Régóta ismerjük az egri Bolyki Pincészetet, a szálfatermetű borász mindig vidáman kínálja borait és ez a vidámság a címkevilágon is átjön… és mi van a címkék mögött még?
Nyulasi Gábriel István írása
a jani
azt mondja az Ördöngős nyúl az ember, aki túl sokat tudott. Alfred Hitchcock múltszázad felénél készült filmje előrevetíti a jelenséget, akit a népnyelv csak Janiként ismer, szerintem. (bolykipinceszet.hu) és a kis pincefüzetecske is ezzel kezdődik…
Ebben a két mondatban tökéletesen benne van mindaz, ami a címkéken megjelenik és jellemzi a Bolyki pincészetet.
Egy kellemes BOLYKI CUCC 2017 GYÖNGYÖZŐBORral indulunk a Palackban szervezett sajtótájékoztatón. Pici maradékcukor kerekíti a történetet, kellemes bubikban oldódik a királyleányka, hárslevelű és sauvignon blanc és teszi kerekké a házasítást. Savak, citrusok, bubik harmóniában, nem kell ezt túlgondolni mondta Janinak az Ördöngős nyúl és elugrabugrált a pince felé és az érzést Bunuel, Ég a lámpa filmjével azonosíthatjuk.
Az egri borászat tényekben
Persze komolyra is tudják fordítani a szót. Bolyki Jani, aki 1974-es születésű már 2003 óta készíti hivatalosan a borokat. Az áttörést egy bordeaux-i borverseny ezüstérme hozta meg 2006-ban. A Birtokméret nagyjából 26 ha, a fontosabb dűlők: Nagy-Galagonyás, Fertő, Tibrik, Sík-Hegy, Marinka, Hajdú-hegy, Középbérc, Kerékkötő, Szóláti, Határrajáró. Szőlőfajták: kékfrankos, cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, portugieser, blauburger, királyleányka, hárslevelű, sauvignon blanc, zweigelt, kadarka – Éves termelés: 120.000 palack
A kevesebb néha több…
Itt az idő, gondolta Bolyki Jani és több ötéves terven áthídaló programot hirdetett meg a pincéjében. A lényeg, hogy túl sok a borfajta, most 24 tétel számol a repertoár. Egy évtized alatt Jani szeretné negyedelni a kínálatát, vagyis mintegy féltucatra redukálni. Nem könnyű eldönteni, hogy mi maradjon vagy menjen a levesbe, de a nemzetközi helyzet is fokozódni látszik és Janiék külföldre is eljuttatnának megfelelő kartonszámmal bort. Tehát exportálni csak mennyiséget lehet 1-2 ezer palackkal nem állnak szóba az ember borászával.
Másodikra BOLYKI KIRÁLYLEÁNYKA 2017-esével ismerkedtünk közben Tóth Adrienn okosakat kérdezett Janitól és Gézától felváltva. Kicsi csillag(ánizs), grapefruit és lime jó savakkal és Janinak ezerszer inkább királyleányka, mint sima leányka. A fröccsaránya szerinte: 1dl bor és 3dl szóda rögtön jobban telik az élete.
Mit keres egy viziló a zebra hátán?
Meg egyáltalán mi ez a sok állat, tacskók, gepárdok a mikróból, mosómedvék, no meg a nyulak… Ipacs Géza fantáziáját dicsérik az új címkék, (az előző generációt is ő jegyezte) aki a honi címketervezés kiemelkedő ikonja. Egyedi stílusát messziről megismered, az ő címkéi sosem fognak beolvadni a tömegbe. Minek is kellene unalmas címkéket tervezni? Nem kell komolykodni, vallja Géza, egy pince nem attól lesz komoly, hogy merev és decens az arculata. Természetesen a vidámság sem erény, címketervezőnk a kifinomultságban hisz, ez az amit díjaznak a fogyasztók. Jani egy darabig próbálta Gézát instruálni, aztán rájött, hogy elengedi a kezét és a történet működni fog. Nem szabad belenyúlni a történetbe, mert azt az Ördöngős nyúl sem szereti.
Bikavért is illik Egerből, tehát BOLYKI BIKAVÉR 2016. Fiatalos és kétfenekű a bikavér, játékos és fűszeres, de azért a test is ott van a szeren. Cseresznye, meggy és ribizli közepes a hordó, minden a helyén és virgonc a tétel a harmóniában. A végén finom grafitos lecsengés. Az Ördöngős nyúl kiásta magát a veremből, nem az a nyúl, aki adja, hanem aki állja. Mégsem üregi szonettet írt a cirkuszi kocsi a sárban.
a géza
“A hátcímke sokkal fontosabb annál, hogy unalmas borleírásokkal töltsük meg” – mondta közben Ipacs Géza és milyen igaza van, mert fehér szárnyashoz, közepes testtel, citrusok, és baráti beszélgetések mellé, szóval nem. Félre ezekkel a decens semmitmondásokkal, találjunk ki történeteket a hátcímkére, amelyek majdnem igaziak, sőt igazabbak lesznek a tényeknél, mert valóságosabbak. Ez a történet, ahogy Attilánk is üdvözölte 1937-ben Thomast: „Te jól tudod, a költő sose lódit: az igazat mondd, ne csak a valódit” – József Attila: Thomas Mann üdvözlése
Tacskók a réten, ugyanúgy mint régen. Többrétegű a történet és a rajz változás (második címkeverzió) után megváltozott a kontextus. Ez a BOLYKI ÉS BOLYKI BIKAVÉR SUPERIOR 2015 érezzük is a minőségi ugrást. Eper és bors, fekete erdei gyümölcsök, masszív a szesz, de bírja a test, sűrűszövésű komoly anyag. Alágyűrnék egy vaddisznót is, a savgerinc is nagyon penge és még van jó pár jó éve. Szóval van potenciál és van amikor előbb van meg a címke, aztán keresnek hozzá egy bort. Az Ördöngős nyúlnak is szokása volt, hogy eldobált csak úgy dolgokat, hogy keresni tudja őket. Mert szeretett keresni…
Egy kis kontraszt, mondja Géza, a hagyományos technikával rajzolt képek, ahol fél napig készül egy szép frizurájú bika, ellensúlyozza a szürreális képi világot. Ekkor kerül a poharainkba KÉKFRANKOS 2016-os MINTA, nagyon fiatal még, kócoska, erős a hordó rajta. Még várni kell vele, biztos meghálálja, mint a háttérben a meggyesség. Köszönjük a Wineglass communication meghívását, lehet bátrabban is, mint egy Ördöngős nyúl.
Szerintünk a nyúl mögött Ipacs Géza van, vagy ő maga a nyúl?
(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )