2010.05.31. – Nyulasi Gábriel
Még tavasszal történt, hogy a Tokaj Reneszánsz Egyesület megtartotta éves nyitó rendezvényét. Az 1995-ös megalapításuk óta nagy utat jártak be, nemzetközi szinten is elismertséget szereztek. Új helyszín, új tartalom, a változások egy kivételes estét produkáltak.
Hogyan lehet Tokaj-hegyalján végigsétálni pár óra alatt? Így szólt a borbemutató szlogenje ahol 16 pincészet mutatta be borait. Több, mint négyszázan voltak kíváncsiak a Tokaj Nyitányra amely rekord a rendezvény életében. Két mesterkurzussal készültek a házigazdák, az első bemutatóban a Michelin Guide által Bib Gourmand minősítést kapott 21 Étterem séfje, Lithauszki Zsolt és Christophe Deparday francia mesterszakács, a Pierrot Étterem új séfje komponáltak a tokaji borokhoz izgalmas ételeket. A párosításokban az új megközelítések voltak az uralkodóak, a várt siker nem is maradt el. Az Elte Campus tereivel, előadóival ideális helyszíne volt a borkóstolásnak.
Az első párosításban a paprika mágikus ereje uralkodott, mondhatni mindent vitt. Az étel: Füstölt lazacrolád karamelizált birsalmakockával, macskapöcsű paprika emulzióval. A borok: Füleky Furmint 2007, Béres Furmint Lőcse, 2007. Az első bor szép savakkal, jókora testtel, vaníliával, finom pörkölt mogyorós , ásványos jegyekkel mutatkozott be. A Béres birtok nedűjében a citrusok doromboltak, megkapó fűszerességgel, melyben ánizst, borsot véltünk felfedezni. Markáns savgerinc és az újfahordóból eredő ízhatások egészítették ki az élményt. Egyértelmű volt nálunk, hogy a második bor a győztes, hiszen a paprika erejével olyan harmóniát alkotott mely, az est egyik kiemelkedő párosításává léptette elő.
Az erős entré után, mi jöhet még? – nézett fel a kurzus közönsége. Az ételünk némiképp egyszerűbbnek hatott az előző fogáshoz képest: Tejszínes csirkeragu kucsmagombával. A borok: Orosz Gábor Hárslevelű, Király dűlő 2007, Dusóczky Száraz Szamorodni 1999. A két testes krémes textúrájú, bor megközelítőleg hasonlóan viselkedett az étellel. Orrhosszal nálam inkább a Szamorodni került ki győztesen. mint az utóbb kiderült valóban ehhez a borhoz tervezték a fogást. A kucsmagombamártás titka a lassú főzés, a csirke végső zamatát a pirítás adta meg.
A harmadik menetben már édesre fordult a helyzet borokban: Royal-Tokaji Áts Cuvée 2008, és Samuel Tinon Édes Szamorodni 2004. Az étel: Főtt káposzta aszalt szilvával libakolbásszal és csirke osztrigájával gazdagítva. A lengyelek bigos-ához hasonló étel káposztáját füstölt szalonnán indították el lassú főzéssel. Hiába a jó zamatokhoz idő és türelem kell, a káposzta egy része savanyú a másik része édes volt. Lithauszki Zsolt séf, itt megemlítette, hogy eredetileg a nyolc borhoz nyolc étel készült volna, ám ezt technikai okok miatt nem tudták kivitelezni. Az egyes ételekhez kóstolt két bor közül, mindig kifejezetten az egyikhez készültek a fogásokkal. A csirke osztrigája egy kifejezetten lesajnált részből számazik, a farhátból, ám annál ízletesebb ez a kis kagyló alakú húsdarab. Eredetileg fácánmellel tervezték gazdagítani a fogást, de nem találtak megfelelő minőségűt a piacon. Borjúalaplé, aszaltszilva, zsázsa. Az édes Szamorodni ölelte magához a különleges fogást.
Hogyan egyesülhet a közel-kelet és távol-kelet fűszervilága, egy tipikus magyar étellel? Az est különleges, és egyben számunkra meghatározó párosítására került sor. Az étel: Körömpörkölt római köménnyel, mandarinhéjjal, kardamommal és csillagánizzsal fűszerezve. A bor: Disznókő Tokaji Aszú 5 puttonyos 1993. A „rendszerváltó aszú” már szépen megérett, sok vihart kavart a megjelenésévelAz egzotikus fűszerek kiemelték az aszú ízrétegeit, a malacpofa és a velő dúsították az ételt. Hihetetlen komplexitás és intenzitás jellemezte a párosítást.
Egy vacsora a desszert nélkül nem teljes, a mesterkurzus végére is a koronát egy kivételes minőségű édesség tette fel. A Szántó Tibor által készített csemege, fehér csokoládé rétegből, furmint aszúszemből, bourbon vaníliából, aszalt kajsziból, és pirított mandulából állt össze. Ideális volt a Sauska (Árvay) 2003-as 6 puttonyos aszúhoz, amely éppen kezd átfordulni a fiatalos gyümölcsös ízvilágból, az érettebb felnőtt dohányos, markánsabb zamatokba.
Az egyesület 8. évjárat bemutatóján a 2006-os aszúk kerültek a terítékre, ez volt a második mesterkurzus tárgya. Kilenc bor reprezentálta a kiválasztott esztendőt, mely a Nagy jelzőt kapta. Nem túl sok, de tökéletes minőségű aszúszemeket sikerült szüretelni. Dübörög az erő a 2006-os palackokban, az évtized kiemelkedő évjáratával találkozhattunk megkapó fiatalságában.
A két mesterkurzus után már a zene vette át a főszerepet, lassan elpakoltak a borászok, emiatt sajnos kevés idő marad a kóstolásra. A Nemjuci zenekar koncertjén rövid ideig vettem részt, ám az ízlelőbimbóinkon még sokáig ott muzsikáltak a szép harmóniák. Molnár Péterrel a Tokaj Reneszánsz Egyesület elnökével egyetértve valljuk mi is, hogy a rendezvény sok tekintetben nyitás volt, új területek, új szemléletmódok felé.