Szögezzük le az elején: a somlai bor leginkább 3-4 évesen kezdődik el…
Ezt írtam a Somlóról mintegy 11 évvel ezelőtt:
“Somló egy fogalom, a somlai nedű egy csoda. A pannon szőlőtáj ékköve, a mineralitás csúcsa. A világbéke bora, a Magyar borkultúra buddhája, Hamvas Béla szerint. Ha Somlón járunk, kapaszkodjunk fel a kilátóba, és ha szerencsénk van láthatjuk akár a Badacsonyt és társait is a Balaton mellől. Ha nagyon tiszta az idő , még az Alpokig is vetülhet szemsugarunk. Igyunk somlóit, gyógyír minden bajra – helyben még ízesebb – nem véletlenül lehetett a patikákban is kapni régen. És térjünk vissza, látogassunk ki minél többen, bármely évszakban! Somló kihagyhatatlan, tapasztaljuk meg Isten kalapjának erejét!” Klikk a képekért! (2008. október 17.)
Somló az Somló
Mindig is a szívem csücske lesz ez kis borvidék, mely amilyen aprócska, olyan karakteres. Nem változott a véleményem azóta sem… Borai tüzesek, ásványosak és jól érlelhetőek. Erről híresek már régóta és nemcsak a maharadzsának és Hamvas Bélának okoztak és okoznak ma is örömet. Jól érlelhetőek és bizony kell is az a pár esztendő, hogy igazán összeálljanak. Ez mindig bebizonyosodik, tehát 1-2 éves somlóit kóstolni, olyan mintha “en primeur” megállapítaná az ember, hogy igen ez is jó, meg ez is jó – lesz… Ám kell még neki az a pár év pihenés, hogy aztán kikerekedve teljes pompájában álljon ott a poharat nedvesítve a nemes fogyasztó előtt.
A BorJour összefogta
Szép felhozatalt trombitált össze a BorJour csapata a kevés hiányzótól eltekintve igazán széles palettát kortyolhatott az úri közönség. Látszott, hogy Somló kóstolóra nagy igény van, hiába voltak konkurens rendezvények, szépen hullámzott a tömeg a Stefánia Palota díszes termeiben. Jó érzés látni, hogy más is rajong a szép somlai borokért, nemcsak a vörösbor kultusza uralkodik felettünk.
Ásványos, cool, nászéjszakás…
“Közel 30 somlói borászat mutatja be borait a Borjour Somló Nagykóstolóján. Ásványos, cool olaszrizlingek, furmintok, hárslevelűk, na és persze sok-sok nászéjszaka bora egy helyen!” – így hirdették a szervezők. Valóban volt minden amit leírtak, a somlórajongók nem távozhattak csalódottan. Az ősi tétel bebizonyosodott újra, hogy a legjobb formát a 3-4 éves vagy annál idősebb borok tudják mutatni.
Pár villanás a kóstolóról
100-150 bort az ember nem kóstol végig, mire jutna idő? Mennyire kifáradna az illető a végére. Terminátor üzemmódban végigköpködve egy percet nem beszélgetve, némán suhanva az asztalok között.. Meg lehet csinálni, testi-lelki-szellemi áldozatot hozva, de biztos beletörne a vállalkozónak a nyelve a bazaltba… Szóval, szerintem nem éri meg az ilyen jellegű hősködés, úgyhogy mi is csak néhány villanásra vállalkoztunk. Jöjjenek sorban…
Dénes Pincészet Raffineé 2015 gyöngyöző – 4 éves, erős, bubis, édes, kesernyés… Nagy kedvencem, hihetetlen bor, olyan mint egy tonic, amelybe már nem is kell gin. Ott vannak még a citrusok, fűszerek, kerekség, izgalom… Zseniális tétel, vajon még hány palack van belőle? Kellene néhány ládával…
Barcza Somlói Juhfark 2017– Zárt még a szerkezet, érezzük az ébredő erőt, ott alszik a vulkán, de még idő kell neki. Elegáns a kesernye, de még nincs kisimulva, jönnek a citrusok, megvan az ígéretes textúra. Éppen nyíló bimbó állapot…
Kőfejtő Pince Nagy-Somlói Olaszrizling 2017 – Mint egy pékség úgy fogad, kenyeres, kiflis élesztős, lisztes illatjegyekkel indít. Aztán háttérbe húzódik a pékáru alosztály és jön a citrusos riolit lágyan. Nem feszes a szerkezetet, inkább a megszokott jól iható Somló arcát mutatja.
Spiegelberg Kézműves Pince Nászéjszakák bor 2014 – Milyen jó, hogy már eltelt 5 év a 2014-es évjárat óta! Légiesen elegáns bor, gyönyörű a szerkezet is. Nem nehezedik rá az emberre a bor, kis keserűmandula, sós, pörköltjegyek, grapefruit… A savak is a helyükön vannak. Szépen érett és elég hosszú is a korty, jól élvezhető komplexitás…
Kolonics Pincészet Juhfark 2018 – Friss a bor, de ennek ellenére már eléggé élvezhető. Jó a szerkezet, némi animalitás és kövek és kövek. Fiatalka, szép az ásványosság, még érnie kell, benne van a potenciál…
Barnabás Pincészet Furmint 2017 – Kissé zárt formát mutat most a bor ezen az estén. Masszívan, vaniliásan jön a hordó a szippantásra. Érződik benne a megszokott ásványos szerkezet a fa mögött. Érnie, simulnia kell a tételnek, határozottan ígéretes most is, de mi lesz majd még 2 év múlva! Lehet, hogy sajnos addigra el is fogy…
Tornai Pincészet Grófi Juhfark 2017 – Érződik, hogy igen érett alapanyagot is használtak, már a bor színe is erről árulkodik. A fejlődésben is előrébb tart, mint az évfolyamtársai. Húsleves, csillagánizs, lime befőtt. Robusztus, sűrű bor, a megszokott komplexitás, ebből nehezen gurítasz le egy palackkal, de nem is arra való…
Köszönjük a meghívást a BorJour Csapatának…
(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )