2014. október 31. – Az ihatóbb Magyarországért
Vannak kiemelt pincészeteink, hozzájuk bármikor szívesen elruccanunk egy kis bortúrára vagy nagyobbacskára. A kedvenc úti célok közé tartozik a szigetcsépi Gál Szőlőbirtok és pincészet. A 2014-es esztendőben bizony már az 5. látogatást tettük a borászatnál. Pestiesen szólva (elvégre a Csepel Szigeten járunk) nem semmi év van a pincészet mögött, hiszen a borász: Gálné Dignisz Éva (első női borászként) az Év bortermelője 2014 cím birtokosa lett.
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
A borok ismét jók voltak, méltóak az előző évjáratokhoz. Házigazdáink szépen felépítették a sort: Ezerjó 2013, görögnek a fehérhúsú gyümölcsök, savgerinc az van! Olaszrizling 2013, citrusokkal táncoló, friss szőlő zamat, kesernyével záródva. Cserszegi Fűszeres 2013, pajzán illat, elbájol és ott a beste teste is. Műsoron kívül jön egy jó Chardonnay a Balaton-felvidékről 2011-ből, telt téma, jó a hordó! Aztán Rozék (2013) párban: Szent Márton a csipkebogyós, Kékfrankos a málnás. Vörösborban a Kékfrankos 2011-ből bársonyos, meggyes, nagyon jó ivású. Újra a balatoni birtokrészről egy 2011-es Cabernet Sauvignon, ásványosan, meggyesen, éretten a pohárban (a nap bora).
A végére kis nyalakodás, egy kései szüretelésű Rajnai rizling 2012-ből, félszáraz érzet, 8g sav, 30g cukor. Mazsolával telített zamatban, illatban, ez a 2012.11.07-én leszedett tétel. Aztán a savak megtették a hatásukat, éhünket a helyben készült ízes gulyással vertük el.
Gál Zsuzsit, a pincészet marketingesét, a kitüntetett borász kedves leányát kérdeztük az utóbbi év történéseiről.
Milyen volt a hatása Az „Év Bortermelője” díjnak?
Álmunkban sem gondoltuk volna, hogy a díjnak köszönhetően ekkora figyelemben és szeretetáradatban lesz részünk. Ez valószínűleg annak is köszönhető, hogy közvetlen kapcsolatot ápolunk a vevőinkkel illetve továbbértékesítő partnereinkkel, valamint mert édesanyám az első nő, aki megkapta ezt a díjat. Mind a mai napig, szinte mindennap kapunk még telefonon, levélben vagy személyesen gratulációt, és még mindig kapunk különböző médiafelkéréseket. Úgy gondolom, főleg ezeknek a szerepléseknek (TV, magazinok) volt a legnagyobb hatásuk magának a díjnak széles körben való megismertetésében.
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Ezenkívül tovább nőtt a forgalmunk is, illetve szélesedett a vevőkörünk: több áruházlánc is megkeresett minket, és (a nem túl nagy kapacitásunk miatt) korlátozott mennyiségben immár kaphatóak a boraink a Metro, Tesco és Auchan áruházakban is, a több éves CBA Príma kapcsolaton túl. A harmadik lényeges hatás pedig a borbemutatóra, borvacsorára, bemutatkozásra való felkérések megsokasodása volt. Rengeteget utaztunk, az ország minden részébe, hihetetlen nagy volt az érdeklődés, amelynek hál’Istennek, még most sincs vége! Ennek következtében embert próbáló évünk volt, szinte mindig hétvége nélkül, főleg édesanyámnak, akinek a sok borbemutató és utazás mellett az adminisztrációs és pincei munkálatoknál is helyt kellett állnia, ezeken kívül, nemrég kezdtük a pincészet bővítését is. Erről külön cikket is lehetne írni, hogy bírja mindezt egy nő, anyuka, feleség a háztartás mellett.
Hogy telt a nyár és a szüreti időszak?
Most már kezdünk levegőhöz jutni… Ám egészen augusztus végéig rengeteg meghívásnak tettünk eleget az ország minden táján, közben egy hét pihenőt tartottunk, szakmai kirándulással egybekötve, amikor Franciaországba utaztunk és kedves barátainkat, kollégáinkat látogattuk meg Bordeaux-ban és Saint Émilionban. Fantasztikus élményekkel feltöltve értünk haza, illetve azt is nyugtáztuk, hogy az ottani legkiválóbb château-k is ugyanazokkal a napi gondokkal küzdenek, mint mi itthon. Aztán pedig csak a szüretre igyekeztünk koncentrálni, mert számunkra tényleg ez a legfontosabb, hogy a következő évjáratban is szép borok szülessenek. Ilyenkor minden mást félreteszünk, és mindenki, éjjel-nappal a szüretre, a szőlőre figyel. Mivel az öcsém nem csak szőlészként, hanem növényorvosként is végzett az egyetemen, most aztán „be volt dobva a mélyvízbe”. Szerencsére sok kihívás árán is, de édesapám harminc éves szakmai tapasztalatával együtt meg tudták védeni a szőlőt, így teljesen egészséges, szép termés került feldolgozásra. Persze volt egy-két fajta, amely nem tudott megfelelően fejlődni a szeptemberi esőkben, mint például a Rajnai rizling, úgyhogy sajnos idén abból nem is készítettünk bort, hanem eladtuk szőlőként, mint általában egyébként is a termés egy részét.
Mik a terveitek késő őszre?
Még tart a szüret hosszas adminisztrációs munkája, emellett lassan nálunk is kész lesznek az új borok, azokat fogjuk palackozni, illetve épp építkezünk, mint ahogy már említettem, a borház mellett lesz egy új palackozó- és raktárhelyiségünk, gépszínünk és majd a későbbiekben szeretnénk egy hagyományos kis pincét és borüzletet is.
Sok erőt és boldogságot kívánunk innen is a borászat minden tagjának, és ha az Ég is úgy akarja 2015-ben is bortúrázunk egyet a Gál Szőlőbirtok és Pincészethez.