2010. december 3. – Nyulasi Gábriel
Nem született meglepetés, az Év bortermelője választás sajtótájékoztatóján. A Magyar Borakadémia hozta a papírformát döntésével, így a díjért már 7 éve versenyben lévő Légli Ottó került ki idén győztesen az ötfős végjátékból. A Magyar Bor Akadémia december 3-án 12 órakor sajtótájékoztató keretében hirdette ki, Az Év Bortermelője 2010 díj nyertesét, aki 2006 (Garamvári Vencel) és 2008 (Konyári János) után most újra a Balatonboglári borvidéket képviseli. Képgalériával: az eredményhirdetésről, és az ünneplésről…
A sajtótájékoztatón, a jelöltek bemutatkozása után: (sorrendben) Légli Ottó – Balatonboglári borvidék, Gálné Dignisz Éva – Kiskunsági borvidék, Vida Péter – Szekszárdi borvidék, Dúzsi Tamás – Szekszárdi borvidék, Áts Károly – Tokaji borvidék, Dr. Kállay Miklós, a Magyar Bor Akadémia elnöke jelentette be a győztest. Beszédében idézte Petracát a humanista költőt: „Nem a pacsirta, hanem a dal a fontos!” Légli Ottó megválasztásával, a díj történelmében 4. alkalommal kerül a Balaton, a magyar tenger partjára az elismerés. Ezúton gratulálunk a díjazottnak, és a jelölteknek egyaránt. Az elismerés nem kopott el, hiszen az érdeklődés továbbra is hatalmas, az Év Bortermelője cím iránt.
Légli Ottóról:
A Kertészeti Egyetem Főiskolai Karán diplomázott, 51 éves balatonboglári borásszal édesapja, édesanyja szerettette meg a szőlőművelés, borkészítés mesterségét. Szakmai pályafutását a Balatonboglári Állami Gazdaság Kísérleti Telepének vezetőjeként kezdte, 1989-ben saját borászatot alapított, amelyet jelenleg is vezet. Légli Ottó jelenleg 33 hektárról szüretel. Az évi 1200 hektoliter borának 90 százaléka magyar borfogyasztók asztalára kerül, a többi kikerül Angliába, az Egyesült Államokba, és Szlovéniába.
„Szőlőterületeink Balatonboglár Borvidéken a Somogyi-dombság Balaton közeli lankáin találhatóak. Somogy, amely a vármegyék közül elsőként kapott címert, pajzsán egy szőlőfürtöt tartó vitézi karral, már a római kortól jelentős szőlőtermesztéssel bírt. A változatos felszínű, védett, meleg domboldalakon, magas mész és agyagtartalmú lösztalajon, érett, zamatos, harmonikus borok teremnek. Jelentősebb szőlőültetvényeink Szőlőskislak és Szőlősgyörök hegyközségekben találhatóak. Célunk, hogy boraink a természetes értékek, mint gyümölcszamatok, savak, üdeség, és a tudatos, felelős emberi munka, mind teljesebb harmóniájának kifejezői legyenek.” (www.legliotto.hu)
Légli Ottónak sikerült a duplázás, a borász kollegák által odaítélt „Borászok Borásza 2010” cím után, „Az Év Bortermelője” díjat is elnyerte, tehát az idén mindent vitt. Reméljük, hogy az elismeréssel, további híveket tud szerezni a magyar bornak, a honi és a külföldi borfogyasztók körében egyaránt.