2013. június 27. – Az ihatóbb Magyarországért
Első alkalommal rendezték meg a monori Családi Borok Versenyét. Az ihatóbb Magyarországért teljes mértékben egyetért a megmérettetés alapvetésével. „Az idén első alkalommal megrendezett verseny célja, hogy azokat a családi pincészeteket is reflektorfénybe állítsa, akiknek eddig nem volt módjuk megmutatni szakértelmüket, tudásukat a nagyközönség előtt.” – dr. Urbán András, a Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége alelnöke. Kiemelkedően fontos a családi munka a pincészetben, a jó ár/érték arány. Mi kell még a magyar fogyasztónak? A jó minőség! Erre szolgálnak az ilyen seregszemlék.
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Mivel egyetértünk a nemes célokkal, ezért támogatjuk is a borversenyt. Segítséget nyújtottunk a szervezésben, a borászok megkeresésében, illetve magában a borbírálatban is aktívan részt vettünk. A támogatásunk harmadik alappillére a bortudósítás, hiszen a borfogyasztónak értesülnie kell a verseny eredményéről. Tudnia kell, hogy a polcról leveheti a verseny győztes borait, a borkortyolók széles rétegeit szeretnénk elérni.
A monori Strázsahegyen a KultPince mint már annyiszor, bizonyította ideális helyszínként a sokoldalúságát, bár hol máshol lehet leginkább otthon egy borverseny, mint a pincék közelében?
A borvidékek közül többek között Szekszárd, Tolna, Villány, Sopron, Balatonboglár, Balaton felvidék, Badacsony, Hajós-Baja, Kunság és Tokaj is képviseltette magát. Tehát a Monor Környéki Strázsa Borrend által rendezett eseményre az ország minden tájáról érkeztek bírálatra a tételek. Szükség van sokszínűségre és az olyan borvidékek képviseletére, amelyek eddig még nem nagyon mutathatták meg magukat.
Részletek a verseny szabályzatából: „Családi pincészet: olyan családi tulajdonú borászat, amelynek működtetésében a családból legalább két fő aktívan vesz részt. A család tagjai közötti kapcsolat lehet egyenes vagy oldalági rokonság, illetve házasság.”
A zsűrinek nem volt könnyű a dolga, szoros volt a küzdelem. Flottul, jó hangulatban ment a borbírálat mindkét bizottságban. A borok minőségére sem lehetett panasz, jól teljesítettek a beküldött tételek előválogatás nélkül is.
„Családi bor: olyan bor, amelyet nemtől és generációtól függetlenül mindenki szívesen fogyaszt minőségi kategóriától függetlenül. Ajánlott kiskereskedelmi fogyasztói ára legfeljebb bruttó 2000 Ft literenként. A családi bor kizárólag olyan szőlőt tartalmaz, amelyet családi pincészet tagjai saját maguk művelnek vagy műveltetnek, vagyis a „termőföldtől az asztalig” felügyelik a szőlő termesztését és feldolgozását, illetve a bor készítését.”
Eredmények (aranyérmes borok)
Rajnai rizling 2012 Monor, Szárazhegy Lukácsy Pincészet arany, kategória győztes
Rajnai rizling 2012 Szigetcsép Gál Pincészet arany
Pinot noir rozé 2012 Szigetcsép Gál Pincészet arany, kategória győztes
Rozé cuvé 2012 Sükösd Bán Bor arany
Bikavér 2011 Szekszárd Mészáros Borház arany, kategória győztes
Kékfrankos 2011 Paks Fabro Pince arany
Rajnai rizling, Ambrózia jégbor 2007 Baja Sümegi és Fiai Pincészet arany
Itt megtalálhatod a borverseny részletes eredménylistáját
A borbírálat sikeres befejezését egy kiadós ebéddel ünnepeltük meg, majd a Csúzi Családi Pincészetnél tettünk látogatást. Jó volt látni a Csúzi-családnál tenni akarást, az ötletességet, és a becsületes elhivatottságot. Boraik mellett házi hústermékeiket, illetve a már több ízben és kiszerelésben kapható almalekvárjaikat is megkóstolhattuk.
Igen, ez a vidék ereje jó kezekben – a borágazat, a mezőgazdaság teljes spektruma – képes megtartani és eltartani az embert. Nem könnyű kenyér ez, a föld hol ad, hol elvesz, ám a kitartó munka meghozza gyümölcseit, ez láthattuk a monori Strázsahegyen is.