2012. augusztus 15. – Nyulasi Gábriel István
Régen minden jobb volt? Vagy minden jobb lesz? Már második alkalommal futott az új tulaj, a Gerendai Birodalom égisze alatt a Budai Gourmet. Sokan fanyalogtak, mi nem tesszük, hogy drága, hogy kik vannak ott. Szakmai napot választottunk, viszonylag tömegmentes, a Koccintás 2012 című rendezvény sajtótájékoztatóján voltunk – ne feledjétek szeptember elseje!
Szóval csak úgy belecsaptunk a lecsóba, celeb-cunamival erősített a VOLTfolió Díjátadó is ott volt a fesztiválon. Mi természetesen nem miattuk voltunk ott, inkább a bor és gasztro vonulat érdekelt minket. Geszti Péter, Hajós András tűnt fel a plázson, személyesen a „nagymogul” Gerendai úr is tiszteletét tette a rendezvényen. Sőt Oszkó Pétert (ex-pénzügyminiszter) is megörökítettük családi körben. ( az említett személyek felfedezhetőek a fotógalériában cikkünk végén)
Budapest Bar húzta a talpalávalót, és a konferencia után kóstolgattunk a híg tömegben. Az időjárás nem volt ugyan banánérlelő, bár egy bácsika heves napozásba kezdett a parkban a kacsák között.
Egyik meghatározó állomásunk volt a szekszárdi Németh János Pincészet standja, jó vörösökkel találkozhattunk itt. A Sygno, mely egy 2009-es bikavér névjegyét letette előttünk, igazán jóivású ötös fogatból álló házasítás. Az alap a Kékfrankos, ő viszi a prímet, gondoskodik a jó savakról, Kadarka szintén ebben a játékban szerepel, a Zweigelt hozza a formáját. A Cabernet Franc adja a testet, és a Syrah mit is tehetne bele, mint a fűszerek pikantériáját. A pincészet háziasszonya, Korda Gabriella mutatta a borokat, a következő a Porkoláb 2009-es házasítás volt. Intenzív behízelgő illat, eper, szeder, ceruzaforgács, poros út, fűszerek. Markáns a bor, megfelelően komplex, közepesnél hosszabb lecsengéssel, harmonikus, a tannin egy picit még szelídülhet. A Syrah még csak hat hete volt lepalackozva, ezért mocorgott, fészkelődött a korty, de már így is jött a dohány, a fűszerek, komoly test. Tehát némi pihentetés után várható egy nagyobb formátumú borital.
A Homola Pincészetnél, Váci Eszter hivatásos sommelier kalauzolt a nedűk között. A számomra viszonylag ismeretlen pincészet, fiatalos dizájnnal. A bemutatott sorból legjobban a 2009-es Tramini ragadott meg. Gyengéd szálak fűznek a fajtához, hiszen egy pesti kocsmában jó pár liter olajozta torkunkat évekig. Az a bor természetesen még szódával épphogy elment, ellenben a Homoláék finomságával. Ez a Tramini hűvös eleganciával szólít magához, rózsaolaj, citrom, lime, narancsliget, férfias, savgerinc a helyén, jó svájdájú a korty, nyomokban ásványok találhatóak!
A borokra enni kell, a Bock Bisztró megbízható minőségét többek között Varju Viktor konyhafőnök is garantálja. Viktorról még ejtünk szót a későbbiek folyamán, egy következő cikkben ahogy haladunk vissza az időben. Bár végignéztük a serpenyőben a rák küzdelmét, ajánlatának nem tudtunk ellenállni, ami a Kecskegida kocsonya marinált bárány nyelvvel. A leves a gerincből, oldalasból, dagadóból, nyakból készült. A rilettes részhez a hús leszedve. A bárány nyelv pedig pikánsan, jó paprikásan állt a kocsonya tetején. A nyelv mellé a kocsonyán, még egy savanyított erős paprika dukált. A díszítés Bíró Lajos séf kedvence, a répalevél. Pompás a kenyérrel, borral alkotott harmónia, és mindezek mellett még laktató is.
Étel mellé bor is jár, gondolkodóba is estünk, hogy mi legyen a kísérő. A Bock borkínálatból végül jól választottunk, a rozé túl puha lett volna, egy kemény vörösbor pedig túl markáns. Így lőttük be a kettő közé a máskor kicsit kikerült Portugiesert 2011-ből. Leánykori nevén egy Oportót csúsztattunk az ételhez. Bevallom ha egy sorban a Portugizi áll az élen, akkor gyakran kérem a kóstoltatót, hogy most ugorjunk egyet. A fesztiválon viszont ez a bor kiváló gasztroborként működött.
A borozást többek között a Szent György-hegyi kéthektáros hősnél fejeztük be, Török Csaba borait az értőknek nem kell bemutatni, ő az aki a Sangiovese szőlőfajtát, Tabunello borként meghonosította. Vörösboros forradalmat vitt végbe a környéken, bebizonyosodott, hogy érdemes fehérboros, ásványos vidékeken kékszőlővel foglalkozni. Példáját egyre többen követik, így frissülnek fel a borvidékek, ékes példa erre, hogy egy somlói vörösbor (szintén syrah) Pannon csúcsbor lett idén. Pár évvel ezelőtt, amikor személyesen volt szerencsém a birtokon járni, a Syrah éppen akkor fordult termőre. A 2010-es évjárat illatai buján perdültek ki a pohárból, ez a bor már most is elvarázsol, mi lesz még később?
Számunkra ez a kis kóstoló a 2012-es Budai Gourmet fesztiválból kielégítő volt. Jót tett a ráncfelvarrás a rendezvénynek, a Sziget csapata ura volt a helyzetnek. Tudjuk, hogy nem olcsó belekóstolni a csúcsgasztronómiába, kis családdal kimenni egy kész vagyon. Ám gondoljunk bele, itt az éttermek jönnek elénk. A végén az érdi Pataki Cukrászda fagylaltkülönlegességeiből nyaltunk el pár gombócot: Bazsalikomos ananász, Libamáj aszúval és aranymazsolával…