, hanem régi magyar szőlőfajtákat is feltámaszt egyúttal. “Pályaelhagyó agrármérnökként vettem egy szőlőt abban a dűlőben, ahol a dédapámnak, nagyapámnak is volt. A családi legendárium szerint a borfelvásárló mindig a dédapámnál kezdte a vásárlást, mert neki volt a faluban a legjobb bora. A név kötelez: a legjobb Balaton-felvidéki bort akarom csinálni.” – https://szolo.blog.hu/
Aranysörte Öregszemű Sárfehér 2017 (Balatonfüred-csopaki borvidék) A palack üvegdugóval zárt, sajnos még nincs címke, az üveg nyakán ott az aranyvaddisznó. Orrban (bár másik neve Szagos Sárfehér) elegáns, ropogós fehér ing, tisztaság, fehér szirmú virágok, kicsi liliom, mely szerény, mint az ibolya, kis alma, grapefruit és egyéb citrusok némi ásvánnyal. Szájban a jelentős mennyiségű játékos, vibráló savakkal elég hosszú bort ad, de szerencsére a savak nem billennek át a fogkő leszedő tartományba.
A rendezvényen készült további képek itt!
Hajrá Felvidék!
A Geönczeöl Pincészet már többször szerepelt a BorMozik műsorán. Mindig egyedi borokkal, különleges ízekkel hívja fel magára a figyelmet. A borokra az erőteljesség jellemző, sűrűszővésűek, izmosak és természetesek. Geönczeöl Attila a természetes borkészítés híve, olyan fajtákkal is dolgozik, amelyek már az anyaországban nem annyira divatosak. A Geönczeöl Pince székhelye a felvidéki Garamkövesden, egy 1882-ben épült présházban található, melyhez 3 pinceág tartozik, a középső valószínűleg a présháznál is jóval idősebb. Szőlőink Muzslán a Nagyhegyen, Erdőntúli Öreghegyen és Ipolyszalkán a Baglyas dűlőben helyezkednek el, összesen 2,5 hektáron. Kézműves eszközökkel készítjük borainkat, spontán erjesztéssel, a lehető legtermészetesebb módon. Geönczeöl Nagyhegy 2017 (Felvidék, Garamkövesd)
Ez a bor is bár a könnyedebb Geönczeöl borok közül való, mégis sűrűbb textúrájú, nehezebb az átlagos fehérboroknál. A benne szereplő fajták, melyek egy dűlőről származnak, a Nagyhegyről: Zöld veltelini, Olasz rizling, Királyleányka, Tramini. Citrusok, fa, test, alkohol, vannak savak is. Rózsabokor, fahéj, licsis, édeskés muskotályos vonalak is megjelennek a tramini miatt, mely bárhová is kerül felhívja magára a figyelmet. Geönczeöl Pince
Egy gyűszűnyi rozéval lazítottunk
Ezután a két kemény fehérbor után, erősen kezdtük a történetet, jött egy rozé. Méghozzá a szekszárdi Gyűszűbirtok, ami egyben egy Kerámia műhely is volt. Már 1994 óta borászkodnak és közel 7 hektárról szüretelnek. Sok-sok programmal is várják a látogatókat. Gyűszűbirtok rozé primőr 2018 (Szekszárdi borvidék) Bevallom ezt a bort a szokásos, felvételről jelentkező rádióműsorunkban kóstoltam (hétfőn- szerdán- szombaton). Akkor a stúdióban egy kicsit visszahúzódó, csipkebogyós, ribizlis élmény volt, semmi extra. Kékfrankos és Zweigelt alapú rozé házasítás. Ez volt április 16-án, a Bormozi napján április 25-én viszont mintha kicserélték volna a rozénkat. Egy igazi, vagány, kicsit atipikus trópusi mix ugrott ki a pohárból. Mangó, sárgadinnye, ananász mindez igen érett állapotban édesen, jó savakkal. Gyűszű Birtok
Bebábozódtunk…
A szerelem végtelen és végtelenségében olyan tettekre sarkallja résztvevőit, melyekben a józanság, a belátás, a racionalitás messzire kerül. Hőseink feladnak mindent, munkát, karriert, látást, életet… Gyönyörű képsorokban csordogál a történet és az érzelmek…
Kétszer is Re(a)dy!
“Készen álltok? Villány „mosolygós arcát” ismerhetjük meg a borvidék legújabb, „Y” generációs közösségi bisztróborában. 13 pincészet mutatta be a 2018-as REDy évjáratát április 4-én a budapesti Doblo Wine & Barban. Idén a második évjárat kerül a polcokra ebből a könnyed és fiatalos, portugieser alapú vörösborból, ami nem akar több lenni, mint ami, de kevesebb sem.” – Cikkünk a REDy-ről…
A rendezvényen készült további képek itt!
Egy Fontányi REDy-vel indítottunk
“A Fontányi Borászat családi vállalkozásként működik a Villányi Borvidék Siklósi régiójában. Jelenleg 40 ha saját tulajdonú termő ültetvény, több mint 30 év szakmai tapasztalattal rendelkező tulajdonosok a hagyományos technológiák mellett innovatív elemekkel ötvözik a borkészítés mesterségét. E kettő harmonikus egymásra találása és a mindig korrekt, fajtajelleges minőségi borok készítése a cél.” Fontányi Borászat
Fontányi Borászat 2018 REDy (Villányi borvidék), 60% portugieser, 26% kékfrankos, 14% cabernet franc az összetétel. Ezért kapunk egy virgonc könnyű vörösbort. Még egy kicsit mozgásban van, jelzik ezt a parányi buborékok a borban. Légies test, szeder és áfonya az illatában, zamatos gyümölcsösség a kortyban, harmonikus, vidám bor.
Vinatus REDy-vel fejeztük be a szünetet
“Az első földterület megvásárlására 2005-ben került sor a Kisharsányhoz tartozó Bocor-dűlőn. A 8 hektár területen az első szüret 2009 őszén történt meg, és az ez évből származó boraink már több országos és határokon átnyúló aranyérmeket is bezsebeltek.” Vinatus Pince
Vinatus Pince 2018 REDy (Villányi borvidék), 66% portugieser, 14% merlot, 20% kékfrankos az összetétel ez a bor már komolyabban össze van érve. A Vinatus Pince igazán REDy, vagyis már ready, tehát kész borocska, selymes tannin, fűszeres, feketecseresznye és ribizli a kortyban. Kerek történet.
Az áldozat, a befejezés…
Teljes önfeladással hőseink sodródnak a vég felé. Tudjuk, hogy a történetek nem érhetnek jó véget. Itt nem a happy endek adják egymásnak a kilincset. A húsvér emberek után visszatérünk keretes szerkezetben a bábokhoz. A lezárásban a szerelmesek örökkön-örökké együtt maradnak…
Rigófüttyre jött a Tábornok
Nehéz folytatni egy ilyen film után az eseményt, de a shownak mennie kell tovább… Régi barátunk a Podmaniczky Pincészet és volt a készletünkben a „Kicsi rigóból” és megmutattuk: Podmaniczky Pincészet Feketerigó Merlot 2015 (Balatonboglári borvidék) Frissen kóstoltuk pontosan 2016 végén és akkor is egy ázsiai érzelemdús filmhez került, Wong Kar Waj: Szerelemre hangolva. Kicsi rigó a Balaton partjáról, hiszen a merlot fürtjeinek feketesége a franciákat ezekre a kis madárkákra emlékeztette. Filigrán kicsi rigó, dalos, ruganyos, friss, könnyed. Nagy testre ne számítsunk a Feketerigó kortyolása közben, egy pici hordózás érte a tételt, de ez éppen csak leheletfinoman színesíti az összképet. Erő azért van a kis madarunkban, az alkohol ott dorombol (12,5), közepes hosszúságú korty, közepes savakkal. Meggyes, cseresznyés, epres vonalak nem a túlérett szakaszból, hanem az inkább most szedhetőből. Podmaniczky Pincészet
Prémium kékfrankossal zártunk
A Hetényi Pincészet és birtok Szekszárd és Pécs között félúton terül el, rendezvényházuk és pincéjük ápolt természeti környezetben, a Kelet-Mecseki Tájvédelmi Körzet határán áll, Mecseknádasdon. A 36 hektárnyi szőlőterületünk a Szekszárdi Borvidéken terül el. Szőlőinkből tradicionális és reduktív technológiákkal, kézműves módon állítjuk elő fehér-, rozé- és vörös borainkat. Hetényi Pincészet
Hetényi Pincészet Prémium Tábornok 2015 (Szekszárdi borvidék), de miért Tábornok? Hetényi Panna: “Édesapám kedvence egyébként a kékfrankos mint szőlő, nagyon szereti mert hálás fajta. Legrégebbi tőkénk is amiből a prémium kékfrankos készül. Minden évben az „időjárástól függetlenül” gyönyörű szőlőt terem. Így a prémium vörös kékfrankosok mindig tele vannak érmekkel a címkén, mert minden versenyről elhoz valami kitüntetést. Így először a 2007-es kékfrankost kezdtük egyébként tábornoknak hívni, mert annyi kitüntetése volt mint egy Tábornoknak. Az új címkéknél pedig szerettük volna ezzel a névvel illetni, így a Kékfrankos prémium tételek mind Tábornok névre hallgatnak majd.” Van itt kérem test rendesen, izmos, fűszeres, hordóból is kapott eleget, az alkohol sem kevés, de bírja az egyensúly. Dohányfüst, feketecseresznye, feketebors, szeder és sok-sok meggy. Lassan nyíló a Tábornokunk, van benne potenciál, a savak is ottvannak. Szóval még érhet kicsit tovább is, de most is kibontható élmény.
Rajt-cél győzelemmel ezúttal az Aranysörte Öregszemű Sárfehér 2017 (Balatonfüred-csopaki borvidék) nyert, a közönség jelentős hányada szavazott rá. Gratulálunk!
(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )