2014. március 20. – Nyulasi Gábriel István
22 van ugye, miből? Magyar borvidékből természetesen, vannak karakteresek, vannak híresebbek és vannak, akik csak vannak. Sopronra, a legnyugatibb boros végvárunkra ez nem jellemző, bár időnként visszahúzódnak, most újra megjelentek, nem is akárhogyan. Egy borvidéknek legyen arca, és azt mutassa meg. Hogy lássák a népek, itt egy borvidék, ilyenek vagyunk. Ez fontos, a közös fellépés és Sopronnak most sikerült az impozáns Műcsarnokban a mutatvány. Made in Sopron 2014-en jártunk…
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Tehát Sopron, évek óta Kékfrankos 24-ezünk, ott vagyunk, végigjárjuk. Mindenkinek ajánljuk, bár kifejezetten kemény erőpróba 24 órán keresztül talpon lenni és kortyolni és kortyolni… Tavaly nem volt ez a rendezvény, amit igencsak sajnáltunk, viszont évvégén egy gyorsan összerántott kóstolót megszerveztek a soproni fiúk Budapesten. Nemigen lett meghirdetve, kis helyen volt és egyebek, már akkor is sokan azt gondolták, hogy Sopron többet érdemel.
Lett is aztán szép bemutató, ezt már a Rigler Zsolt vezette társaság (Bormarketing Műhely Nonprofit Kft.) kevésbé kapkodva szervezte meg. Lágy zene, halk zongoraszó a Műcsarnok egyik nagytermében, a tömeg pont jó szinten. Volt előadás: Mesterkurzus Mészáros Gabriellával, amiről később beszámolunk részletesen. A szomszédban ott voltak az aranycsótányok, egy igen érdekes kiállítás. Az ember néha kinézett az épületből egy jó sopronival a poharában, és élvezte a Hősök tere egységes látványát. Kell ennél több? Miképpen is állunk a borvidéki bemutatkozásokból a fővárosban?
Budapest, Budapest Te csodás…
Kik azok, akik megjelennek Budapesten egységesen? Szedjük össze vázlatosan a nagy fővárosi összefogásokat.
Szekszárd évek óta a Petőfi Irodalmi Múzeumban tartja kóstolóját, tavaly volt először igazán egyben a rendezvény és fuxliznak is rendszeresen. Mátrának volt egy dobása tavaly nyáron a Mátrai Borkert, a Bor és piac szervezésében, a szabadságolási időszak közepe nem volt túl szerencsés. Ugyanígy volt Egri Borkert is, ami talán látogatottabb volt. A Borkerteket tavaly rendezték meg először, talán lesz folytatás. Eger még osztozik Szekszárddal a Bikavérpárbajon, ami egyre jobb rendezvénnyé fejlődik. Tokaj Nyitányozni szokott, előadásokkal, elegáns hotelben.
Somló a nagy kieső, régen volt akár évente három kóstoló, Somlói tavasz Bemutató, Somlói Évjárat Bemutató, Somló Bországjárás. Mára semmi nem maradt, pedig igény lenne rá…
Viszont Badacsony fénylő üstökösként New Yorkozik több éve, a rendezvény mára önjáró lett. Emellett kiválóan hozzák fel és mutatják be a turisztikai értékeiket.
És most Sopron is itt van a sorban, egy idei szép belépővel. Tehát ez összesen olyan fél tucat szereplő. Tavaly nem volt már Balatoni Borok Fesztiválja az Erzsébet téren, pedig az ő vonzerejük is garantált. A Duna Borrégió fellépett kis helyen, Budapesten már közösen 2009-ben. Ám az egy rendezvénysorozat volt, nem tartottak egy nagy kóstolót: Csongrádi borvidék, Hajós–Bajai borvidék, Kunsági borvidék együtt. Van még jócskán előítélet az Alföld boraival kapcsolatosan, hiába adtak többször Év Borászát. A többiek meg vagy kisebbek, vagy nem elég egységesek, hogy együtt fellépjenek. Vagy egyszerűen becsatornázódnak más rendezvényekbe, nem keresik közösen a boldogulást.
Akikre még biztosan jönne a nép azok a Villányiak. De ők már olyan helyzetben vannak, hogy nincs szükségük ilyen mókákra. Hozzájuk szervezetten és rendszeresen áramlik a borturista.
Hallom már, hogy kántál a kórus, már megint a vízfejűség. Mindent Pestre vinni minek, és mi lesz különben is a vidéken élőkkel? Ők hogy jutnak hozzá a különböző borvidékekhez nagyobb koncentrációban? Egy csütörtöki össznépi borkortyolásra nem tud feljönni a vidéki kortyoló, meg az utazás, szállás, egyebek. Viszont hol tudnak egy kóstolóról a legtöbben írni? Budapesten. A bormarketing egyik pillére, hogy minél több kellemes írás szülessen a borászokról, borokról, borvidékről… No meg a látogatók is ott vannak a legtöbben, tehát Pest akár tetszik, akár nem, megkerülhetetlen!
Jó lenne utaztatni a borvidékeket, de ez eddig nem volt túl sikeres koncepció. Nehézkes a szervezés, kevesebb a vidéki jegyvásárló az egy borvidéket bemutató nagy kóstolókra. Persze borfesztiválok vannak sok helyen, de ott vegyes a felhozatal és más funkciója van egy ilyen rendezvénynek. Sok borvidék, sokféle bora, kicsit vurstli jelleggel.
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Van még tehát bemutatásra váró borvidék, idővel biztos mehetünk újabb rendezvényekre talán vidéken is. Egyelőre a nagy kóstolók a borfajták mentén szerveződnek főleg, volt Furmint, Olaszrizling, jön a Kékfrankos most, és folytathatnánk a sort. Nem véletlen, hiszen üzletileg ez éri meg jobban.
Térjünk vissza a soproni rendezvényre, amelyhez gratulálunk a szervezőknek. Legyen rendszeres évről-évre megújuló esemény a Made in Sopron! Szóval Sopron folytassa! – ezt kívánjuk a borrajongók nevében!
Pincészetek:
-Vincellér
-Winelife Borászat
-Luka Pincészet
-Jandl Borászat
-Iváncsics Pincészet
-Kocsis Borászat
-Roll Pincészet
-Sterlik Pince
-Pfneiszl Bio Birtok
-Gangl Borászat
-Taschner Bor és Pezsgőház
-Fényes Pincészet
-Töltl Pincészet
-Lővér Pince
A Borászatok mellett az alábbi kiváló helyi termékek voltak kóstolhatóak:
-Fertő-Hanság Nemzeti Park bivaly és szürkemarha termékei
-Márk Attiláné zöld dió termékei (lekvár, befőtt, pesto és egyéb finomságok)
-Horváth Antal méhész