2014. június 25. – Az ihatóbb Magyarországért
A Tokaji borvidéken az Angyal Borház pár éve lépett ki a fényre, és kezdték megismertetni magukat a borkedvelőkkel. Szerencs és Mád között találhatóak a pincészet első osztályú termőterületei. Családi mérettel és hagyományokkal rendelkeznek, ugyanakkor nyitottak az újra, az innovációra. Egyre több helyen látjuk felbukkanni őket, kóstolók, fesztiválok rendszeres vendégei. Valami elindult náluk…és most tényleg új szárnyakat kaptak. A palackok vadonatúj ruhát, vagyis új címkéket kaptak, illetve friss borokkal is megörvendeztetik a szomjas közönséget.
.
Folytatjuk sorozatunkat, melyben jó ár/érték arányú borokat és feltörekvő pincészeteket mutatunk be. Új műsorhoz új ruha kell! – tartja a régi szólás, és ezt a metódust követi az Angyal Borászat és Szőlőbirtok is. A közel harminc hektárról szüretelő tokaji pincészet képviselőivel a főváros szívében futottunk össze. Találkozott bor és pohár is, így rögtön egy kóstolóban csúcsosodott ki a megbeszélés.
A fekvés
Tokaj-Hegyalja méltán híres bortermelő vidékének szívében Rátka község határában található az Angyal Borászat és Szőlőbirtok központja, mely a szőlő feldolgozás mellett otthont ad a 12 vendégszobának és annak a közel 1 kilométer hosszúságú pincének, mely egyedülálló a régióban. Kiváló helyszín akár családi kikapcsolódásra, de alkalmas baráti vagy céges találkozók lebonyolítására is. forrás: angyalboraszat.hu
Hármasban voltunk Dániel Istvánnal, aki nagy tapasztalattal vezeti a borászat kereskedelmi részlegét, és bájos leányával, Dániel Dórával, aki már hét hónapja segíti az értékesítést. Dóra most a pincészet arca sok kóstolón, általában mágnesként vonzza a borra szomjazókat. Ők ketten voltak a beszállítók, és egyben a belvárosi, különleges, alkalmi kóstoló partnereink.
Kóstolunk
A friss 2013-as Angyal Tokaji Cuvée-t kóstoltuk meg először. Könnyed a bor, de egyben tartalmas is. Van itt test, sav, ásvány, gyümölcs kérem rendesen. Illata tiszta, üdítő szőlő, körte, méz, fehérhúsú barack, kis méz. Hármas házasítás, vagyis Furmint 50%, Hárslevelű 30% és Sárgamuskotály 20%. Az alkohol bár nem kevés, 14-es, semmi esetre sem lóg ki. Vibrál a sav, jön az ásvány, az illatban tapasztalt összetevők harmonikusan alkotják a zamatot. Ez a bor univerzális, a csavarzárat bármikor letekernénk, ételhez vagy magában is kellemes. Érzetre teljesen száraz a bor, de piacossá teszi az a 1-2g cukor/liter, szépen keríti a tételt. Az ára is nagyon kedves, helytől függően mindössze 1000 forint körüli.
A második bor előtt szó esett arról, hogy a pincészet nemcsak Tokajban van otthon, hanem a termékpaletta színesítése végett a Bükki Borvidékről is szűrnek bort. Ahol zömében fehérbor van, ott vörösborra ácsingóznak a látogatók, ahol meg vörös, ott fordítva. Színesítés, vagyis rozé bort 2013-ból és egy igazi vöröset is készítettek: egy vérbő 2012-es Syrah is fogyasztható már tőlük.
Az eredet
„Amikor Nagyapám, Angyal Ernő olthatatlan kíváncsiságom kielégítéséül megengedte, hogy ráncba szedjem az öreg pincét, már biztosan sejtett valamit. Egy mindig megújuló szenvedélyt kaptam tőle a szőlővel és a borral örökül. Nem tehette volna gondosabban és következetesebben, mikor hagyott ráérezni az ízére. Szerelem volt nekem ez az első pillantásra, Ő pedig hagyományt teremtett általam.” Dr. Ináncsy Ernő, a Borház tulajdonosa; forrás: angyalboraszat.hu
Megédesítettük az ismerkedést egy Furmint késői szürettel 2011-ből. Ez a bor nyerőszériában van! A Prestige Reserve tesztelő bizottsága is beválasztotta a díjazottjai közé 2013-ban, idén pedig a Magyar Tudományos Akadémia megtisztelő borversenyén ért el helyezést.
Az Édes Szárny
Kompakt, hosszúkás, fél literes kiszerelés illik a kézbe és már itt is az új ruhában (új címkével) pompázik. Édes a bor, de nem tapadós cukrosság ez, egyensúlyban van a sav és a maradékcukor. Tehát a könnyed desszertborok táborát erősíti. Szép, erőteljes borostyán színű kitöltve a borunk, illatában a körtekompót, az aszalt barack mellett némi citrus, pici keleti fűszeres méz van jelen. Nagyon bájos a bor, könnyen érthető, és bársonyos textúrájú. Mondanom sem kell, hogy ő is egy kiváló vétel az 1500-2000 forintos kategóriában.
Szépek az új szárnyak, ezt megállapítottuk a villámtalálkozón, már csak reptetni kell őket. Valószínű, hogy még találkozunk az Angyal Borászat és Szőlőbirtok újdonságaival.