Újhullámos borkóstoló Szekszárdról – Lajvér Avantgarde

2012. november 23. – Nyulasi Gábriel István

A szekszárdi Lajvér Avantgarde borokkal az alkotók, egy újhullámot szeretnének elindítani. Ezt szolgálta a pesti Mix Clubban megtartott boros sajtótájékoztató. A hangulatra és a borokra nem volt panasz, volt tánc, vetítés, svédasztalos vacsora, ahogy kell. Azonban, hogy mennyiben nyílt új fejezet a szekszárdi borok palettáján, azt kérem, majd a fogyasztó eldönti.

A további képek elérhetősége a Facebook-on ideklikkelve!

A festői Lajvér-völgy domboldalába simuló pincészet modern vonalai egy szuperszonikus, vadonatúj technológiájú és még annál is modernebb szemléletű borászatot rejtenek. Az épületet egyenes vonalai, szögletes formái látványosan kiemelik a tájból, míg az egymásba kapaszkodó lépcsőzetes kontúrok izgalmas párbeszédet folytatnak a domboldal teraszaival. Mindez tudatos és célratörő mérnöki munka és tulajdonosi szándék nyomán formálódott ilyenre, hisz a cél a kezdetektől az volt, hogy a természet adta lehetőségeket a legmodernebb formában fogalmazzák meg és adják tovább azoknak, akik nyitottak erre az új nyelvre. – Bemutatkozó a Lajvér pincészet honlapján

Hagyomány és modernitás, ezek a Lajvér szlogenek. Célratörés, támaszkodás a terroirra és az újdonság ereje. Letisztult szortiment, minimál art a címkéken, újvilági borstílus a palackokban. Hova soroljuk őket? Nem állnak be a „nagy öregek” közé, nem egy hagyományos családi pincészet benyomását keltik. Nem is tekinthetők feltörekvő kisebb kézműves vonulatba simulóknak, a nagyobb üzemméret miatt. Nagyon erős technológiai háttér, és tudatos marketing, tőkeerős befektetők állnak e nagyra törő vállalkozás mögött.

Az Eiffel téren található szórakozó helyen megtartott sajtótájékoztatón félhomályos bárhangulat fogadta a résztvevőket. Villódzó fehér és vörös fények cikáztak az asztalokon, amikor belépett a központi fénykörbe Grencsó Zoltán és partnere. Táncuk a formabontó avantgarde érzésnek igyekezett teret adni. Kortárs jazz-balett, kontaktelemekkel sűrűn tarkított, több szakaszból álló produkciójuk kellemes felvezetés volt. A nő és férfi közötti folyamatos interakció, a vívódás, az együttlét, és elválás mozgóképei elevenedtek meg.

A fények a tánc után a középen beszélgető, a konferáló embereket keresték. (többé kevésbé meg is találták őket) Az este narrátora a népszerű m1-es műsorvezető, Nagy Sándor volt, aki többek között a Borvacsora műsorfolyam, 22 borvidékhez kapcsolódó sorozatát is levezényelte. Herczeg Ágnes Nemzetközi Borakadémikusunk kommentálta a tételeket, és bemutatásukon kívül, Ági hangulatokkal, városokkal, helyekkel társította a borokat.

Jöjjenek az est borai

Kezdésnek egy kis fehér szösszenet került a poharakba. Ropogós, ám nem mentes némi bájos cukorkától a Cuvée Blanc 2012-es fehérbora. Érződik a masszív szaturálás (buborékok bizsergetik a nyelvet) Sauvignon Blanc, Pinot Blanc, Cserszegi Fűszeres szentháromságán. Könnyű és friss, egy jó fröccsnek is kiváló alapja. Illata alkotóihoz híven üdén fűszeres, Ági a párizsi pimaszságot látta benne.

Lajvér Rosé Primeur 2012. Ha van egy könnyű fehérünk a szortimentben, akkor kell egy rozé is, ez ma már magától értetődő. Menoirból készült ez a szép joghurtos, epres málnás telt illattal, abszolút piacos ízvilággal rendelkező rozé. Ehhez Áginak Sanghaj hangulata dukált.

Lajvér Siller 2012, Fuxli Fele Kadarka, egyik negyede Pinot Noir. Másik negyed pedig Kékfrankos. Buja kócos kis Siller 2012-t hoztak hordómintaként. Ível a vörösbor felé tanninjaival, még nincs kész, de van test. Áginak ez a félkész bor egy keleti fűszerpiacot elevenített meg.

Újabb hordóminta, Lajvér Szekszárdi „Gyümölcsös” 2012-es munkacímmel. Kékfrankos alappal, tényleg dübörögnek a gyümölcsök. Gyorsan vissza a hordóba! Meleg hangulatú borocska, látszik, hogy a napsütéses órákkal nem voltak híján Szekszárdon sem. Ágnes hangulata New Yorkot idézte.

Lajvér Kékfrankos 2011-es, kész van, könnyed, bársonyos, meggyes jóivású egyértelműség. Ágnesünk az erotika boraként aposztrofálta. Gyerünk összebújni a kedvessel (hiszen korábban sötétedik), kortyolni és csókolni, majd újra. Kerek a bor, konyakos, csajos, teljesen rendben van.

Tipikus bordó házasítás, Lajvér Szekszárdi (vörös) Cuvée 2011. A Franc 40%, Sauvignon 40% és 20% Merlot. Kis porosság, gyümölcsösség, pici fásság, fűszerek. Tanítható egyensúly, szinte már körző vonalzó kortyok…

Végére maradt a Merlot Lajvér 2011-es, a legcombosabb anyag, egyik újságíró hölgy szerint a meggyőzően, kellemesen száraz kategóriát meríti ki. Elegáns, karcsú merlot, nem tolakodik, hűvös picit, és van benne egy kis húzósabb tannin, ami idővel besimulhat, hiába nem hordóminta, fiatal borról van szó.

Komoly minőség, tökéletes technológiai tudatosság, újvilági dinamika, nagyrészt ilyen képpel zártuk a kóstolót, és jöhetett a svédasztal. A Lajvér bor a ma emberének – hangzik egy másik szlogen, és bizony, ha jól készülnek évről-évre, akkor ezt holnap is elmondhatják.

A további képek elérhetősége a Facebook-on ideklikkelve!

Kategória Egyéb