2012. augusztus 10. – Karmacsi Andrea
Mi más hozhatná össze Buzánszky Jenő bácsit a legendás magyar Aranycsapat jobbhátvédjét, Rudolf Péter színészt és Miklós Csabi móri borászt egy londoni pubban, mint a most zajló Olimpia? A Dusk till Down pub Londonban az Archway állomás mellett a hivatalos magyar szurkolói csapat bázisa az Olimpia idejére. „Jól állunk az éremtáblán! Az összefogás, a munka meghozza a gyümölcsét, ez a mi üzenetünk is a fiatal magyar borászokkal, hiszen közösek a céljaink: a Magyar és Szőlő és Borkultúra hangulatos és eredményes művelése!”
Amint kiszálltunk a metróból nem lehetett eltéveszteni a helyet; óriási magyar zászló kifeszítve a pub tetején, a bejárat környéke pedig a magyaros márkák – Londonban nem megszokott brandek – reklámjaival megtűzdelve.
Odakint a sátorban, jó hangulatban nézték az emberek az úszást, elvétve lehetett hallani csak egy-egy angol szót, a pubban bent pedig a kivetítőhöz közel egy VIP részen ment a szurkolás – pont Gyurta Dani aranyérem átadására estem be. Volt öröm és boldogság, ujjongás, és tapsvihar. A jó hangulatról feltehetőleg nem csak a frissen szerzett arany gondoskodott –eljutottunk végre a borhoz – a Junibornak a palackokban, és személyesen Miklós Csabinak is lehetett némi köze hozzá. A magyar szurkolói csapat hivatalos borászaként a VIP szektorban szurkolóknak otthonuktól távol sem kellett nélkülözniük a jóféle magyar nedűket. Minden nap más volt soron, ottlétemkor többek között Árvay, Szent Tamás, Demeter, Vesztergombi borok voltak a magyaros vacsora kísérői.
Miklós Csabival a nagy pörgésben, egy pohár Gere Aureus társaságában váltottunk néhány szót.
– Mi hozott ide az olimpiára Londonba?
– A Pegazus utazási iroda keresett meg a londoni Magyar Ház felkérésére, illetve a Divino is jócskán kivette a részét abban, hogy a hivatalos Magyar Szurkolói Csapat borásza legyek. A feladatot a Junibor Egyesülettel karöltve vállaltam el.
– Milyen borokat hoztál magaddal?
– A Junibor Egyesület 28 borával érkeztem, minden este más van terítéken. Igyekeztünk a legjobb tételeket összeválogatni, hogy csak néhányat említsek: Gere Tamás és Zsolttól Aureus, Gere Anditól Kopar, Kamocsay Ákostól Rejtelem, a saját boraim közül pedig a Szenvedélyes hétköznapok kerülnek majd a poharakba.
– Milyen borokat szeretnek sportolóink?
– Általában magyar fajtákat szeretik, mint például a Kadarka, Furmint, Irsai Olivér, Ezerjó, Hárslevelű.
– Vannak kifejezetten boros sportágak, tehát olyan sportok képviselői, akik főleg bort fogyasztanak?
– Pólósainkat, kéziseinket, dzsúdósainkat mondhatnám borkedvelőnek, úszóink és atlétáink pedig csak bort fogyasztanak! Viccet félretéve, mindenki szívesen kóstolgatott sportolóink közül, de a mértéket nagyon tartották.
– A borral kapcsolatos teendők mellett kijutsz-e a pályákra szurkolni?
– Vízilabdára, kézilabdára és kajak-kenura már van jegyem, de az olimpiai parkban, ha már bent vagy be lehet jutni egyéb eseményekre is.
– Nagyon szép a Magyar Olimpiai Csapat teljesítménye!
– Jól állunk az éremtáblán! Az összefogás, a munka meghozza a gyümölcsét, ez a mi üzenetünk is a fiatal magyar borászokkal, hiszen közösek a céljaink: a Magyar és Szőlő és Borkultúra hangulatos és eredményes művelése!
Egy kedves boros anekdota: Buzánszky Jenő bácsi volt az este sztárvendége és Csabi neki is töltött egy kóstolómennyiséget a poharába. Az öreg nagy komolyan ránézett, mire Csabi csurig töltötte a poharát. Jenő bácsi egy huzatra kiürítette a pohár tartalmát, majd közölte Csabival: “Nincs nagy hibája, jöhet”. Ezek után boldogan fogyasztott a borból néhány pohárral.
Jenő bácsi mellett boldogan poharazgatott még a londoni magyar nagykövet, ex-olimpikonok és színészek illusztris társasága a már említett kocsmában, ahová bárki ellátogathat az Olimpia ideje alatt, és honfitársaival szurkolhat a Magyar Csapat minél eredményesebb szerepléséért.