Idén negyedik alkalommal adott otthont Villány a Franc & Franc Nemzetközi Cabernet Franc fórumnak és kóstolónapnak.
Tüske Gyöngyi írása (II. rész)
Cikkünk első része idekattintva olvasható!
California dreamin’
Ebédszünet után Peter McCombie Master of Wine felvezetőjét és a fajtaismertetőt követően Lori és Michael Budd léptek színpadra, akik a kaliforniai Dracanea Wines tulajdonos-borászai. Elsőként Lori mesélte el, hogy váltotta valóra álmát és hozta létre a december 4.-ei Cabernet Franc Day-t. Az ötlet onnan származik, hogy Lori nem tudta tétlenül nézni, hogy éppen a kedvenc borának, a „cabfranc-nak” nincs világnapja. És miért éppen December 4.-e? Mert ezen a napon hunyt el a korábban említett, a cabernet franc meghonosítójának tartott legendás Richelieu bíboros. A 2015-ben kezdődött közösségi média kampány 2017-re elérte a 4 milliós nézettséget. 2018-ra két live chattel is készülnek, az egyik beszélgetésben a „cabfranc fun-ok” cseveghetnek kedvenc fajtájukról egymással, a másikban pedig kérdezhetnek a programban részt vevő borászoktól. Lori elmondta, hogy az Egyesült Államokban a közösségi médiának és a filmeknek is nagy hatása van a közízlésre, akár pozitív, akár negatív értelemben. Az 5 Oscar-díjra jelölt Kerülőutak című film egyik jelenetében például az egyik szereplő magából kikelve jelenti ki, hogy nem hajlandó merlot-t inni, melynek következtében érezhetően csökkent az USA-ban a merlot fogyasztási kedv. Lori elárult pár kulisszatitkot, amik támogatták őt kampánya sikerében, például, hogy „cabfranc” mintákat küldtek borbloggereknek, akik később oldalaikon beszámoltak a borral kapcsolatos tapasztalataikról, ezzel is népszerűsítve a fajtát a fogyasztók körében. #CabFrancDay alatt mi is követhetjük a 2018-as eseményeket.
Lori után férje, Michael mutatta be 3 „cabfranc”-on keresztül az kaliforniai stílusokat. Kalifornia méretéből adódóan az ottani termőterületek eltérő talaj-, és éghajlati adottságokkal rendelkeznek, melyeket Albert J. Winkler, a Kalifornia Egyetem professzora által létrehozott klímaklsszifikációs rendszerbe, a Winkler skálába sorolnak be. Az öt kategóriát a szőlő növekedési időszakában 10°C feletti átlaghőmérsékletet meghaladó napok számának összege alapján osztják fel, a legjobb minőségű borokat adó területek az I., II., és III. régiókban esnek, melyek jellemzően az óceán közelében helyezkednek el. Villány az adatok alapján a Winkler skála III. régiójába esne, ebből is eredhetnek a hazai és a kaliforniai borok közötti esetleges hasonlóságok.
A Draecena Wines két kóstolt bora két különböző cabernet franc klón és a készítésük módja is eltérő. Az első, 2016-os Cabernet Franc, 20 hónapot töltött hordóban, 20%-ban francia tölgyben, ízében az édeskés erdei gyümölcsöség dominál. A 2016-os Cabernet Franc Reserve dűlőszelektált tételben már nagyobb hangsúlyt kapnak a savak az élénk gyümölcsösség mellett. Végezetül a 2014-es Lang & Reed Cabernet Franc került a poharainkba a Napa-völgyből, cseresznyés, közepes testű bor, mérsékelt tannintartalom.
„A chilei borok olyanok, mint a Volvo – megbízhatók, de unalmasak”. Vagy mégsem?
Tim Atkin brit Master of Wine szállóigévé vált mondata ma már nem biztos, hogy megállja a helyét. Ezt bizonyította Ximena Pacheco, a chilei Pulso Wines főborásza által vezetett „Chile, a sokszínűség kincsesládája – a cabernet franc három meglepő arca” című előadása és a közben kóstolt borok. Ximena – aki a Sauska Villány tanácsadójaként korábban megfordult már hazánkban – részletes bortörténeti előadásában mutatta be Chilét. Az országban nincsenek őshonos fajták és Európával ellentétben a filoxéra sem sújtotta, elhelyezkedésének köszönhetően alacsony a fertőzésveszély, így a permetezés általában elhanyagolható (ami pozitív hatással van az árképzésre is). A borkészítéssel a spanyolok ismertették meg az országot, ám a francia – elsősorban bordeaux-i – hatások is meghatározóak voltak a chilei borászat profiljának kialakulásában. A világfajták közül megtalálható itt a cabernet sauvignon, a carménère, a pais és természetesen a cabenet franc, melynek aránya évről évre bővül a folyamatos újratelepítéseknek köszönhetően. A magyar fogyasztó is kifoghat egy-egy kincset akár a német üzletláncok polcain, mert mára Chile felküzdötte magát a világ élvonalába, nem csak az export volumenek, hanem a minőség tekintetében is.
