2010. június 2. – Nyulasi Gábriel
A Borfalu kifejezés sokak emlékezetében úgy él, mint a nagy nyári boros rendezvény. Ahol olyan borászatok is lehetőséget kaptak a megjelenésre, akik máshol nem tudtak bemutatkozni, bár nedűik minőségével nem volt probléma. E jó szokásukat a borszaküzletben is megtartották, ráadásul előzékeny és szakértő kiszolgálásban részesül itt a borvásárló.
Ha éppen nem is vágysz egy újabb flaska borra, gyakran előfordul, hogy éppen megbontanak egy palackkal a friss szállítmányból, hogy megismertessék a betérő borrajongóval. A válogatott borok mellett, a minőségi pálinkákban is otthon vannak a “Borfiúk”. Az élet vizét, vagyis pálinkát kóstolhattunk a Borfalu Bortéka terézvárosi szaküzletében.
Az élet vize, latinul: Aqua vitae – csak a XVI. században kezdték a pálinka elnevezéssel illetni a gyümölcsből, borból, gabonából készített párlatokat. Ahogy a bornál, úgy a pálinkánál is kiemelkedő szerepe van a gyümölcs minőségének. Az igazán jó pálinkához a kézműves manufaktúrák, már nem a lehullott gyümölcsöket használják fel.
Természetesen a gyümölcsfák is érzékenyek a különböző időjárási viszonyokra, így fordul elő, hogy évjárati különbségeket lehet észrevenni a minőségi pálinkák között. Az élet vizének sem mindegy, hogy milyen körülmények között főzik ki a cefrét, hőfok, idő, egyebek, és milyen hordókban érlelik esetleg tovább. Egy ízben szerencsém volt kóstolni, egy 1979-es évjáratú kajszibarack pálinkát, érettsége leírhatatlan volt. Zamatainak bársonyossága ritkán tapasztalható harmóniákban csengett le.
Térjünk vissza a Borfalu kóstolótermébe, melyben reméljük Az ihatóbb Magyarországért köreivel is tudunk szervezni rendezvényeket. Tehát Báró Harruckern pálinkakóstolón vettünk részt, szépen betöltve a rendelkezésre álló teret.
„Az első gyulai pálinkafőzdét Harruckern János György alapította meg 1731-ben. Az általa elindított, közel 300 éves hagyomány folytatója a Báró Harruckern Gyulai Pálinka Manufaktúra Kft. – (www. gyulaipalinka.hu)
Jómagam 10 pálinkát kóstoltam meg, de nem írom le a terjedelem miatt az összes tételt, csak néhány gyöngyszemet emelek ki.
Vackor pálinka – A vadkörte karakter ellentmondást nem tűrően betölti orrunkat, később a kortyban is markánsan jelen van. Nem az a gyöngéd finomkodó, hanem határozottan fanyar és hosszú utóízzel örvendeztet meg minket.
Gyulai Tavasz – “Jó lenne strandra menni” hirdeti a cég ajánlója e pálinkára, itt a június, és még mindig csak a feltételes módnál tartunk. Ám ez a nedű segíthet a lelket tartani bennünk, amíg nem fekhetünk ki a vizek partjára. Frissessége, vegetális, virágos illatképlete elvarázsol, és szerelemre hangol. Teste is van ennek a pálinkának, nem is akármilyen.
Erdei Som pálinka – Az egyik legegyedibb életvíz, karakteressége, teste lehengerlő, orrbavág, de finoman, elegánsan. Vad illatában a citrusos, fűszeres vonalak mellett, kukoricát és szarvasgombás jegyeket fedeztünk fel. Ehhez kérem, férfi kell, aki ember legyen a talpán. Vadételek mellé, vagy azok megszerzése közben mértékkel fogyasztandó.
Ezen az estén valóban sikerült megéreznünk a gyümölcs bársonyos lelkét. A szedett, mosott, válogatott, kajszi, szeder, alma, som, birs, és társai a főzőmester tudásával, és a technológiai háttérrel biztosították a főúri eleganciát a nedűkben. A fantasztikus hangulatról nemcsak a gyulai manufaktúra csapata és pálinkáik gondoskodtak, a bemutató után sokan ott maradtunk a teremben, hogy jó borokkal ünnepeljük meg a sikeres kóstolót.