2012. január 30. – Nyulasi Gábriel István
Tokajnak van presztízse, talán országhatáron túl is felcsillan valami a csodából, mi pedig eljutottunk a borvidékre a Prestige Reserve Clubbal, Doszpod László vezetésével. A Mercedes cégcsoportnak köszönet a kényelmes autókért. Meghatározó pincészeteket látogathattunk meg, olyan élményekben részünk, amely valóban maradandó nyomot hagytak bennünk. Egyszerűen felejthetetlen az a pár éjszaka, amit eltölthettünk az Oremus birtok szívében, a műemléki felújítással újjászületett volt Kurucz-kastélyban.
Milyen egy délelőtt Szepsy Istvánnal, majd délután Áts Karcsival a Royal Tokajinál, ezek után az Oremusnál, Bacsó Andrással borbeszélgetést folytatni? Meg kell tapasztalni, nekünk megadatott… Már az első állomás után, a „nem érdemeljük meg”, és „jó lenne egy réten elheverni estig elmélkedni” érzés kerített hatalmába, de menni kellett tovább, pohárra fel…
Bacsó András, az Oremus birtokigazgatója régi vágású ember, első pillanatban elegánsan hűvös, aztán ha értő, figyelő lelkekre talál, kinyílik. Pontosan, ahogy ő mondta: „A bor a kommunikáció kezdete, a borral való beszédet, és Tokajt érzelemmel kell megtelíteni és megközelíteni.” Az átkosban tanulta az alapokat, egy állami, szocialista vállalatnál, váltani tudott, ki tudott teljesedni a külföldi tulajdonosok alatt. 18 éves a birtok, letisztult borpalettával, 115 hektáron. A spanyol Alvarez család befektetése nem volt hiába, az Oremus márka folyamatosan fejlődik. A régi pincejáratok (90%-os páratartalom, 11 Celsius fok) kivételes tételei (1876-os aszú), a látvány, a hangulat varázslatos volt, a modern feldolgozó után következett a közös kortyolás.
Oremus Mandolás Furmint 2009-el kezdünk, tiszta, fehér, száraz, elegancia… Riolitos területről származik, 100% újfahordóban erjedt, battonage technikával, 6 hónapig érett a hordókban.
„Az embereket nem érdekli a fajta, hanem a márka rögzül bennük. Nem szabad bóvli áron adni a borainkat. Az elegancia sokkal fontosabb, mint az illatorgia. Nagy kérdés, hogy meddig érlelhető a furmint.”
Oremus Mandolás Furmint 2007-es, érettebb anyag, mint két évvel fiatalabb testvére, de valahogy mégsem látszik rajta a kor. Minden bizonnyal az évjárat a ludas, ám az elegancia itt is domináns. Talajból minerális, jól integrált fa a hordóból, gyümölcsök, szép savak. Egy jó mandolás, mindig jól jön a borrajongónak.
Édesre váltunk, Oremus 2007-es édes Szamorodni. Borigo 2011-es tesztjén 91 pontjával benne a TOP 10-ben. Nem véletlenül. Húsos, harapnivalóan feszes illat. Barackos, mézes, citrusos, markáns sav. Aszalt gyümölcsös érettséggel. Hosszú, komplex, harmonikus, mi kell még?
„A szamorodni egy borbáros bor is lehetne, munkaidő után, beszélgetésekhez, egy igazi aperetif, a cukor stimulál, a savak pedig felkeltik az éhséget. Minden évjáratban megbízhatóan finom az alapanyag, és könnyen értelmezhető a bor.”
Oremus 5 puttonyos aszú 2005-ből, virágos rét, liliomos, nektár, réteges illat, lassan nyíló… Még feljebb lépünk, Oremus 6 puttonyos aszú, sárgadinnyés, mangós, papayás, maracujás trópusi mix, édes köményes fűszeresség, hosszú, nagyon hosszú…
„Az alkoholos erjedés az egyik legfontosabb momentuma a fehérborkészítésnek. Az erjedő must széndioxid atmoszférát teremt, és rengeteg biomassza tartalommal rendelkezik.”
Bár nem lehet befejezni, csak épp megállni egy időre a kortyolásban, egy Oremus Natúresszencia került poharunkba a 2003-as esztendőből.
„A 2003-as év egy csoda év volt, nagyon meleg év, még sokáig fogunk róla beszélni.”
Kikezdhetetlen, mazsolák olvadnak, nincs rá szó…
„A bor tudja motiválni az embert, fel kell tárni újra a bor misztikumát. Egy borkóstolót sosem lehet befejezni.”
„1950 és 1990 között Tokaj elfelejtődött, és eközben rengeteget változott a világ.” 20 év alatt lehetetlen behozni ezt a hátrányt. Sokan tevékenykednek a magyar borkultúra felemelésén, a tokaji bor hírnevének öregbítésén. Az Oremus, Bacsó András vezetésével jó úton halad, támaszkodva a hagyományokra, és felelve a világ kihívásaira.