2010. április 24. – Nyulasi Gábriel
Márciusban tartotta a budavári Királyi Borok háza Bor és Sajt kóstolóját, melyen Az ihatóbb Magyarországért játékán kisorsolt szerencsés nyertes is képviselhette a kulináris élvezetek rajongóinak táborát. Borkultúra és sajtkultúra – kezdte az összehasonlítást Félix Miklós sommelier, aki jó házigazdaként szépen felvezette a programot. Az impozáns kóstolóhelyen a Pinot Noir-ok és sajtok adtak egymásnak randevút. Aki szereti a borokat és a sajtokat, kézenfekvő, hogy ezeket együtt is kipróbálhatja. Keresheti bor és étek harmóniáit, miközben önmagát is megfigyelheti, vajon milyen ízjegyekkel áll barátságban? Ismerd meg önmagad az italod és ételed által!
A Pinot Noir a borok népes családjában előkelő helyet foglal el, világfajta, ám széles elterjedése mellett nem adja magát könnyen a bortermelőnek. A legnagyobb körültekintés mellett is előfordul, hogy bora nem a legjobban teljesít a palackban. Viszont ha kissé kényes előélete jól sikerül, és teljesülnek az igazi Pinot kritériumai, egy rendkívül elegáns nedűt kapunk. Finomságai, mélységei ezt a bort arra jogosítják fel, hogy a gasztronómiában is az elitet erősítse. A borok hercegének aposztrofálják kecsessége, és már ismert előélete miatt.
A Pinot és a sajt… Pompás találkozás lehet az ízlelőbimbókon egy jó párosítás. Hat sajt és hat bor várt a frigyre. Az alkalmi párok:
1. Chapel Hill Pinot Noir 2007. – Juhgomolya
2. Gere Tamás Pinot Noir 2005. – Brie
3. Pannonhalmi Apátság Pinot Noir 2006. – Debreczeni Illatos
4. Polgár – Pinot Noir 2005. – Ilmici
5. Edegger – Pinot Noir 2008. – Szegzardina
6. Vylyan – Pinot Noir 2006. – Lajta
Az indulás nem mindig zökkenőmentes, az első párosítás volt hivatott előkészíteni az ízérzékelést. Röviden elmondhatjuk, hogy egyszerűbb bor és egyszerűbb sajt találkozott. A Pinot-nál nem igazán tapasztaltunk fajtajelleget, a könnyedebb, jóivású vonalat képviselte. A sajt önmagában jól teljesített, 3 hónapos érleltsége még frissen, sósan töltötte be az ajkat. A frigy nem volt mentes a súrlódásoktól, kicsit karcos volt az első duett. Ennél a házasságnál bizony erőfeszítésekre volt szükség.
A második pár már jóval érettebb korban járult az anyakönyvvezető elé. A bor már kezdett igazi Pinot-ként duruzsolni, vele együtt a Brie sajt is, mely a lágy sajtokat reprezentálva közepesen megérve, gazdag aromákkal hívta fel magára a figyelmet. Együttesen az ajkakban szinte negédesen bársonyos játékot űztek. A házasság alapeszményét jelenítették meg, közösen egy magasabb minőséget produkáltak. Ez igen! – csettintettek többen a publikumból – ez a példa követendő!
A harmadik intermezzo meglepő eredményekkel szolgált. A pannonhalmiak az Apátságban igazi, kiegyensúlyozott, szinte körző-vonalzóval megrajzolt Pinot-t készítettek. Sajthercegnőnk egy rúzsos jellegű, tehéntejből alkotott, sárgás kérgű, lágy sajtok közé tartozó szépség volt. A sajt belseje ennek megfelelően lágy, krémes, telt mogyorós aromákkal kápráztatott el. Acélos herceg és Kardos menyecske – hol az egyik, hol a másik próbálta a nadrágot hordani. A viaskodás végén mégiscsak a sajt lett az úr a háznál. Tehát egy igencsak hullámzó párosítás részeseivé váltunk.
A negyedik liezonban a polgári érettséggel rendelkező Pinot még rumos gyümölcsöket is tett elénk, de már kicsit túl a csúcson. Hozzá a Mici, aki Ilmici, egy nagyon karakteres sajtasszonyság, lágyan omlott szét a szájban. Egy furcsa párosként szerepeltek ők együtt, nem annyira a harmónia, inkább a szenvedély uralta a frigyet. Tafferner Kriszta, játékunk nyertese a következő párt emelte ki:
„A kóstolón lehetőségünk nyílt hat kiváló magyar pincészet boraiból kortyolgatni, és kiváló magyar sajtokból csemegézgetni. Nagyon érdekes volt az asztaltársággal való egyeztetés arról, hogy vajon melyik borhoz illik a legjobban az adott sajt? Végül az Egedder pincészet Pinot Noir bora és sajt párját hoztuk ki győztesnek. A sajtok között feltűntek a magyar sajtgyártás remekei, és a különböző keménységűek egyaránt megjelentek.
A gyönyörű, rubintvörös színű borok teljesen lenyűgöztek minket, és a sajtokkal együtt egy igazi, különleges ízutazásban volt részünk az este során.”
A ötödik bor egészen elsöprő volt, Pinot esetében már szinte illetlen bujasággal fogadott illatban és ízben egyaránt. Megkockáztatnám, hogy mintha még némi maradék cukor is lett volna a kóstolt tételben. A sajt pikáns Szegzardina volt, rúzsos, szabadon érlelt kézműves darab. Önmagában mindkét fél megtette a magáét, de valahogy együtt nem haladt a szekér. A párosításban kicsit csikorgott az összeillesztés.
A hatodik, befejező mozzanat bora egy villányi Pinot, a 2006-os fantasztikus évjáratból, ám a meglepetéseknek nem volt vége. A Pinot herceg valahogy nem volt formában, elegáns zárkózottsága nem enyhült. Lehet, hogy a palack volt zavart állapotban, melyből származott. Lajta Hercegnő is kissé zavartan állt mellette, bár neki talán könnyebb volt a dolga. Összességében minden jó szándék ellenére ez a párosítás is kissé döcögősre sikeredett. Természetesen a szubjektum e téren is óriási. A kísérletek végén a 2. párosításban láttam a legnagyobb harmóniát, és a 4. párosításban a legtöbb izgalmat.
Játsszunk el néha a gondolatokkal, ne kössük gúzsba a nyelvünket sem, a konvencionális párosítások mellett próbáljunk ki merészebb duetteket! Soha nem tudhatjuk, hogy mikor találunk egy meglepő, de őszinte harmóniát. Hölgyeim és Uraim, a lehetőségek száma végtelen, csak a lét hossza szab határt, amíg megtehetjük, eresszük szabadon ízlelőbimbóink fantáziáját is!