Őszi BorMozi, a körforgás szépsége

2015. november 25. – Nyulasi Gábriel István

Immár harmadik boros-filmes esténkre készültünk a Vinopianoban. A recept egyszerű, jó borok és jó film hozzá, ez mindig beválik. Működik az esemény, ezt már az előző alkalmak is bizonyították. A film ezúttal a lírai képekben bővelkedő buddhista ihletettségű Kim-ki-duk rendezte Tavasz, Nyár, Ősz, Tél.. és Tavasz volt. A borok természetesen újra válogatott jó nedűk voltak, részletek cikkünkben… és akkor nemsokára jött a Novemberi BorMozi is (nov. 19.)…


ideklikkelve elérhető a többi kép!
A mozi csodálatos képekben jelenítette meg az évszakok körforgását, az emberi természet változékonyságát. Igen, fantasztikus képek és a víz, az áramlás körbevesz minket. Hol folyékony, hol fagyott állapotban. A sorsát senki nem kerülheti el, a bűnök elnyerik méltó büntetésüket, ez is benne van a történetben. Fanyar humor, kevés szóval, a cselekedetek által mesél Kim-ki-duk. Az európai-amerikai kultúrkörben filmeket élvező nézőnek, hosszú percekig tart az átállás, amelyben a gyors vágások, a gyerünk, menjünk dramaturgia után szinte megáll az idő ebben a koreai alkotásban.

Balatonföldvár, Podmaniczky Pincészet 2015, Irsai Olivér tartályminta száraz

Egy csoda, egy igazi szőlővirág, és gyümölcs limonádészerű egyvelege. Ott vannak a savak, frenetikus illat, már bor, de még nagyon gyümölcslé. Volt, akinek ez a megkapó báj, az új bor születése tetszett a legjobban. Szűretlen Irsai, de kár, hogy nem lehet ezt az állapotot konzerválni!

Eger, Tóth Ferenc, Bor Egri Leányka 2014

Már az új dizájnnal kedveskedik a pincészet, és a palackokat egyenesen Tóth Kata kezeiből kaptuk. Milyen egy bor, amelyet a frissességre terveztek, de aztán eltelik az az egy év? Bizony ott a palackbuké a reduktív kezd szépen átalakulni. Állnak a savak, lime, szőlővirág. Nem tud örökké fiatal maradni egy bor ezt már meg kell tapasztalni, főleg ősszel, amikor még nincsenek a poharakban az új évjárat borai. Hol szerencse éri a palackbontogatót hol pedig kudarc. Ebben az esetben, az Egri Leánykánk még éppen egyben van, úgyhogy ne is teketóriázzunk, hanem kortyoljuk be…
ideklikkelve elérhető a többi kép!

Tokaj, Mád, Lenkey 2008, Túlélő

Túlélni kell, tette ezt a szőlő Lenkey Gézunál, és mi lett belőle? Bizony a harcból már egy igazi Túlélő került ki. Amit a természet meghagyott, mert rendesen megtépázta a lisztharmat a fürtöket, egy triplaszelekcióval szüretelte. 60 százalék furmint, 30 százalék hárslevelű, 10 százalék muskotály alkotja a bort, ami három évet pihent a palackban, hogy egy igazi „lenkeys” nagy száraz tokajivá váljon. 7 éve már, hogy elkezdte az életét ez a bor, és vajon mennyi van még benne? Kóstoltuk már sokszor ezt a tételt és most kezd a legszebbé válni. A Túlélő most már nagyon él, olyan komplexitás van benne, olyan rétegek sós, ásványossággal, hogy ha marad belőle pár palackkal betölthet egy estét mondanivalóval.

Szekszárd, Schieber Pincészet 2014, Kadarka Siller

Nemrégen bukkantunk a Schieber Pincészetre Szekszárdon, feltörekvők, kiéhezettek a sikerre és ez jó. Abrakadarka, hirdeti a címke kadarkásított varázsigéje. És igen, ez a siller úgy áll, mint a cövek. Szépek a gyümölcsök, rendben a savak, friss és kompakt élmény még így az új sillereket várva. A Schieber pincészet nem állt be a sorba, nem fuxlisodott, mint a szekszárdiak nagy része. A siller kérem, az legyen siller, mi ezt valljuk. A kadarka meg különösen alkalmas sillernek, ennek az üvegnek még karácsonykor is ki lehet tekerni a nyakát.

Villány, Linnbrun Pincészet 2013, Syrah

Szerintem most ez az egyik legszebb Linnbrun bor, a maga fejlődő ifjúságában, hiszen messze még a csúcs. Fiatal a bor, még picit fésületlen, de a fajtajelleg fűszeres borsossága a vörösbogyósok, a hordó mellett megkapó. Érnie kell még és talán fog is, ha marad pár palackkal a pincészetnél belőle. Hideg egy kicsit a képlet, hűvös a bors, de nagyon szép…

Eger, Tarjányi Pince 2012, Nagyburgundi

A Nagyburgundi nem más, mint leánykori nevén a Kékfrankos vagy a Pinot Noir? Erről a szakértők véleménye megoszlik. Csakhogy a Tarjányi Család, egy olyan szőlőre talált, amelyet, nem akart egyszerűen lekékfrankosozni, hanem meg akarta adni a módját. Így lett a ritka, és régies csengésű Nagyburgundi a bor neve. Hiszen kevés olyan régi magyar szőlőfajtánk van, amelyet manapság is szépen lehet termelni. Nem is cáfol rá a nevére, ez a most hároméves bor, igazán szépen kikerekedett. Helyén van a hordó, az érett meggy és cseresznye, némi ásványosság. Lendületes a korty, és alapvetően egy hevítő karakter, jó hosszú és telt…

Tokaj, Mád, Lenkey Géza 2008, Dárius

Csodás édes kövek a végére, nem is hiányzott más… A Darius 81%-ban furmint, 19%-ban hárslevelű, összesen 1764 palack készült belőle. 65g a cukor ami benne maradt, sokkal inkább a talajról, az ásványosságról szól ez a bor… Igazi édes korona volt ez az estére!

Visszatérve a filmre egy érdekes kirándulás volt ez, és az átállás után, (ahogy felvettük a film rezgését) majd a befejező képsorok eljövetelekor is azt érzi az ember, hogy olyan a mondanivaló, amit még emészteni kell, amit még fel kell dolgoznia a nézőnek. Nem mindennapi élmény ez, amelyet a borok változékonysága még inkább felfokoz, így téve teljessé a bor és mozi működő párosát. Bizony ebben vastagon benne van a filmművészet lélekgyógyító ereje is, egy spirituális mondanivalóval rendelkező alkotás, benne van Buddha, benne van a körforgás. És ott rezeg még mindenkiben, akinek szerencséje volt és együtt élvezhette a borokat és a filmet… Legközelebb November 19-én éltük át a Kifulladás élményét a BorMozival, élménybeszámoló nemsokára…
ideklikkelve elérhető a többi kép!

(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )