2012. október 8. – Nork Kata
Profi volt az első Közép-Európai Sommelier Bajnokság
Büszkén számolunk be róla, hogy hazánk rendezte az első profi Közép-Európai Sommelier Bajnokságot szeptember 30. és október 1. között – a Magyar Sommelier Szövetség és a Bormarketing Műhely Nonprofit Kft. közös szervezésében a szigetközi Dunakiliti négy csillagos Diamant Hotelben.
A bajnokságra 6 közép-európai ország összesen 7 szövetsége delegálta versenyzőit, csapatonként 2 sommeliert, így 14 bajnok – jelölt indult a vasárnap délutáni elődöntőben.
A résztvevő országok: Horvátország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia (2 csapat) és Magyarország.
A második napi döntőre az a 3 versenyző pályázhatott, aki a legmagasabb szintű felkészültséget mutatta – mindezt szigorúan, az előző napi elődöntőn elért pontszámok alapján.
Cseh-, lengyel-, román sommelier-k küzdöttek meg a trófeáért, melyből végül az egyetlen női versenyző – a román Ilulia Scavo került ki győztesen. Ő viselheti a „Közép-Európa Sommelier Bajnoka 2012” címet.
Második helyen a lengyel Pavel Bialecli végzett, a dobogó harmadik fokára Jakub Ptibyl – cseh sommelier állhatott.
„A verseny rangban a harmadik legmagasabb szintet jelenti a sommelier világban. A prímet a négyévente megrendezésre kerülő világbajnokság viszi, ezt követi a kétévente lebonyolított Európa bajnokság.
A bajnoki cím tehát komoly elismeréssel jár, amit ha nem is válthat azonnal készpénzre a győztes, hosszú távon biztos alapot jelenthet számára, erkölcsi és anyagi vonatkozásban egyaránt.” (Kovács Antal alelnök)
Hazánkat Varga Norbert és Takács Alexandrosz képviselte – felettébb ügyesen, a középmezőnyben végezve. (szép volt fiúk, köszönjük!)
A verseny 2 napja sok izgalommal, feszült figyelemmel járt – mind a versenyzők, mind a bírák, a szövetségi tagok, a szervezők és az érdeklődő közönség számára is. Hivatalos nyelv az angol volt.
A versenyfeladatokat a szövetség tagjai állították össze, nemzetközi tapasztalatokra alapozva.
És hogy milyen feladatokban kell megmérkőzni egy ilyen versenyen?
A sommelier szakma minden területére kiterjedő, alapos megmérettetés volt ez a bajnokság: tesztlap helyes kitöltése, borok szakszerű leírása, értékelése, beazonosítása, párlatok felismerése, vörösbor dekantálása és felszolgálása szakszerűen a zsűri előtt – ezek voltak az első napi elődöntő feladatkörei.
A 14 versenyző a másnapi döntőig izgulhatott, hisz ekkor – a döntő előtt közvetlenül került kihirdetésre a 3 továbbjutó bajnok – jelölt.
A döntő napja nyilvános esemény volt, mely szintén egy plusz próbatételt jelentett a versenyzőknek. Az aznapi feladatok igazán összetettnek számítottak, többnyire éttermi szituációkat modelleztek, bemutathatták a közönség és a bírák elé kiálló pohárnokok profi tudásukat. Vendégek fogadása, ültetése, pezsgő ajánlása-felszolgálása; hibás borlap kijavítása; adott ételsorhoz komplett italsor ajánlása; vörösbor ajánlása, dekantálása, felszolgálása időkereten belül; bor leírása, értékelése; párlat felismerése és végül egy közös „meglepetés” feladat teljesítése. Olvasni is sok és hosszas, nemhogy szakszerűen, precízen, maximálisan végig-és végrehajtani…
A versenyzők valóban profi módon helyt álltak, kérdéses szituációkban kivágták magukat, bizonyítva rátermettségüket.
A leglátványosabb talán a közös meglepetés feladat volt a végén – a versenyzők is csak ekkor szembesültek a soron következő kihívással: magnum pezsgőspalack tartalmának szétosztása oly módon, hogy 13 pohárba egyenlő mennyiségben kerüljön a pezsgőből, egy öntésre, visszalépés és utántöltés nélkül. A sommelier-k szép munkát végeztek, az esemény pedig jól eltalált – amolyan ünnepélyes – záróakkordja lett a bajnokságnak.
Összességében is nagyszerű és becsületes felkészülésről tettek tanúbizonyságot a szervezők. Hibátlan, nemzetközi szintű, valóban profi bajnokságot sikerült megrendezniük, lebonyolítaniuk.
Gratulálunk a Magyar Sommelier Szövetségnek, aki egy évvel ezelőtt – az újraalakuláskor – aktív szövetségi életet ígért… és íme! Elismerés és köszönet a Soproni Bormarketing Műhely Nonprofit Kft-nek is – Rigler Zsolt ügyvezető igazgató képviseletében – szakszerű és szintén lelkes együttműködéséért.
A díjátadó ceremónián Káli Ildikón, a szövetség elnökén-, Kovács Antal alelnökön-, és Klemens Ádám főtitkáron kívül Iváncsics János – Mosonmagyaróvár alpolgármestere és Leitner László – a Szigetközi „Friss Víz” ügyvezető igazgatója (és egyben a rendezvény „vizes” támogatója) is részt vett. /itt megjegyzendő egy kiváló új termék: Borvíz! Neutrális ízvilágú, ám finoman lágy helyi ivóvíz, finom szénsavval palackozva – ideális fröccsalap!/
A frissítő víz elérhető volt egy közös, független helyiségben, ahol a minőségi kávé melletti beszélgetések részeként észrevétlenül kis kávékultúrát is magunkhoz vehettünk, a Molinari Caffe és Király László barista által.
A rendezvényt kísérő programok szintén elismerést érdemelnek.
Gálavacsoráról a hotelhez tartozó kitűnő konyhával (és érzékkel) működő Sári Csárda – és a szövetségi sommelier tagokkal kibővített – séf-csapata gondoskodott. A borvacsora jellegzetesen hazai borokra alapozta a hozzá társított menüsort – köszönhetően a szakértő társaság felkészültségének. Asztaltársam: Deák József szövetségi sommelier tag – végigkommentálta az ízletes – élvezetes vacsorát, kulisszatitkos mesékkel – történetekkel fűszerezve az egyes fogásokat (mindent megtudhattunk az előkészületekről, az előzetes összekóstolásokról, menüválasztásról… titok nem maradt!)
Szintén asztaltársaságunk – Daniel Zottu a román sommelier szövetségek egyikétől, egyben zsűritag – hálásan hallgatta a beszámolókat, és nem meglepő módon igen jól ismerte a felszolgált magyar borok sorát (melyek jól képviselték a hazai fajtákat – mint cserszegi fűszeres, somlói juhfark, kadarka, kékfrankos, furmint, valamint egy tokaji aszú, egy siller és egy pálinka).
Káli Ildikó elnök és Kovács Antal alelnök kedves házigazdaként gondoskodtak az est- és a vendégek jó hangulatáról.
Szintén kellemes és hasznos program volt a döntő előtti „feszültségoldó” kirándulás Pannonhalmára, ahol az Apátság megtekintése után főszerepben természetesen az Apátsági Pincészet látogatása állt. Gyönyörű időben, csodaszép helyen, tökéletesen elkészített borok. Mi lehetett volna teljesebb befejezése a kirándulásnak, mint a pannonhalmi Viator Apátsági Étterem ezalkalomra kreált ebéd-menüje, természetesen kitűnő apátsági borok társításával. (a pincevezetést és a finom ebédben való közreműködést Illés Tamás pincevezetőnek köszönjük)
A Magyar Sommelier Szövetség elnökségétől véleményt kértünk arról, hogy érzéseik szerint és a visszajelzések, tapasztalatok alapján hogyan sikerült a Bajnokság, melyet a következőkben foglaltak össze:
„A verseny megrendezése és lebonyolítása mindenképp hasznos volt, erősödött általa a szövetségünk szakmai megítélése. Teljes egészére vonatkozóan sikerről számolhatunk be. Létrehoztunk általa egy új bajnokságot, amit a jövőben hozzánk kötnek majd. A fáradozás tehát nem volt hiábavaló, sőt A visszajelzések nagyon pozitívak, az összes szövetség elnöke gratulált nekünk.”
Mi is gratulálunk, és a továbbiakban is hasonlóan sikeres működést kívánunk!