2010. március 22. – Nyulasi Gábriel
Kerek egy hónapja zajlott a Pinceáron.hu nyílt napja, melynek során szám szerint öt kézműves borász érkezett Budapestre, hogy borait megismertesse a nagyközönséggel. A kézműves borászat alapelveit nem is olyan egyszerű meghatározni. Talán az egyediség, a tradicionális technológia, valamint a minden munkafázisra kiterjedő megkülönböztetett figyelem közelít legjobban a kézművesség fogalmához, tehát nem tömegtermelésről szól a borászat.
A Kovács Antal és Vucsics Krisztián égisze alatt fejlődő boros projekt nem titkolt szándéka, hogy segítséget nyújtson a borfogyasztónak az igényes pincészetek felfedezésében. Bevallom, hozzám mindig is közelebb álltak a hagyományos borkészítés által nyert nedűk, sokkal mélyebb élményt nyújt egy ilyen cizellált ital. Elgondolkodtatnak, felkavarnak, új harmóniákat, egyedi jegyeket mutatnak meg ezek a borok, szükség van tehát a kézműves borászatokra a stabil, uniformizált bordömping mellett.
Egy átlagos borfesztiválon, vagy boros rendezvényen is felbukkannak a kézműves borászatok, ám itt, a Pinceáron.hu nyílt napján a vájtnyelvű borkortyolók örömére kizárólag hagyományos pincészetek voltak jelen.
Résztvevő pincészetek:
Pálffy pince, Köveskál (Balatonfelvidéki borvidék)
Somlói Apátsági pince (Somlói borvidék)
Szabó Zoltán, Hosszúhetény (Pécsi borvidék)
Szentesi József, Budaörs (Etyek-budai borvidék)
Gróf Buttler borászat (Egri borvidék)
Minden borászat okozott meglepetéseket, különleges élményeket. A teljesség igénye nélkül, csak néhány példát ragadok ki. Szabó Zoltán borai Hosszúhetényről kivételes egyediséget képviseltek. A 2008-as Chardonnay válogatását magamban epres lórúgásnak kereszteltem el. Hihetetlen volt az a zúzott, cukrozott eperillat, ami a borból – a fajtát megcáfolva – szinte kiugrott a pohárból. A később inkább joghurtos eperbe forduló illat mellé elég magas, 15,7%-os (!) alkohol párosult. Több savat is elbírt volna ez a Chardonnay, de ne legyünk telhetetlenek.
A Somlói Apátsági Pince 2007-es édes Furmintja a magányos tanúhegyen ritkán tapasztalható botrityses jelleggel domborított. A teljes érésben leszüretelt gyümölcs – mely természetesen a többi pincészet alaptézise is – gazdag aromákkal dúsítja az illatvilágot, és a kortyot egyaránt. Kajszis, mézes-körtés ízvilága tokaji borokkal egyenrangúvá teszi, sőt megkockáztathatom, hogy mineralitásban még túl is szárnyalja az aszúk hazáját
A Gróf Buttler borászatot szintén nem kell bemutatnom azoknak, akik rajonganak a különleges minőségű egri borokért. A Phantom 2006-os évjárata – nevéhez híven – a kóstoló végére eltűnt, vagyis teljesen elfogyott. Otthonra lelt Nagy-Egeden a Syrah, ezt tökéletesen bizonyítja a Phantom. Eleganciája, finom szerkezete hosszabb elmélyülést igényel.
A rendezvényen készített videónk egy klikkeléssel itt érhető el
Elmondhatjuk, hogy borbaráti szívet megdobogtató gyönyörűségekkel találkoztunk a rendezvényen, ezek után nem véletlen, hogy Kovács Antalék újabb kóstolóit kiemelt figyelemmel várjuk!
A rendezvényen készített videónk egy klikkeléssel itt érhető el