Három tételt kóstoltunk, az első a 2015-ös Pulso Cabernet Franc a Colchagua-völgyből, ami Santiago-tól délre található a tengerparti zónában, talaja gránit. Ebből a borból mindössze 229 palack készült, lendületes, fekete bogyós gyümölcsös, borsos, összetett. Ezt követte a 2015-ös Tabali ‘Vetas Blancas’ Reserva Especial Cabernet Franc, ami a 250 méterrel a tengerszint felett található Limari-völgyből származik. Ez a régió északon van, 24 kilóméterre a Csendes-Óceántól, talaja meszes. Gyümölcsösség és paprikásság, magas tannintartalom és hordós jegyek jellemzik. Végezetül a 2014-es Gillmore Hacedor de Mundos Cabernet Franc Old Vines-t ízlelgettük, az ország déli részéről, a part közelében lévő száraz Maule-Völgyből származik, magas kvarc tartalmú gránitos talajról. Ízében a gyümölcsösség dominál, de a paprikás jelleg is megjelenik. Nekem ez ízlett a leginkább.
Ó-ó-ó, Afrika!
Peter McCombie lépett ismét a pódiumra, hogy bemutassa Dél-Afrika borászatát. Dél-Afrikában a borkészítés hosszú múltra tekint vissza, a XVII. században a hollandok telepítettek itt először szőlőket. Ám az ország csak a ’90-es évektől tért vissza a világ „bortérképére”, egyrészt mert itt is pusztított a filoxéra, másrészt mert az apartheid rendszer ellen bevezetett nemzetközi embargók elszigetelték, így nem csak a verseny-, de a technológia hiánya is negatívan hatottak a dél-afrikai borok minőségére. A Fokvárostól keletre található Stellenbosch és környéke tekinthető a dél-afrikai borászat bölcsőjének, jelenleg itt található az egyetlen olyan egyetem, ahol szőlész-borász képesítést lehet szerezni és ahol borkutatási központ is működik. Gyorsan növekszik a térségben a borászatok száma, a nagy szövetkezeti pincék mellett egyre inkább teret nyernek a piacon a kisebb pincészetek is, boraik pedig szépen muzsikálnak a nemzetközi megmérettetéseken.
A három tételes borsor szándékosan kezdődött a legrégebbi, 2014-es Warwick Cabernet Franc-nal, Stellenbosch-ból. A piros bogyós gyümölcsösség mellett ebben a borban is érződik a zöldpaprikás jelleg. Öreg tőkék bora, 22 hónapig érlelték francia barrique hordókban. A 2015-ös Glenelly Glass Collection Cabernet Franc szintén Stellenbosch-ban készült. Friss, lendületes bor, piros bogyókkal és paprikával, 12 hónapig érlelték francia barrique hordókban. Végül, de nem utolsó sorban a 2016-os Gabrielskloof Cabernet Franc The Landscape Series került a poharainkba Gabrielskloof-ból, ami Stellenbosch-hoz képes délre helyezkedik el. Lágy gyümölcsösség, kis kávé, kerek kis bor. Spontán erjedt, 18 hónapig volt 500 literes hordókban érlelve, 30%-a került francia tölgyfahordóba.
Hova tovább?
Az előadások végeztével újra Horkay András vette magához a szót és foglalta össze a Fórum eseményeit. Horkay egyetértett Peter McCombie-val abban, hogy a Villányi Franc képes lesz világviszonylatban is képviselni a Villányi borvidék stílusát. A világ trendjeit figyelemmel kísérve a villányi borászok tanulhatnak és fejlődhetnek, tovább építve a Villányi Franc márkát a fajta és a borvidék összekapcsolásával. Az újvilági borok által reprezentált három stílus elemeivel a Villányi Franc is tud hasonlóságokat mutatni, legyen szó akár a kaliforniai borokra jellemző bársonyosságról, vagy a chilei és dél-afrikai borokban megtalálható frissességről és lendületességről. A külföldi piacokon történő jelenlét és a még tovább erősített marketing-kommunikáció jelenthetik a Villányi Franc nemzetközi sikereinek kulcsát.
Cikkünk első része idekattintva olvasható!
(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )