Vulkanikus Borok Fesztiválja Gyöngyöspata vagy Vári Pincék Napja? Minden (is) volt!
Balla Ágnes és Nyulasi Gábriel István írása
Annyi élményt nyújt ez a fesztivál, hogy közösen írt cikkünket két részre bontottuk. Fogadjátok szeretettel az első részt… És itt a második rész is: katt ide!
A eseményen készült fotóalbumunk itt érhető el!
V. Vulkanikus Borok Fesztiválja, így volt hirdetve…
Szeretjük a hegyeket, főleg a vulkánok tevékenysége folytán kialakulókat. Pár millió év után kivételes ásványossággal örvendeztetnek meg az ilyen tájékon születő borok. Sajnos a vírushelyzet miatt tavaly elmaradt a rendezvény, ám 2019-ben már jártunk ezen a pompás fesztiválon. A Szervezők a Vulkanikus Borok Fesztiváljára hívtak meg, viszont a kis táblácskákon (a pincék előtti krétával kiírva) a Vári Pincék Napja szerepelt. A facebook és a valóság kicsit szétvált talán, a kommunikáción lehet csiszolni, legközelebb eldönteni, hogy minek nevezzelek. A borok ettől még ugyanúgy jók voltak, természetesen.
Vulkanikus csoda, Mátrában járunk…
Minden év augusztusának utolsó szombatja ad helyet a Vulkanikus Borok Fesztiváljának Gyöngyöspatán. Most vegyétek is elő a naptárokat és jelöljétek be a következő esedékes fesztivál idejét. Idén ötödik alkalommal rendezték a találkozót. Hazai, azaz patai borászok mellett vendégborászok borait is kóstolhattuk Sümegtől Királyhelmecig.
Egy busz pestivel…
A budapestiek számára transzferbusz biztosította az oda-vissza utat, a többiek jöhettek tömegközlekedéssel, autóval, biciklivel, gyalog a falvak határain át. Szép számú vendégsereg kerekedett. A borok mellett a hagyományos pincepörkölt főző verseny és a helyi lakosok sütés- és főzéstudományának remekei segítettek csillapítani az éhséget. Életemben először itt ettem kézműves kapros-sajtos lángost. Nagy szívfájdalmam az, hogy a fesztivál csak egynapos, így sok jó bor maradhat a közönség számára kóstolatlanul.
A vulkanikus fesztivál megálmodói
A borospoharak és kellő számú kóstolókupon beszerzése után az irányt a Losonci pince felé vettük. A Losonci házaspár szellemi ötlete volt a fesztivál, mindannyiunk nagy örömére. (A szervezésből idén picit hátrébb húzódtak.) Budapestről költöztek Gyöngyöspatára és itt művelik a 6,2 hektáros családi birtokukat. A pincétől a Syrah bort kóstoltuk. Piros bogyós, málnás, meggyes, vaníliás illatokat éreztem, amelyet tökéletesen visszaad az íze. Tökös, tanninos bor, hosszú lecsengéssel. Ez a bor nagyon hamar elfogy a piacon, érdemes résen lenni.
Nem hagytuk ki Szentesi József munkásságát sem, ő kóstoltatott Losonci Bálint mellett. Sok-sok régi magyar fajta köszönheti újjászületését Szentesi mesternek. Szép sort hozott ki a fesztiválra is, itt a Tihanyi Kéket emlegetnénk. Kirobbanó fűszeressége most leginkább egy folyékony borsmalomra emlékezetett. Feketebors orgia mellett a többi színes borsot is felfedeztük magunknak a borban.
Bivalyok és szamarak
A borkóstoló után az udvarban bivaly- és szamár szalámit kóstoltunk a Mátrai Bivalyrezervátum jóvoltából. A Rezervátum egyedi programokat szervez kisebb-nagyobb családoknak, baráti társaságoknak, sőt céges csapatépítő tréningek megtartásában is segítenek. A húskészítményeik a helyszínen vagy webshopban is megvásárolhatóak.
Nyári alma és Boldogasszony szilvája
Másodikként betértünk Juhász Renéhez, aki Gyöngyöstarjánból érkezett. Az ő borai közül már kóstoltam a Tisza-tavi sulyomos csokoládéhoz nagyon passzoló narancsbort. Most olaszrizlinget és syrah-t kóstoltunk. Az olaszrizling gyönyörű, gyümölcsös, édes illatú bor, szerencsére nem érezni az élesztőt, ami számos olaszrizlingből készült borra jellemző. Ízében a lédús, édes- savanykás nyári alma fedezhető fel, ami olyan kiváló szomjoltó a forróságban. A syrah gyümölcsös, kerek bor, felfedezhető benne karamella valamint a Boldogasszony szilvája illat is. A 2015-ös kékfrankos is szépen összeért, nem beszélve a csak a pincénél kapható Othellóról…
Furmint a Mátrában is
A furmintrajongók nagy boldogságára nem kell elmenni Tokajig, ha jó furmint borra vágyunk, hanem elég betérni a Szignárovits-Maka pincébe. Tiszta, aranysárga színű, a gyümölcsök közül inkább a barackra emlékeztető illatú bor. Kerek, kiváló alkohol-sav egyensúly jellemzi. Kortyolva a barack mellett mézes ízjegyek is felfedezhetők.
Buborékba zárt gyümölcsök
A meglepetés furmint után a kékfrankosból készült pét-nat felfedezése következett. A Soós István borászati iskolából két osztálytársam vállalkozó szellemének terméke ez a bor a HOOP WINES projekt keretében. Egyáltalán nem lepődtem meg azon, hogy ilyen sikerük van, mert már a közös borászati tanulmányok során lehetett érezni rajtuk, hogy itt valami kiforr úgy, mint a pét-nat a palackban. Mit is takar ez a rövidítés? Pétillant naturel (természetes pezsgő) a méthode ancestral, tehát az ősi módszer szerint készült habzó ital. A bor az erjedés befejeződése előtt kerül a palackba, és a fermentálódás során az alkohollá alakuló cukor mellett megjelenő szén-dioxid buborék a borban marad és palackba zárul. Tulajdonképpen a pezsgő eredetéhez visz vissza minket ez az eljárás. A buborékos ital sokkal jobban megőrzi a gyümölcsös aromákat. Gyönyörű lazacszíne jelenik meg a Pink fantázianévben. Családi és baráti eseményeken (vagy bármikor) a pezsgő helyett próbálják ki a jól behűtött Pink bort.
A másik bor, amit kóstoltam a HOOP WINES-tól, Németi Zoltán 2019-es kékfrankosa. Aszalt szilva, érett meggy, dohány, csokoládé illatjegyeket fedezhetőek fel benne. Hosszú lecsengésű, kerek bor, krémes tanninossággal.
Itt és Most az Orsolyával és Zita food
Az Itt és Most Pince szép sorral készült a fesztiválra. Őszinte és tudatos borkészítést vállalt a szimpatikus házaspár Gyurasits Emőke és Hofmann Tibor. Sergő 2019 rizlingszilváni, olaszrizling és zöldveltelini házasítása, tartalmas és ropogós savakkal, kellemesen fűszeres és jóivású. A kékfrankosok sora is igazán jól sikerült kezdve a 2020-as sillerrel, majd a vörösök is megyőzőek voltak. A 2017-es kékfrankos egy könnyebben érthető meggyesen gyümölcsös tétel. A 2018-as kékfrankosok egy évjárat két variációja. Az „Ideje Van” tétel 225 literes francia hordózás 13 hónapig, a másik 500 literes Európai Kádárok hordózás 26 hónapig. Két hordózás, két arc, francia elegancia és magyaros kraft, illetve két jó kékfrankos egyúttal.
Zita food-ot is fogyasztottunk, Bartal Zita érti a csiziót, ha gasztronómiáról van szó. A rendezvényre színes quiche választékkal készült. Mozzarellás paradicsomos, camembert+alma, kékszőlő+kéksajt, krumplis+lilahagymás és még egyéb ízkombinációk várták az éhes borkortyolókat. A csemege jó volt hidegen is, de még jobb lett volna, ha frissen kerül ki a kemencéből. Sebaj, majd jövőre talán lesz rá logisztika!
A 23 éves Orsolya Pince boraival már elég régen találkoztunk. Az egri borvidéken az 5 hektáros birtok ostorosi központtal rendelkezik. Örömmel kortyoltuk végig a sortimentet, sokaknak a különleges sangoivese bor tetszett, a mi szívünket a 2018-as Kadarka #2 dobogtatta meg jobban. Számunkra talán az év egyik legjobb kadarkája. Fűszeresen elegáns, érett szamócás jegyekkel, penge savakkal, lágy tanninokkal, réteges élmény…
Folytatása következik, újabb termelőkkel és belemegyünk jobban a Mátra sűrűjébe…
(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )